Ce hobby-uri are un programator?

Trebuia să bag și un < joke> pe acolo pe undeva. Dar lăsând gluma la o parte, și tobele electrice mai produc ceva zgomot care să supere vecinii. Mai ales în blocuri la noi unde mai auzi lumea cum merge pe sus, cum face dus sau trage ape. Plus, vecinii inseamna si parinti sau colegi de apartament, depinzând de cum stai cu ei. Nu e zgomot așa nebune că la un set acustic, dar daca dai in ele se aude. Iar daca dai in ele ore întregi sigur îți primești reclamație repede. Bătaia pedalei in toba mare produce niste vibrații care se transmit spre podea de asemenea, care ar fi alta sursa de zgomot neașteptat, chiar daca dai mai încet in ele.

E nevoie de licenta de pilot. Trebuie facut un curs. Exista instructori autorizati, daca doresti informatii mai detaliate ti le pot da. Ceva info aici: https://www.azlr.ro/

1 Like

My unusual hobby pe HackerNews

I’m a software engineer at a place. I like the work and the people, and I learn a lot from my teammates. Many of them work very hard, so much that they don’t enjoy programming for fun anymore. I still love recreational programming, but in a peculiar sense.
When I come home from work, I try to prove theorems in a proof assistant. Usually the theorems are related to functional programming or type systems.
It’s a masochistic hobby. Convincing a computer that a theorem is true can be quite difficult compared to convincing a human. But if I can get a computer to accept my proof, then a) I must have a pretty good understanding of it, and b) it really must be right!
I use the Coq theorem prover for formalizing proofs. Coq is a beautiful and simple language [1]—far simpler than the languages I use at work! Its beauty is hidden beneath a rather ugly IDE [2]:

https://www.stephanboyer.com/

2 Likes

Ai şi umor. M-am amuzat numai imaginandu-mi ce poate face un programator cu o bormasina dupa ce scrie cateva zeci de linii de program.

1 Like

Debug poate :)))

1 Like

woodworking pentru mine :slight_smile:

6 Likes

Natura, bicicleta, hiking (dealuri, nu munti :P). Chitara cateodata. Mai pufai pipa cand si cand.
Care din voi mai fumati pipa?

PS: fumez pipa rar (pufait evident, nu inhalat, un bol la 3-5 zile), am fumat tigari vreo 10 ani si m-am lasat cold turkey de vreo 5, nu simt cravings de nicotina de la pipa, sunt constient de riscuri (fumatorii de tigari au sanse de 16 ori mai mari decat nefumatorii sa faca cancer, fumatorii de pipa au sanse de 1.9 ori mai mari decat nefumatorii sa faca cancer)

Am fumat pipă până când a trebuit să o curăț și am văzut că înăuntru e ca uleiul ars de motor.

Trăgeam în piept și asta a contat când am renunțat la pipă.

Da, e nashpa cu trasul in piept. Mi se pare chiar ca e mai daunator sa tragi in piept tutun de pipa.
Acelasi lucru si ptr. vapes, hookas.

Sport (fotbal, tenis, antrenamente de forta), mai citesc o carte, mai fumez o narghilea, mai mergem cu prietena la alti prieteni si ne jucam jocuri de societate, ma mai uit pe mobile dupa masini (si cand nu vreau sa schimb masina :laughing: ), mai fac niste poze Polaroid. :smiley:

1 Like

Ce tip de masini iti atrag ochiul? :slight_smile:

1 Like

Mie imi place sa ma plimb prin oras si merg la sala.
Am si un blog pe care mai scriu din cand in cand

Ti-am scris in privat :slight_smile:

1 Like

La pipa toti oamenii care fumeaza de mult mi-au zis ca ii ca la trabuc, nu tragi in piept, doar pufai, ca altfel e grav.
La narghilea e putin mai bine decat la pipa, dar sunt constient ca nu imi curat plamanii cu ea. :laughing: Dar ne place sa stam la cate un film in living sau pe balcon dupa masa si mai povestim lnaga o narghilea… Adevarul ii ca am si un magazin bun aici in Cluj de unde iau arome (sunt arabi, normal, si aduc pentru ei de fapt)…


Mi-a zis o tipă să-i desenez cățelul, așa că am desenat un hairy rocker

6 Likes

Gaming, oleaca de fitness (nu prea in ultimul timp) si… programare :troll:

Board games, cândva fotografia, regie/filmare, mașini, economie…

1 Like

Grădinăritul are multe sub-ramuri, iar una la care m-am chinuit în ultimul an este compostul.
Pentru cine nu e pasionat, compostul este transformarea materialelor organice în sol fertil.
E un proces de descompunere.

Am reusit în sfârșit să execut corect procesul de compostare. Am un recipient de un metru cub cu crengi tocate amestecate cu gazon tuns proaspăt.
După 2 zile temperatura din recipient a ajuns la 60-70 °C.

2 Likes

Într-o pandemie de covid - în care simptomul general este pierderea mirosului - producția de compost cred că este activitatea ideală :troll:

1 Like

La mine nu miroase, că folosesc decât crengi tocate și gazon.

Nici resturi de mâncare nu am, cum rămân la mulți.
Ce rămâne de la mine dau la câine.

2 Likes