Cât poate câștiga un programator autodidact?

E o discuție mai amplă aici, dar, pe scurt: upwork, fiver și mai toate platformele existente sunt medii propice pentru race to the bottom. I.e. câștigă cel mai mic preț. (mă rog… „câștigă”). Treaba asta merge când ești la început și/sau dacă trăiești în țările din lumea a treia.

Găsești și proiecte bune, nu zic nu, dar șansele sunt destul de mici :slight_smile:

StackOverflow are agregate salarii. Nu te opreste nimeni sa fii contractor, caz in care nu mai conteaza decat calitatea/viteza/pretul la ce livrezi

Ok, raman totusi la nelamurirea mea de ce nu sunt 1000 de firme in top 10.

In ce top 10? Ceva oficial in care trebuie sa ai declatare si impozitate veniturile?

Ma costă €1000 sa fac un IBC (srl) in Cipru, dau 10% din venituri pe an la stat si restu scot dividente (0% taxe) intr-un cont de Revolut

Am dat un link mai devreme cu primele 20 de firme dintr-un judet, pe un cod caen legat de subiect. Doar de la locul 11 in sus s-ar fi calificat la sumele vehiculate aici si daca te uitai, multe dintre ele erau cu mai multi angajati sau/si faceau altceva decat zicea codul caen (poti sa iti faci o idee de exemplu din cheltuieli).

E adevarat ca mai gasesti si de-alea cu un angajat cu sume mari, dar nu stii care-i faza cu firma aia (care e totusi o exceptie, vorbim de cateva elemente din top, nu de regula), poate ca e var cu primarul si a prins un contract gras cu primaria :slight_smile:

Povestile cu Cipru si alte balarii sunt neverificabile.

Tocmai ce ti-am verificat Cipru.
Dupa care, foarte multi nu au firme si lucreaza pe contract de colaborare, care se face de firma in tara in care e

Aha. In special aia de lucreaza pe bani multi. Stii ca alea-s povesti nemuritoare, nu?

Daca esti in Romania, degeaba e contractul de firma ‘in tara in care e’, trebuie sa te inregistrezi aici si sa platesti impozite. Sau, alternativ, daca firma tine mortis sa te puna ca angajat, trebuie sa deschida filiala aici. Asta e legea. Acuma tu incerci sa-mi spui ca vasta majoritate a developerilor lucreaza la negru? Castiga bani buni si le e lene sa plateasca 1% impozit pe venit si ceva impozite pe un salariu simbolic, si ala scutit o parte? Sa zicem ca ar fi asa, cum verifici asta? Prin sezicere? https://en.wikipedia.org/wiki/Ipse_dixit

Si nu, nu tocmai mi-ai verificat Cipru. Probabil ca nu intelegi sensul cuvantului.

Un avertisment pentru cei care citesc povestile astea: atentie mare pentru ca e o foarte buna strategie de marketing sa umpli youtube si forumuri cu zvonistica despre cat de usor se castiga bani multi cu programarea dupa ce ai facut un curs ce te califica pe post de zugrav.

Aceia ar trebui sa-si puna niste intrebari, cum ar fi, daca tot se castiga bani asa de multi asa de usor, de ce se apuca unii de predat la cursuri de-alea in loc sa castige o gramada de bani? Nu stiu, si ii invata pe altii? Sau stiu si nu e chiar asa cum spun, fiind mai rentabil fraieritul altora?

Ma bag si eu in discutie cu ceva ce stiu first hand: Revolut iti blocheaza contul la transferuri de peste 25000 lei pe luna, posibil chiar mai mici. Pe community la ei mentioneaza chiar de 3000 de lire sau echivalent. Deci…SIGUR SIGUR nu isi scot banii asa din Cipru, daca ii scot.

In alata ordine de idei, pentru verificat/comparat salarii in US in special recomand https://www.levels.fyi/

1 Like

Incerc sa iti explic ca multi dintre cunoscutii mei, au avut cel putin un prieten care e prin Londra(2 cazuri) si Paris(1 caz), a lucrat pe acolo si-a facut network, apoi propria firma in Irlanda, si-a luat colegi care locuiesc fizic pe meleagurile noaste si sunt actionari la firma si primesc dividente, nu salarii. Iar dividentele sunt impozitate, doar ca nu aici

@tacheshun vorba vine Revolut, am bagat la plezneala. Bagi pe orice card iti convine emis de o banca din EU
Iar idea sa platesti cat mai putin impozit cu toate artificiile aste, nu sa faci evaziune

Unii castiga aceeasi bani sau mai multi din cursuri. (vezi Wes Bos si altii ca el)
Altii fac cursuri a.k.a. traduc in romana cursurile altora, pt ca atat e nivelul lor

Toată vorbăraia asta e inutilă, și treaba stă cam așa: depinde de cît efort depui, de noroc, de relații, de ce părinți ai avut și cum te-au crescut, dacă mama te-a alăptat sau nu, de un mentor care să te încurajeze și îndrume.

Cîștigul din programare e o urmare directă și a efortului depus. E o zicală prin vorbitorii de engleză care zice No pain, no gain

Nu e inutila daca scopul e de a atrage fraieresteni pentru anumite cursuri pe bani multi. Ce e asa de greu?

Insinuezi ca eu sau noi vindem cursuri? :))

Probabil ca un programator, de orice fel, castiga direct proportional cu skill-urile de a (se) vinde.

De la un punct încolo a fi programator devine echivalent cu a fi o firmă, și tot ce ține de asta.

Ajungi la un anumit nivel salarial in care te vei plafona și vei primi cât se cere pe piață, dacă nu evoluezi și dezvolți soft skills. Ăsta e adevărul.

Dacă vrei să depășești un anumit nivel, trebuie să te verticalizezi, să îți dezvolți relații, să te specializezi pe diverse chestii care se cer bani. Degeaba ești tu expert in assembler care e o chestie foarte complexă și solicitantă, dacă poate a fi consultant SAP se plătește triplu poate.

Sau degeaba faci assembler pentru o firmă unde assemblerul e doar 1% din business, la altă firmă, care să zicem că vinde un produs care skillul tău e 10% din business, altfel vei fi tratat și alt venit vei avea. Deși poate faci același lucru, uneori poate mai puțin!

Asta era problema acum 10 ani când mă ocupam de rețele. Pentru o firmă de un anumit profil, li se părea cheltuiala să dea 10 milioane pe un PC second-hand. La altă firmă bugetul minim era 3000 Ron pentru că depindeau de ele, nu erau doar marginale.

Lumea percepe valoarea diferit. Pentru o fabrică de outsourcing skillurile de PHP sunt marginale, mai au 10. Pentru un magazin online care își generează toate veniturile din acel site…e altceva. Deși tot PHP e să zicem.

Dacă vreți să creșteți in primul rand trebuie ieșit din firmele de outsourcing. E bine când ești la început pentru că te dezvolți, eu nu am avut etapa aia și sincer simt lipsa. Dar după ce ești senior, caută o firmă unde să conteze ceea ce faci, pentru că altfel vei crește, față de doar alt programator din 50.

Decât dacă lucrezi la o firmă care are produsul ei soft, evident acolo e cel mai ok pentru că și direcție clară de promovare dacă ești bun, chiar dacă mai sunt 200 de programatori în firmă.

Discuția e complexă, dar peste media pieței, aka statistica, trebuie soft skills și de aceea toți auzim de ei dar ni se par greu de atins.

7 Likes

Eu sunt exemplul de autodidact care profesează fără să fi studiat sau urmat vreun curs de specialitate și chiar cu rezultate mediocre în timpul școlii la materiile tehnice.

Raspunsul scurt este “da, poate câștiga, și chiar binișor, chiar și peste medie”.

Raspunsul lung e mai complicat.
Până am ajuns să câștig din programat a trecut foarte mult timp, dar nu pentru că nu am putut, ci pentru că am scris cod din pasiune, dezinteresat de partea materială.

In 1992 am, când aveam 13 ani, mi-a cumpărat maică-mea un calculator Cobra.
In 1994 am scris primul joc, în Basic (un cowboy care împușca rațe).
Pana prin 2000 m-am tot jucat jocuri.
Pana prin 2003 am scris mici scripturi în VB.
2003-2006 am incercat sa fac o aplicație web pentru rezervări autocare în ASP.
2006-2007 am scris mici aplicații web cu care câștigam bani din AdSense (50-150$/lună).
2008-2010 Am avut mici contracte pe RentACoder (200-400$/luna)
In 2010 am început să lucrez efectiv ca freelancer. Am început cu $5/ora.
Prin 2014 percepeam $25/oră.

2015-2018 a fost perioadă cu probleme personale și nu prea ma interesa cât câștig, atata timp câștigam +1300$/lună. Așa că munceam și cate 10-15 ore pe săptămână.

Din 2018 m-a luat valul și am început să lucrez mai mult ca CTO pe la o firmă din SUA.

Cred că în 2011 a fost anul când am început să câștig satisfăcător. Atunci am avut și prima mare satisfacție profesională. Mitsubishi Motors a expus la salonul auto de la Geneva o aplicație pe care mi-o comandase o firmă parteneră de-a lor.

Deși n-am urmat cursuri de specializare, m-a ajutat o certificare dată de Google în 2010.

In concluzie, cred că mi-au trebuit cam 7 ani de practică ca să ajung la nivelul salarial al unui programator cu facultate de profil și 2 ani de practică.
Astăzi nu cred că aș putea fi plătit în România la fel de bine, nici cu facultate si cursuri.

Ce m-a ajutat pe mine a fost să am curajul să schimb limbajele. Uneori a trebuit să o iau de la 0.

9 Likes

Proiecte nasoale au fost dintotdeauna pe platformele pt. freelanceri.
Dar depinde de cum iti alegi proiectele și clienții.
Eu căutam angajatori care au cheltuit cel puțin $20k pe Upwork, să aibă descrierea proiectelor clară, rating bun. Apoi mă uitam la atitudinea din exprimarea lor. Dacă mi se păreau agresivi, superiori sau pentru vreun motiv nu mă simțeam confortabil, căutam alții.

3 Likes

Conteaza foarte mult nu doar cum te vinzi, dar si ce “produse” vinzi, cat si cat de calitativa e marfa.

Am un prieten care e un programator exceptional, mult mai bun ca mine pe chestii fundamentale (eu nu sunt exceptional). El lucra la EA Romania la Fifa, iar eu facem web development pentru unii dinafara si eram de 3 ori mai bine platit.

Asta nu poate @anon31094663 sa conceapa, ca e un domeniu vast si complex in care variaza cererea si oferta foarte mult.
Iar eu stiu programatori mai slabi decat mine care au facut muuuult mai multi bani decat mine. Dar evaluarea asta a skillurilor e o chestie subiectiva si inexacta.

2 Likes

@viczam
Man, tu cum îți găsești clienții?

Ți-am dat acum add pe linked in și, nu ai prea multe detalii la profil și nici site-ul nu îți merge.