Caiet de sarcini pentru video.loghin.com

Buna ziua,

as avea nevoie de o evaluare de pret si intogmirea unui caiet de sarcini pentru siteul de video (video.loghin.com). Siteul are un layout (care poate fi modificat), in esenta trebuie sa apara postarile in doua categorii distincte (Loghin si Loghout). Ca si caracteristici as dori sa contina aplicatii precum youtube si vimeo.

Astept propuneri in privat
Cu stima,
Ioan Chis

din cele citeva raspunsuri primite in privat am ajuns la concluzia ca costurile realizari siteului sunt exorbitante. am avut si cereri 4
de 48-50.000 euro pentru un website similar cu youtube!
nu vom indrepta momentan atentia catre celelalte sub-siteuri ale sistemului pina in momentul dispuneri de resurse suficiente pentru a incepe proiecte de asemenea anvergura. Momentan am schimbat serverul (si nu mai avem probleme cu inodes) si am demarat lucrarile la situl de search (www.loghin.com) celelate fiin in standby.

Mie oferta de 50.000 de euro pentru un echivalent YouTube mi se pare un chilipir. Doar un singur dezvoltător cu experiență de un an costă 36.000 de euro pe an (15.000 de lei pe lună/3000 de euro), iar la un astfel de proiect e nevoie de mai multi oameni cu senioritate.

Da, idea este ca la astfel de proiecte mari si sumele sa fie pe masura.
Acum vom vedea cum vom proceda pe viitor intrucit am aplicat si pentru o finantare din fonduri nerambursabile (pentru intregul proiect loghin.com). Deocamdata trebuie sa mai avem unele intalniri pentru a stabili caietul de sarcini la intregul proiect si avem nevoie si de o coparticipare a unei institutii de tip “Politehnica din Torino”. Avem si o intelegere cu uni furnizori pentru lucrul in schimbul partilor sociale noi (sau “actiunilor” Loghin) pentru care am activat si contabilul si avocatul nostru sa studieze intogmirea actelor necesare.

Doar ca el mai mult ca sigur nu doreste echivalent Youtube ci defapt un banal CMS ce afiseaza niste linkuri spre video’uri gazduite de Youtube/Vimeo/etc.

Un detaliu de comunicare ce poate face diferenta de cateva zerouri la oferte.

Gresit Dani, doresc o aplicatie similara la Youtube si vimeo cu propriile servere si baza de date

Cate videori gazduite? Sute/mii/milioane?

numar nelimitat

Ești sigur că înțelegi despre ce este vorba? :slight_smile: De curiozitate, te-ai uitat vreodata la cum arata un datacenter de la Google?

hqdefault

1 Like

stiu cit de complex este Google (sau alti mari leaderi) dar sa nu uitam ca si youtube a inceput cu postarea unui simplu video la gradina zoologica. Sistemul Loghin prevede inscrierea de membri (Adolescenti, Adulti, Business si Institutii) dintre acestea societatile si institutiile platesc prezenta lor pe platforma deci sunt o sursa de venit cu care se poate dezvolta sistemul. Sursele de venit sunt identice cu cele de la Google si youtube deci imlicit marimea si dezvoltarea systemului depinde de numarul de utilizatori.

Mă rog, tu știi ce faci acolo. Ideea era că “nelimitat” ar însemna să ai un datacenter cum are Google. Poate ar trebui să reduci specificațiile la banii de care dispui…

1 Like

momentan la ocup (din fondurile de care dispun de realizarea siteului general www.loghin.com) acesta vine realizat cu un contribut lunar (intre 500 si 1000 euro) pe care pot sa il aduc momentan la system. Am incercat si se pare ca va fi posibil sa lucram si pe baza de actiuni Loghin (parte din partile sociale derivate din dezvoltarea sistemului si marite in capitalul social). O astfel de marire a capitalului social costa in jur de 200 lei ca si acte la registrul comertului (deci nu este ceva costisitor). Am mai facut o cerere pentru atribuirea de fonduri nerambursabile si astept un raspuns (doar ca aici ar trebui sa implic si ceva societati srl si institutii de tip “Politehnica din Torino”!

Diavolul se ascunde in ‘similara’.
Unii se lauda ca fac ceva ‘similar’ intr-o zi sau pe-acolo:
https://www.youtube.com/results?search_query=youtube+clone

Problema e ca diavolul e in detalii, de la o zi se poate ajunge usor la sute de ani - programator - munca sau chiar mai mult…

1 Like

Un calcul sumar legat de cat ar costa doar stocarea, presupunand ca un video consuma cam 2MB/s iar stocarea premium e $0.15 / GB / luna conduce la un cost lunar de cam $1 / ora de film.

Adica pentru 1000 ore de videouri s-ar plati doar stocarea cam $1000 in fiecare luna. Adaugam resursele de procesare si banda, probabil inca de vreo 2x atat.

1 Like

Am sa ma documentez si la hosting sa vedem ce spun acestia si ce ofera. Chiar de asta aveam nevoie de o persoana experta in a face evaluarile (caietul de sarcini) pentru siteul de video in asa fel incit sa nu fim prinsi pe nepregatite cind vine vorba de costuri. Cred ca cea mai mare problema va fi gasirea modului de finantare a acestor servere (cel de video, de documente si de imagini)! Momentan pentru un server de 120 GB platesc undeva la 600$ pe an.

Huh, pentru 4 tera platesc 25 euro pe luna/300 euro pe an. Opt nuclee, 16 GB RAM.

1 Like

poti sa imi dai provaiderul sa analizez oferta (vreau sa zic ca providerul meu imi da si asistenta si cPanel in acest cost).

Eu am luat de la astia care revand serverele de la Leaseweb. (Dedicated Leaseweb - walkerservers)

al meu este un VPS (dedicatul costa foarte mult, tinind cont ca este si cu asistenta si cPanel). dar pentru stocare sint suficiente serverele normale.

Deocamdata este single point of failure. Pntru un sistem scalabil e nevoie de redundanta, pentru o viteza decenta de streaming mai sunt multi alti factori de care trebuie tinut cont, astfel incat costul va scala neliniar.

5 Likes