Cautam Programator PHP Talentat

Cautam Programator PHP talentat

Ne place sa oferim site-uri complexe care sa ajute la dezvoltarea afacerilor clientilor nostri. De aceea suntem in cautarea unui programator / programatoare PHP in echipa noastra din Suceava.

Mai multe detalii aici :

2 Likes

Ati dat-o in bara destul de rau punand wordpress acolo.

Mai importante sunt alte lucruri gen TDD, SOLID, algoritmica, UML, poate chiar treburi interesante gen machine learning sau sisteme distribuite / HA.

1 Like

Poate, dar stiind wordpress, poti face pluginuri si temlate-uri, care sunt un fel de easy-steady-cash, puse pe themeforest… You know how they say, some cash is better than no cash… si mai degraba sa ai un steady low income decat sa te bagi la proiecte mari si sa iti plece programatorii mid-development, ajungand sa dai faliment. But again, aici zic de worst case scenario…

Flavius, îți înțeleg … ce ai tu pentru WordPress (ura? dezgustul? disprețul?) dar poate că nu toți au nevoie de algoritmi complecși, machine learning sau alte minuni când clientul cere doar un anumit tip de lucrare.

Când ai un flow constant de proiecte pe un anumit framework/cms/limbaj va fi destul de dificil să pivotezi doar pentru că WordPress nu mai e la modă :smile:

Haideți să nu mai fim atât de aroganți vis-a-vis de un limbaj (ewwww, PHP???) sau CMS doar pentru că există și alte acronime la modă.

2 Likes

Exact. El insa spune ca are nevoie de “programator talentat”. Apai pentru mine “programator talentat” nu e un amarat care stie API-ul unui software depasit, limitat, si in rest nimic cu adevarat interesant.

Eu stiu ca oamenii talentati nu stau sa lucreze cu carpeli gen wordpress, pentru “low steady income”.

Poate am eu o alta scala de valori, dar scala asta a mea de valori face bine bransei, pe cand atitudinea “low steady income” ne trage pe toti in jos.

5 Likes

Eu am o problema cu WordPress. De ce? De asta.Pentru ca in momentul de fata WP este extrem de vulnerabil la bruteforce prin xmlrpc.php; exista deja robotei care fac asta, iti zic din proprie experienta

2 Likes

Toți am folosit cuvinte mari la un moment dat :smile:

Să nu uităm că WP încă este compatibil cu PHP 5.2, versiune în care nu prea există conceptul de interfețe…

1 Like

Ma intreb ce fel de programator ar vrea sa lucreze pentru un angajat care nu are o scala a valorilor in concordanta cu realitatea, care arunca cu vorbe marete doar pentru a impresiona.

1 Like

Din cate stiam, exista interfete in 5.2. Oricum, sa pui un die ca sa fortezi suprascrierea metodei e o tampenie.

1 Like

Ala e doar un exemplu. Codul WP e plin de exemple despre cum sa nu programezi.

2 Likes

Flavius, probabil ești conștient că nu există o scară a valorilor foarte bine definită; fiecare și-o formează în timp.

Așa cum pentru tine „programator bun” înseamnă unul care ia microfonul și cârâie un algoritm, pentru alții „programator bun” înseamnă cineva care e capabil să folosească template tags.

Și ghici ce? Se găsesc „programatori buni” care știu să facă asta: să folosească template tags; nici măcar nu știu PHP per se și se panichează la un T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM. Iar un astfel de „programator bun” poate fi interesat, mulțumit și chiar încântat de o ofertă de muncă de la cineva :smile:

Haideți să ne oprim totuși din offtopic; Putem continua aici dacă vreți.

(Sper ca asta sa nu fie vazut drept off-topic)

[quote=“flavius, post:8, topic:2263”]
Ma intreb ce fel de programator ar vrea sa lucreze pentru un angajat care nu are o scala a valorilor in concordanta cu realitatea, care arunca cu vorbe marete doar pentru a impresiona.
[/quote]Deobicei, astfel de cuvinte mari sunt folosite de cei de la PR, nu “angajatorul” (directorul sau mai stiu eu sub/cu cine ajung sa lucrezi)…

No idea what that is, but Uncle Google solves everything, if you give it enough time… and know how to ask

In general nu imi plac “discutiile contradictorii” insa tin sa iti amintesc @flavius ca aceste contradictii ar trebui sa fie constructive, altfel ies doar frustrari de ambele parati.

3 Likes

Ce nu ti se pare constructiv la a arata cod sursa scris prost, si la a sustine adevaratele valori pentru a mentine (sau a creste) nivelul intelectual al bransei, contracarand in acelasi timp factorii care ne trag in jos?

Tie cum ti se pare cand un anunt are “talentat” in titlu, dar nu contine nimic ce tine de talent, de gandire analitica, de acele calitati care fac un programator sa fie programator?

Ti se pare constructiv? Mie mi se pare destructiv acest anunt. Pentru bransa. Pentru tine.

3 Likes

Ce discutii pentru un simplu anunt.

Cred ca oamenii pot cauta orice isi doresc, inclusiv unicorni, testoase ninja si (cu voia publicului) programatori talentati.
Asta cu talentul e ceva subiectiv, iar in Suceava nu stiu cate optiuni de recrutare vor avea oricum.

3 Likes

saracu omu cu anuntul… mutati si voi discutia pe alt thread.

1 Like

Nici mie nu imi place formularea asta

b) Ce ar trebui sa stie persoana potrivita:
Are o slabiciune pentru detalii dar poate sa faca proiectele repede.

De asemenea, chestiunile complexe se fac in alte moduri decat acesta.

Construieste de la zero in PHP (Code igniter sau alt framework) site-uri complexe precum magazine sau alte portaluri complexe pentru diverse activitati.

Din ce vad in anunt, fara sa il disec prea mult, accentul se pune pe proiectele facute in viteza, “la metru”, care putin contravin ideii de “programator talentat”. Sunt de acord cu @flavius in acest punct. Il dezaprob insa atunci cand spune ca Wordpress e “depasit, limitat”, pentru ca ati vazut ce frumos evolueaza ei cu Calypso si alte cele. Nu stagneaza, asta e ceea ce conteaza pentru mine, si vor depasi codebase-ul la care ne referim noi in acest moment.

4 Likes

Insa cea mai rapida modalitate de a il depasi este sa rescrie tot WP-ul, de la 0… ideea e buna, insa orice proiect suficient de mare, ajunge sa fie atat de greu de modificat fara a strica chestii ca piesele de domino, incat necesita sa fie refacut de la stadiul de schita, pentru a fi mai eficient si mai lipsit de erori.

This topic was automatically closed 30 days after the last reply. New replies are no longer allowed.