Ce hobby-uri are un programator?

eu încerc să-mi înving frica de înălțime făcând drumeții pe munte. am descoperit raspberry pi și arduino și meșteresc cu astea din când în când. îmi place să mă uit la filme proaste. și mi-ar plăcea să am timp de grădinărit.

2 Likes

in mod normal n-ar trebui sa miroase

Iti recomand seria de filme alb-negru Godzilla

1 Like

în general, prefer filmele proaste românești, dar sunt deschis și la fantasmagorii japoneze :))

1 Like

Eu mai ma uit la filme cu karate chinezesti.
Chiar daca sunt proaste
Deja asta e nisa :slight_smile:

1 Like

folosesti ceva anume pentru tocat?
iti recomand sa vezi si Kiss the Ground/Vindecarea Pamantului pe Netflix

1 Like

Folosesc ceva cam așa pentru tocat crengi.

Pe hotarul curții am tot felul de copaci, în general corcoduși.
Toamna trebuie să îi toaletez, ca să pot circula și eu. Crengile tăiate le pun la uscat, iar vara le toc.
Apoi intră la compost.

Am văzut filmul, foarte bun.
Eu abia acum încerc metoda de agricultură fără săpat.
E bună, numai că durează până amenajez toată grădina pe “paturi”.
Într-un an reușesc să strâng compost pentru maxim un rând din cele 10.

Oricum, am testat o grămadă de soluții ecologice pentru agricultură și funcționează destul de bine, doar că nu sunt populare printre grădinari.

De obicei, la mine la țară, oamenii imită fermele mari în loc să facă agricultură de grădină mică.

4 Likes

Încerc să-l conving pe taică-miu să încerce o altă abordare față de agricultură, dar hei, dacă a făcut 60 de ani într-un fel… de ce să schimbe?

I-am luat în anii trecuți folii, mulci, furtun de picurare etc. Până nu vede el 500l de apă pe șanțul legumelor nu doarme liniștit :smiley:

Am făcut un cadru de ~200x100cm în care am pus câteva fire de roșii și ceapă, cu pământul acoperit de mulci. A ieșit fix o buruiană. Îmi zice: „UITE, vezi că tot ies buruieni?!?!?!”.

Îi arăt pe YT: uite cum fac ăștia, hai să încercăm și noi… „învață oul pe găină?!”.

Oh well, atunci stai și sapă, ce să zic…

11 Likes

Cred ca ar fi unul din cei multi care rad de mine :slight_smile:
Dar anul trecut am avut satisfactia de a mi se cere de catre “conservatori” seminte de rosii, pentru ca ei au zis ca soiul e bun, nu metoda de agricultura.

Am aflat ca ai nostri bătrânei au şi ei influencerii lor, trebuie doar să găseşti pe unul care işi prezintă grădina şi bum! problemă rezolvată. Puterea exemplului funcţioneză dar trebuie ajutat un pic.

Trebuie să fie o emisiune pe undeva cu “astăzi aflăm ce a plantat Mărioara Velicu în grădina vilei sale din Izbiceni”

3 Likes

Ăsta a fost motivul pentru care nu a mai vrut picurător: „mai vezi pe cineva care are?!” :facepalm:

Un batranel din Basarabia care practica permacultura.

1 Like

mă uitam și la d-astea acum vreo 20 de ani :))

‘Karate chinezesti’ sunt de fapt wushu (sau kung fu, etc: Chinese martial arts - Wikipedia).

Am avut ocazia sa ma antrenez cu un vicecampion mondial la asa ceva :slight_smile:

5 Likes

Ceva electronica si home automation cu Home Assistant.
Pe cate se poate partea de electronica low level, adica cu pistol de lipit, relee, rezistori si condensatori.

3 Likes

3 Likes

de doua luni incerc sa folosesc un instrument muzical, chitara electrica. este incredibil de dificil :))

1 Like

ia-ți un profesor

Ce am mai descoperit recent și mi se pare fantastic pentru cei ce muncesc la birou: săritul corzii.
Nu poți sări coarda oricum. Trebuie să îți reglezi postura, altfel n-apuci să sari prea mult.
Cu postura bine reglată, cu musculatura spatelui întărită de la sărit, munca la birou devine mai ușoară.

Plus că săritul pe verticală ajută sistemul limfatic, adică îți curăță organismul de toxine mai eficient.

Să mai spunem și că este ușor de cărat coarda.

8 Likes