Cât va creşte povara fiscală pentru PFA în 2016?

Chestia asta nu-mi place:

Dacă vor avea activitatea la sediu sau îşi vor înregistra cheltuielile, PFA vor plăti impozitul ca pentru clădiri nerezidenţiale. De exemplu, pentru un apartament de 3 camere în Bucureşti în zonă centrală este de 243 lei, acum, şi ar putea ajunge la 5.850 lei, în 2016, în cazul în care Consiliul local va alege cota maximă (aşa cum a decis, în ultimii ani, pentru persoane juridice), adică 1,3% la o valoare impozabilă de 4.500 lei, de exemplu.

Altfel spus: eu nu vreau să plec din țară, dar ăștia insistă…

2 Likes

Doar dacă se bagă cheltuielile de întreținere și utilități în contabilitatea PFA-ului/SRL-ului.

1 Like

Nu știu alte PFA-uri cum procedează, dar alea sunt printre puținele mele cheltuieli deductibile!

Ghinion, e o veste proastă atunci :frowning:

ar fi extraordinar sa ramana asa
eu prefer sa scot cash din pfa si sa le platesc pe pf, ca sa nu fac hartoage; ar fi minunat sa merite

Păi din contră, că nu merită deloc. Acum nu numai că nu mai ai opțiunea asta (tu poți să le scoți din contabilitate lejer acum), dar dacă nu le scoți o să plătești impozit pe locuință de o să te usture…

ma refeream la portita asta care permite pastrarea impozitului la un nivel decent, ca ar fi super sa nu o astupe careva plin de zel

Din câte știu, nu prea o să se mai modifice nimic. Nu e publicat în MO deja?

Si pana la urma ce taxe se ieftinesc? Daca stau si fac calcule toate reducerile de taxe sunt acoperite de niste scumpiri…

1 Like

pentru cei care au nevoie de trimitere la textul de lege am gasit ce zice @Bogdan_Ciubotariu pe hotnews: http://m.hotnews.ro/stire/20395885

informatia e chiar la final

se pare ca au facut textul suficient de vag incat el sa poata fi interpretat “in teritoriu”

au dreptate, dau pe o parte si iau pe cealata

eu cred ca se mizeaza pe faptul ca sunt putini afectati simultan si de ieftiniri, si ca numarul celor care resimt scaderea tva si cresterea din nou a salariului minim pe economie e f mare raportat la numarul ceir care vor plati mai multe taxe

iar cum votarea nu se face ponderat…

Pentru PFA-uri? Niciuna :smile:

Faza e că impozitul pe locuință e plătit la SPIT¹, deci este o taxă locală. Impozitul pe profit/venit este o taxă plătită „mai sus”, la ANAF. Iar cele două entități comunică cam ca elefanții cu furnicile…

Mă îndoiesc că variază impozitul pe clădire în funcție de factorul „cheltuieli deduse sau nu”. Cel mai probabil va fi. Și atât, game over.

¹Nu știu dacă îi spune SPIT în toată țara, dar în Constanța este Serviciul Public de Impozite si Taxe Constanta

1 Like

Nu ai de ce să te îndoiești. Probabil o să fie o declarație pe propria răspundere sau ceva și dacă minți e posibil s-o pui la modul original :smiley:

Am primit de la contabil explicate modificarile din codul fiscal cu privire la PFA. Cum nu ma prea ajuta, vi le ofer voua.
Sunt luate dintr-un pdf asa ca formatarea e cam trista.

PFA - contribuţii sociale in 2016

Conform Noului Cod fiscal, persoanele fizice autorizate sunt obligate să plătească impozit
de 16%, contribuții de asigurări sociale (pensii) și contribuții de asigurări sociale de sănătate.
Pe lângă aceste contribuții obligatorii, mai există și unele contribuții opționale, pentru care
persoanele fizice autorizate pot să opteze. Este vorba despre contribuția la bugetul asigurărilor
pentru șomaj, contribuția pentru asigurarea în caz de accidente de muncă și boli profesionale,
precum și contribuția pentru concedii și indemnizații (FNUASS).


1. Contribuţia la pensie - CAS de 10,5% sau 26,3%, conform opţiunii
Cota contribuției de asigurări sociale (CAS) pe care PFA o datorează la sistemul de
pensii se aplică din 2016 asupra venitului net obţinut, şi nu la o bază de calcul aleasă de
contribuabil, aşa cum s-a întâmplat până la finalul anului 2015.
Totuși, acest venit nu poate fi mai mic de 35% din câștigul salarial mediu brut (stabilit la valoarea
de 2681 lei pentru 2016) utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, dar nici
mai mare de echivalentul a de 5 ori câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului
asigurărilor sociale de stat.

În aceste condiţii, baza de calcul pentru CAS nu poate fi mai mică de 938 lei, dar nici mai mare
Persoana fizică autorizată poate opta, conform actualelor reglementări, între aplicarea cotei
individuale de 10,5% sau a cotei integrale de 26,3%, opțiune care odată exercitată nu poate fi
anulată în cursul anului respectiv, ci doar din anul următor.

Aplicând cota CAS de 26,3% asupra acestor valori, PFA va plăti lunar la pensie minimum 247
lei (35% x 2.681 lei x 26,3%) și maximum 3.526 lei (5 x 2.681 lei x 26,3%).
Dacă persoana optează pentru o contribuție la pensii de 10,5%, atunci aceasta va plăti lunar la
pensie cel puţin 99 lei (35% x 2.681 lei x 10,5%) şi cel mult 1.408 lei (5 x 2.681 lei x 10,5%).
Este important să precizăm că această cotă, de 10,5%, nu asigură un stagiu complet de
cotizare pentru pensie, ci doar o treime din acesta. În cazul în care PFA-urile doresc să
beneficieze de o pensie întreagă, atunci pot opta să achite cota de 26,3%, care conține și
contribuția angajatorului, de 15,8%.

Incepând din 2016, PFA-urile vor datora obligatoriu cota individuală CAS de 10,5% calculată la
venitul net obținut, indiferent dacă sunt concomitent salariate. De asemenea, prin
intermediului noului formular 600, ele vor putea alege să plătească cota integrală de 26,3% a
contribuției la pensii.

Spre exemplu, în 2016, la un venit net anual de 60.000 de lei (respectiv 5.000 lei lunar), PFA va
datora CAS de 6.300 de lei sau 15.780 de lei, în funcţie de cota aleasă.
Declararea veniturilor care reprezintă bază lunară de calcul a contribuțiilor sociale se realizează
prin depunerea la organul fiscal de domiciliu a unei declarații privind venitul asigurat la sistemul
public de pensii (formularul 600, al cărui model a fost actualizat la sfarsitul anului 2015).
Declarația 600 se depune, pe suport hârtie, direct la registratură organului fiscal sau la oficiul
poștal, prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire. Organul fiscal competent la care
trebuie depusă declarația este organul fiscal în a cărui rază teritorială se află adresa de domiciliu
a contribuabilului sau adresa unde acesta locuiește efectiv, în cazul în care diferă de cea de
De asemenea, formularul se poate depune online de către contribuabilii care au un certificat
digital calificat de semnătură electronică.

Termenul de depunere pentru declaratia 600 aferenta anului 2016 este 31 ianuarie 2016.
În baza declarației 600 depusă de PFA, organul fiscal emite decizia de impunere în care
stabilește contribuția socială anual datorată și termenele de plată.
Contribuția la pensii se plătește trimestrial, în patru rate egale, până la data de 25 inclusiv a
ultimei luni din fiecare trimestru.


2. Contribuţia la sănătate - CASS de 5,5%

Persoanele fizice autorizate datorează o contribuție la sănătate de 5,5%, însă baza de
calcul diferă în funcție de modul de impunere a PFA - în sistem real sau pe baza normei de venit.
Astfel, pentru impunerea în sistem real baza de calcul este reprezentată de venitul net anual
realizat exclusiv cheltuielile reprezentând contribuții sociale (diferența dintre totalul veniturilor
încasate și cheltuielile efectuate în scopul realizării acestor venituri, exclusiv cheltuielile
reprezentând contribuții sociale).

În cazul impozitării la norma de venit baza de calcul este valoarea anuală a normei de venit,
raportată la cele 12 luni ale anului, ce nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe
țară (care din 1 iulie 2015 este de 1050 lei), dacă acest venit este singurul asupra căruia se
calculează contribuția.

De la 1 mai 2016, salariul minim brut pe ţară va creşte de la 1.050 de lei la 1.250 de lei.
Plata contribuțiilor la sănătate se efectuează anticipat, în cursul anului, cu regularizarea sumelor
datorate anual. Astfel, în baza declarației de venit estimat (Formular 220) sau a declarației de
venit realizat (Formular 200), organul fiscal emite decizia de impunere pentru plăți anticipate în
care stabilește contribuția de asigurări sociale de sănătate datorată anticipat și termenele de
Plată se efectuează trimestrial, în patru rate egale, până la data de 25 inclusiv a ultimei luni din
fiecare trimestru.

După încheierea anului fiscal, în baza declarației privind venitul realizat depusă de contribuabili
(Formular 200), organul fiscal stabilește obligațiile anuale de plată a contribuției de asigurări
sociale de sănătate prin decizia de impunere anuală regularizând sumele datorate cu titlu de plăți

Plata contribuției de asigurări sociale de sănătate stabilită prin decizia de impunere anuală se
efectuează în termen de cel mult 60 de zile de la data comunicării deciziei, iar sumele achitate în
plus se compensează sau se restituie potrivit prevederilor Codului de procedură fiscală.
La determinarea venitului anual baza de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate nu
se iau în considerare pierderile fiscale anuale.
În cazul persoanelor fizice autorizate care nu depun declaraţie privind venitul realizat (de ex.
persoanele impuse la norma de venit), contribuţiile de asigurări sociale plătite trimestrial
reprezintă plata finala în contul contribuţiei anuale datorate.


3. Contribuţiile opţionale

Așa cum am precizat mai sus, contribuțiile opționale sunt cea la bugetul asigurărilor pentru
șomaj, cea pentru asigurarea în caz de accidente de muncă și boli profesionale, precum și cea
pentru concedii și indemnizații (FNUASS).
Astfel, deși asigurarea pentru șomaj nu este obligatorie pentru o persoană fizică autorizată, totuși
ea poate alege să o plătească, în cazul în care dorește să beneficieze de ajutor de șomaj, atunci
când, de exemplu, nu va mai avea activitate.

Contribuția lunară la șomaj este de 0,5% din venitul asigurat.
Conform prevederilor legale, se poate asigura în sistemul asigurărilor pentru șomaj orice
persoană care realizează venituri din activități desfășurate potrivit legii și care nu este deja
Pentru a plăti contribuția la șomaj, persoanele fizice pot încheia contract de asigurare pentru
șomaj cu agenția pentru ocuparea forței de muncă în a cărei rază teritorială își au domiciliul, dacă
au cel puțin vârstă de 18 ani și sunt asigurate în sistemul public de pensii și în sistemul
asigurărilor sociale de sănătate.

Venitul lunar pentru care se face asigurarea nu poate fi mai mic decât salariul de baza minim brut
pe țară garantat în plată, dar nici mai mare decât echivalentul a de 5 ori câștigul salarial mediu
brut, stabilit potrivit legii, în vigoare în luna pentru care se plătește contribuția de asigurare pentru
Nici contribuția pentru concedii și indemnizații (FNUASS) nu este obligatorie, însă PFA poate
alege să o plătească dacă dorește să beneficieze de indemnizații pentru concediile medicale.

Conform OUG nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate,
contribuția pentru concedii și indemnizații este de 0,85% din veniturile supuse impozitului pe
venit. Pentru a beneficia de concedii și indemnizații, persoanele autorizate să desfășoare activități
independente sunt obligate să depună declarația de asigurare pentru concedii și indemnizații la
casa de asigurări de sănătate la care sunt luate în evidență ca plătitori de contribuție de asigurări
sociale de sănătate.

5 Likes

Legat de formularul 600, pe mine ma depaseste sectiunea asta

Ce ar trebui bifat acolo? :expressionless:

Info despre pfa: il am din 2014, am fost in sistem real si anul acesta trec la norma de venit. Nu am platit la CAS pana acum deoarece sunt angajat si eram scutit.