Caut partener pentru dezvoltare aplicatie pentru PFA

La faza cu suportul nu știu ce să zic.

Fiind aplicație online fără treabă cu instalarea, și ai o documentație bună, n-ar trebui să fie așa mare nevoie de suport. Iar dacă nu știi folosi o aplicație simplă web, poate e mai bine să lași pe altcineva să îți țină contabilitatea oricum.

Plus, am avut de-a face cu suportul saga, și practic ai putea implementa un bot care să facă 90% din suportul lor, în care îți zic că tu nu faci ceva bine și nu e problema lor pentru că alții n-au raportat problema respectivă. Așa suport e relativ ieftin :slight_smile:

Dar da, ai dreptate, excepțiile te omoară, mai ales la legislația românească care e găurită și recârpită zilnic practic.

Nu am spus că ar fi ușor, dar nici imposibil. Când te gândești că am contabil care folosește încă program contabilitate sub MS-DOS pe Windows XP scris in C și C++. Și programatorul încă îi ia bani lunar. E unul singur. Nu e firmă, nu e nimic. Un singur programator. Contabilitate completă pj și PFA.

Zilele trecute mă intrebase ce cred de Saga…

Problema României dpdv software se agravează pe zi ce trece pentru că firmele locale nu au cum concura cu firmele de afară pentru salariile programatorilor…și vom avea soft din ce in ce mai de slabă calitate, mai ales că și clienții nu își permit prețuri americane pe licențe, așa că e un cerc vicios.

Eu m-aş cam feri să dezvolt aplicaţii contabile în cloud. Deja am primit două citaţii de la Poliţia Economică să la pun la dispoziţie bazele de date ai unor utilizatori ai programului meu de facturare. Le-am spus că nu le am, că sunt ţinute local. Cine ştie în ce belele juridice aş fi intrat dacă erau la mine pe server…

2 Likes

Pentru multi cred ca este mai usor/comod sa puna mana pe telefon si sa sune la support, decat sa citeasca documentatia.

1 Like

Atata timp cat totul se desfasoara intr-un cadru legal, care sa fie problema ?

Ce înseană “cadru legal”? Ce faci când vreo instituţie a statului îţi cere acces la datele clienţilor tăi? Ce se va întâmpla când clienţii tău vor afla că datele lor nu sunt deloc confidenţiale cum au crezut?

1 Like

Imi imaginez ca intr-un business cu acest specific este normal sa ai si un avocat pe aproape, care te poate sfatui cand primesti cereri de genul.

Referitor la clienti, se poate elabora un document cu termeni si conditii care sa acopere si astfel de cazuri.

Altfel, cum ar functiona platforme gen Xero si FreshBooks ?

Păi și care e problema?

Nu ești tu responsabil cu nimic.

La fel poți păți dacă găzduiești site-uri și un client face prostii. Te trezești cu citație. O poți păți în orice domeniu până la urmă, și dacă ai închirieri auto.

Nu e deloc problema ta până la urmă, le dai un dump și gata

1 Like

Păi nimic nu e confidențial când vine vorba de organele de cercetare.

Ăsta e valabil in orice țară.

Confidențialitatea e asigurată față de oricine altcineva, dar când vine cu mandat semnat de judecător nicăieri în lumea asta nu se poate.

Plus că aici nu discutăm de fișiere personale, ci de fișierele unei entități juridice (fie și PFA) care există într-un cadru legal bine definit.

Dacă era vorba de persoane private era altceva, dar în momentul în care ai personalitate juridică ești la cheremul statului care îți dă personalitatea juridică.

Cadrul legal include și respectarea GDPR, care nu e un lucru ușor în condițiile în care ești data processor. Este o întreagă discuție aici. Aproape nimeni nu respectă GDPR, dar asta nu te scutește de probleme.

Problemele nu se rezolvă cu TOS-uri, ci cu bugete ca ale firmelor alea date exemplu.

1 Like

Well… asta înseamnă costuri suplimentare. Şi atunci nu-i mai bine să laşi clientul să-şi ţină informaţia în propriul cloud şi să nu ai bătaia asta de cap în plus?

O fi. Dar eu n-am chef să am de-a face cu “organele de cercetare”. Trăim în România, totuşi :slight_smile:

1 Like

eu vad altfel problema cu cloud pentru contabilitate si e mai mult de tipul marketplace decat de tipul “organe de cercetare”.
din contabilitatea unei firme (chiar si pfa) poti afla multe informatii despre businessul respectiv, despre ce merge si ce nu merge intr-un domeniu, nise noi de exploatat, etc.
exact acelasi tip de problema pe care o ai cand ii dau lui emag sau lui amazon situatia vanzarilor tale: ei iti vor copia businessul profitabil si vor pune brandul lor pe el, iar tu ramai cam pe afara.
daca pentru o mica firma (un pfa) din romania nu e o problema majora sa partajeze stocheze informatii sensibile intr-un mare cloud international (e putin probabil ca dropbox, microsoft sau google sa “fure” businessul unui pfa local)… cand folosesti un mic cloud romanesc (deci cu interes tot in piata locala) riscul e mai mare ca datele tale sa se transforme intr-un business concurent.

1 Like

E şi asta o chestie importantă, am avut clienţi care scrâşneau din dinţi când trebuia să-mi dea acces la baza de date, deşi le-am explicat că dacă voiam scriam programul în aşa fel încât să-mi trimită datele oricum :slight_smile:

Ideea mea era alta. Stiu si eu de cei enumerati de tine, dar nu stiam ca e asa simplu sa faci bani din OSS precum cei enumerati in lista aia. Faptul ca aia au facut/fac bani si e OSS nu inseamna ca e usor de facut.
Deci intrebarea mea pentru OP era cum se gandeste el ca va face bani concret. Pentru ca OSS in cazul sau are multe implicatii, un exemplu fiind cum se face managementul la OSS ala.

Daca chiar ce spui e adevarat, din pct de vedere legal, doar faptul ca vin niste baeti si-si arata legitimatiile, nu e de ajuns sa fi nevoit sa le dai datele confidentiale ale utilizatorilor.

1 Like

Suni un avocat oare? Parca asa ar fi logic.
Daca tu ai un astfel de business de care zici ca ai si nu ai un avocat deja, that’s not good.

Bineînţeles că e adevărat. Şi bineînţeles că preferi să nu ai deloc datele alea, decât să le ai şi să te joci de-a detectivul şi avocaţii. Nu suntem în filme, asta e viaţă reală. Cel puţin, eu am chestii mai bune de făcut decât să-mi bat capul cu plictiselile astea.

2 Likes

Pe principiul asta, o firma care cauta o solutie software se trezeste ca trebuie sa bage ceva bani si in infrastructura/support pentru ca furnizorul software nu are chef sa se ocupe de aspectele astea.

Mie mi se pare doar o oportunitate pierduta.

Mmmkey, si ce faci, le dai alora datele cerute fara sa consulti un avocat? Daca nu e legal, in ciuda faptului ca are antet cu MAI? Politia poate sa ceara orice ca sa i ajute in ancheta, dar nu inseamna automat ca esti si nevoit sau e legal sa le divulgi info alea. Ar if o idiotenie din partea lor sa ceara ceva care apoi, in proces, s ar dovedi ca nu e o proba legala, si s a mai intamplat asta caci asa au scapat infractori, dar eu in locul tau as vrea sa fiu sigur ca nu incalc legea fata de cel care mi a dat datele personale, ca sa nu am trezesc cu un proces cu persoana respectiva, care poate chiar nici nu e invinuit macar oficial.
Eu as consulta un avocat si jurist

2 Likes

Păi dacă nu ai datele, nu ai ce să le dai. Problem solved :slight_smile: Simplu, fără alte cheltuieli şi bătaie de cap suplimentară. Eu nu pledez aici contra dezvoltării aplicaţiilor economice, ci pledez pentru dezvoltarea de soluţii care să paseze responsabilitatea în ograda clientului, nu a developerului. Eu chiar nu vreau să am de-a face cu datele lor. Nici nu văd cu ce m-ar ajuta pe mine sau pe client ca datele să fie ţinute pe o maşină aflată în custodia mea.

1 Like

Inteleg ce zici dar o platforma online pt client ar trebui sa insemne un avantaj, nu are nevoie de backup, merge oriunde, update implicit, etc.

1 Like