Ce asteptari salariale pot avea ca junior pe Java, in Bucuresti?

Salut, imi caut un job ca dezvoltator Java. Nu am experienta in Java (pana acum am lucrat la Ipsos 2 ani, pe un limbaj proprietar - 2000 ron net + bonuri), nu am un portofoliu. Skill-urile mele in Java sunt mai jos de mediocre, insa sunt strong pe partea de algoritmi si structuri de date.
Ce salariu considerati ca as putea cere in mediul corporate? 2400 net + bonuri ar fi prea mult?

PS: am facut facultatea de info, insa am renuntat prin anul 3, nu am diploma

Depinde si unde ceri acei bani (companie,localitate) dar parerea mea este ca oricum e putin cifra mentionata de tine. Faptul ca nu ai diploma te va trage in jos in unele situatii, totusi daca stii bine algoritmi incearca sa aplici la multinationalele care chiar intreaba de ei la interviu si unde limbajul in sine nu e chiar asa important (vezi Google,Microsoft,Amazon). Pe de alte parte saituri profesionale gen Linkedin sau recrutari directe s-ar putea sa nu te ajute foarte mult daca nu ai un skillset bine conturat eventual si un portofoliu.

to community: please don’t restart the topic with big money and stupid indians :wink:

3 Likes

In Bucuresti. Impresia mea e ca Google etc. cer destul de mult pe partea de limbaj, si cunostinte care depasesc nivelul meu (framework-uri si alte nebunii, cu care eu n-am avut treaba).

Lasă firma să judece dacă ești bun sau nu, nu o face tu. Aplică. Preferabil direct in Vest.

1 Like

Sa zicem ca sunt intr-o situatie asemanatiare cu a ta.
Eu mi-am facut un cv bun. Mi-am facut cont pe bestjobs si ejobs si am inceput sa aplica. La unele firme am fost chemat la interviu, la altele nu.
Poti sa iti faci si un cont de Github si sa incerci sa faci un mic proiect. Iti mai exersezi cunostintele de Java si in plus inveti version control care este foarte util. Este foarte bine ca stapanesti partea algoritmica. Te va ajuta mult la interviu.
Pe langa hard skills, mai sunt importante si soft skill adica cum te prezinti, cum vorbesti etc.


Salariu de 2400 lei este putin pt mediul corporate. Eu am avut un coleg care a plecat din firma unde avea un salariu tot de 2000 ish ron pe un salariu de 5500 ron. Tot pe pozitie de testare.

O suma nu pot sa iti dau, dar gandeste-te ca 2400 ai putea sa obtii si la Ipsos, daca ceri marire.

Un alt lucru pe care sa il faci este sa te documentezi despre compania respectiva. Pe undelucaram.ro poti gasi review-uri despre companie, interviuri, salarii si sectiunea de forum unde lumea vorbeste despre companie.
Atentie: Subiectivism !!!

Succes !


Poti sa incerci code katas in java.

1 Like

Salut.

Si eu am acceasi problema: vreau sa ma angajez pe Java si fiind la inceput de drum nu stiu cat sa cer atunci cand la interviu ma intreaba de asteptarile mele salariale.
Pe de o parte imi doresc sa ma angajez ca sa pot invata pe de alta parte imi doresc si un venit lunar care sa ma multumeasca si sa ma pot descurca in Bucuresti cu chiria, mancarea, si cam atat momentan.

Am avut o oferta de la o firma de 1800 lei program full 8 ore cu clauza in contract sa nu parasesti firma mai devreme de un an. Am intrebat daca sunt sanse ca salariul sa se mareasca intr-un an la acea firma. Raspunsul: " Pe baza performantelor ti se va mari…" Am refuzat pentru ca nu aveam incredere in cele spuse de oamenii de acolo plus ca m-a speriat acea clauza in contract.

Voi ce ati face in locul meu ? Cand vine vorba de bani cat ati cere ?

Multumesc anticipat!

Salut Cosmin !

Cum stai cu aplicarile in momentul de fata ? Tu iti cauti pe Java sau pe alt limbaj ?

Multumesc

Jesus !!
1800 ron !?!!

Cred ca poti sa ceri in functie de ce stii sa faci si de cum te-ai desucart la interviu. Si eu am lucrat pe o suma mica si la tote interviurile pe care le-am avut am cerut un salriu net cu 50 % mai mult decat am.

Nici eu nu am cine stie ce experienta, dar un salariu de 1800 ron mi se pare cam bataie de joc pt un progrmator chiar si proaspat absolvent. Probail o suma intre 2500-3000 de ron ar fi ok. Asta pt o firma romaneasca. La multinationale se cam schimba lucrurile

Eu sunt fan tehnologii microsoft (C#, asp.net) Eu am aplicat si am fost acceptat.Din ce am inteles voi lucra cu mai multe tehnologii. Desi in ultimua perioada nu prea am mai lucrat in C#…

1 Like

Multumesc pentru raspuns Cosmin !

Dupa cum am spus, sunt la inceput de drum in Java. M-am descurcat la interviu, doar ca ei au spus ca atat pot oferi pe postul acela.

Am urmat cursurile Scolii Informale de IT Bucuresti, nu sunt absolvent de facultate cu profil tehnic, iar masterul este in Managentul Sectorului Public si Privat.
In liceu am fost la profil real, Matematica-Informatica.

Da, 1800 lei.

Ca idee și fără legătură cu restul subiectului: dacă după prima întâlnire (sau chiar înainte!) simți că nu poți avea încredere în potențialii angajatori, renunță la restul procesului. Nu de alta, dar vei ajunge rapid să îți displacă locul de muncă. :slight_smile:

2 Likes

Hă? Cum funcționează asta? :))

Sunt destule firme care fac chestia asta. Nu mi se pare neaparat ceva gresit (cred ca poate fi vorba de win-win aici. cu conditia ca nici ei nu te pot da afara mai devreme de un an :smiley: )
Sau ofera burse studentilor cu mentiunea ca se vor angaja la ei in firma/santier pe o perioada de X ani dupa terminarea facultatii

Am mai auzit si eu de acesta practica.
De exemplu daca firma iti plateste integral un training poate sau nu sa te puna sa semnezi o clauza de genul acesta.

Your soul and ass belong to us :sob:

Deci daca eu nu mai lucrez nimic din prima zi de lucru, ei nu ma pot da afara timp de 1 an? LOL :rofl: Daca e asa, vreau un link catre firma aia, sa aplic IMEDIAT!

Ce traznai le mai bubuie mintea astora care recruteaza… :roll_eyes:

2 Likes

:)) Da’ nici nu pleci daca vine cineva si iti zice ca iti da 5000 pe luna
Iti dai seama ca ‘it goes one way’. Doar tu n-ai voie sa pleci, ca ei te pot da afara oricand…eventual cu 3 zile inainte sa-ti expire contractul :))

Daca cineva imi da de 3x mai mult, inseamna ca-s fraier si n-am stiut pretul corect, iar astia la care lucrez m-au exploatat. Deci plec pe PFA :)) N-au ce sa-mi faca pfaaahahahaaa

Băieți, haideți să stabilim o chestie: nu mai există sclavagism, iar orice clauze de genul „nu ai voie să pleci” sau „nu ai voie să te angajezi la concurență” nu respectă drepturi de bază ale omului.

Da, ce se poate face este o clauză conform căreia, dacă participi la vreo activitate de formare profesională susținută de firmă, trebuie să stai X timp, până se amortizează cheltuielile respective. Totuși, sumele vehiculate nu pot fi „din burtă”, ci corelate cu piața. Ori în situația în care un MBA „bun/recunoscut” este pe la 15k euro și se amortizează în 3-ish ani, cam cât credeți că poate valora o perioadă de training intern sau un curs non-SF pentru un om de pe o poziție de execuție? Ce trebuie să rețineți este că povestea cu statul X timp după curs are și varianta în care plătești „valoarea reziduală” a cursului, adică ce a mai rămas de amortizat.

În altă ordine de idei, astfel de clauze în contract mi se par de bun simț. Nu te poți aștepta ca o firmă să investească bani în tine, iar tu să pleci pentru 100 euro în plus în altă parte fără să pățești nimic.

Corect mi se pare ca în primele 3 luni oricare din cele două părți să poată înceta colaborarea unilateral.

1 Like

Se numește perioadă de probă, se stabilește de comun acord între părți (dar cred că sunt și ceva reglementări vizavi de perioada maximă) și fix așa funcționează. Nu sunt sigur, mă pot documenta dacă vreți, dar tind să cred că perioada de training pentru ocuparea unui post nu poate face subiectul discuției de mai sus cu legatul de calorifer, așa spune bunul simț. :smiley:

Dai “doar un exemplu”, dar premiza ta e ca angajatul pleaca pentru ca e un lacom nesimtit. Nu cred ca sunt multe cazurile in care anagajtul pleaca doar pentru 100 de Euro. Poate sunt si alte cauze.
Pentru tine 100 de euro poate fi un mizilic, dar daca aia 100 de euro pot fi o marire care reprezinta 20%-30% din salariul angajatului, atunci e o marire importanta, nu?
Pentru marea majoritate de oameni mai capabili care-si gasesc un job atata de usor, schimbarea de job nu e ca si cum ai schimba providerul de net\telefonie.

Daca tot ai da un exemplu, dau si eu unul: Cand sefu’ considera ca trebuie sa ajungi sa lucrezi de 100-200-300 euro gratis in plus pe luna, pentru ca “uite ce face compania pentru tine” sau pentru ca crede ca te are la mana cu clauza aia, e tot de bun simt?

In plus, e o discutie mai lunga legata de “trainingurile” astea. Mare parte din ele mi se par un bullshit, un “avantaj” dat de companie pentru angajat, un training uneori inutil.

2 Likes