Ce domain registrar folositi?

Sunt curios pe unde va inregistrati domeniile si ce experiente placute/neplacute ati avut ei.

1 Like

Blogurile la Godaddy. Devforum la mxhost.

Singura experiență oarecum neplăcută: am avut un domeniu la mxhost la care am renunțat după câțiva ani și am jucat ping-pong cu ei pe mail „sigur vreți să renunțați?” „da” „sigur sigur?” „da” „cât de sigur?” „foarte” „sigur? știți că nu puteți să-l mai recuperați?” etc.

2 Likes

Gandi.net de vreo 5 ani, n-am avut nici un fel de probleme.

3 Likes

iwantmyname de 2 ani, usor de folosit - are si servicii pentru easy setup.

1 Like

Name.com pentru inregistrare domeni internationale si local GlobHosting.

1 Like

Ro: rotld.ro
Int: 1and1.com -> nemultumit de ei; daca vrei sa faci un renew la domeniu (la jumatatea termenului de expirare) trebuie sa vorbesti la suport
Int: bluehost.com -> sunt ok

1 Like

La mxhost.ro, nicio problema pana acum.
Si namecheap.com, care chiar acum are ceva oferte.

1 Like

Namecheap. Hosturile difera, in functie de ce este “ieftin si bun” la momentul respectiv (se schimba situatia cam o data la cateva luni). Momentan, fiindca nu am mai minic care sa trebuiasca sa fie online neaparat, folosesc hosting free, dar o sa trec pe paid de cum fac ceva care merita tinut online.

1 Like

+1 for iwantmyname.com e chiar ok plus are 2FA.

1 Like

Namecheap mi se pare pe departe unul dintre cei mai buni. De 6 ani cumpăr domenii de la ei, am convins cel puțin 20 de persoane să îl folosească, nimeni nu a avut nicio problemă niciodată.

În plus, îmi place de ei că se implică în tot felul de campanii din-astea pro-Internet, cum a fost cea împotriva SOPA/PIPA și ACTA. Eu în general încerc să cumpăr de la companii care mai fac ceva nobil pe lângă.

4 Likes

rotld.ro & name.com

1 Like

rotld si godaddy

1 Like

Am folosit Name.com o perioada, m-am oprit la Gandi. Au preturi mai mari la anumite domenii, mai mici la altele, dar stau foarte bine din punct vedere al securitatii si au cea mai colectie de TLD-uri disponibile pentru inregistare.

4 Likes

www.mxhost.ro unde am si gazduire
www.globehosting.ro la domenii .ro anuale (44 de lei)
www.ddsnet.ro am si la ei wordpress-ul,gazduit pe pachet special pt wp,care pana acum 3 super
www.alfahost.ro,am avut un vps,erau destul de ok

1 Like

de ceva luni am inceput sa mut toate domeniile de la namecheap.com la namesilo.com

namesilo - ar fi cam cei mai ieftin la domenii .com .net. .org etc + whoisprivacy gratuit.
namecheap - nu mai suport nou lor panou de administrare a domeniilor + alte neajunsuri, de exemplu: inca imi afiseaza in panou domeniile pe care le-am transferat de cateva luni bune.

1 Like

Namecheap si Godaddy

1 Like

gandi.net exclusiv, la ceilalti vedeti ca riscati sa ramaneti fara domeniu daca vreun politician/oligarh se supara pe voi…

1 Like

De ce? Poti oferi mai multe detalii, te rog?

1 Like

pentru domenii .ro am folosit clausweb.ro
pentru domenii .com godaddy

1 Like

Namecheap - DA! , jos cu godaddy, niste americani tepari ca mai toate marile companii americane !!!
godaddy a fost implicata in multe mizerii …

3 Likes