Ce inseamna sa fii programator pasionat?

Scuze pentru interventie, dar stiu ca ultimul mesaj a fost in data de 09 octombrie 2020.
Vreau sa intervin si eu, in acest subiect numit pasiune.

  1. Imi place mult fraza lui @foobaz256, parca a spus-o din suflet si din practica personala.
  2. Intre-adevar, sa fii pasionat de programare este lucru mare si greu de dus la capat de drum. Nu orice reuseste sa realizeze acest lucru important.
    Este un drum lung plin de framantari, neputinta si pe alocuri cu gropi. Si un lucru foarte important, esti un solo percutie toata ziua cat este ziua de lunga.
  3. Dar pasunea inseamna si bani castigati. Poate tu ai pierdut ani de zile scriind coduri de linie si automat, vei castiga in urmatorii ani consitent de multi bani (1.000-1.500 Euro).
    Am observat ca de bani nu prea se vorbeste in acest subiect.
  4. Este foarte adevarat, ca acel developer care castiga 1.000 Euro la o companie de programare, are in spate lui 4-5 ani de practica.
    Corect si cinstt, nu a bagat la nimeni mana in buzunar. Sunt doar banii lui pe o luna de zile.
  5. Fiecare om are mentalitatea lui, fie ca este pozitiva sau negativa.
    Enjoy!

Mie nu imi e foarte clar unde bati. Spui ca pasionea consta in si ce bani faci din ceea ce faci? Daca da, eu nu sunt deacord. Cand faci ceva cu pasiune, te bucura rezultatul acelui lucru (fie el programare, ridicat de greutati, alergat maratoane etc). Daca pe langa asta vin si banii - e un bonus.

Eu de exemplu nu ma consider o persoana ‘pasionata’ de programare, dar de cand am intrat in domeniu (cam 5 ani) niciodata nu m-am axat pe ‘oare cat o sa castig daca stiu x si y’ ci mai mult mi-a placut sa invat lucrurile respective pt satisfactia mea persoanala. Sa le pun in practica, sa stiu sa le folosesc, sa le inteleg, sa vad oamenii din jurul meu ca sunt multumiti de ceea ce stiu. Pentru mine challangeul in programare e sa reusesc sa ii invat si pe altii ceea ce stiu eu, sa vad oameni la inceput de drum (sau mai avansati) care sunt multumiti atunci cand ii pot ajuta, care invata ceva din ceea ce le arat/zic eu.

1 Like

Ar mai fi de discutat si cariera programatorului, in mod normal daca lucrezi pentru ceva firma o sa avansezi la tech lead si de la tech lead la management.

Programatorul cu adevarat pasionat s-ar putea sa apara doar cand ajunge la varf si renunta ca sa faca programare in loc de management.

S-ar putea sa nu lucrezi niciodata pentru o firma si sa ai mereu proiectele tale, chiar nonprofit, caz in care e si mai pura pasiunea.

UIte, am facut log in special pentru tine, ca sa-ti raspund la aceasta nelamurire a ta asupra problemei mele.

  1. 50% ai dreptate din ce spui tu in acest comentariu al tau.
  2. Dar, exista un dar in care trebuie mentionat si pus in practica.
  3. Ce te faci cand iti vine niste facturi lunare de plata, ce te faci cand te insori si vrei sa mergi in vacanta prin Romania sau in alta tara, ce te faci cand iti vine un copil dintr-o relatie cu o femeie, ce te faci cand ai rate la banca pentru o masina in care ai cumparat-o in leasing.
  4. Toate aceste socoteli inseamna bani cheltuiti lunar.
  5. Parerea mea personala, eu zic in ziua de azi, nimeni nu-ti mai face o favoare fara a incasa niste bani de la tine pentru a rezolva problema.
  6. Corect, satisfactia este mare cand ai rezultate pozitive, dar trebuie sa si mananci zi de zi.
  7. In lumea aceasta dura si nepasatoare, totul se invarte in jurul banilor.
  8. De-aia zic, un programator cand isi salariul de 1000-1500 Euro lunar, parca mai iti vine sa traiesti in Romania cu asa bani.
  9. Iti permiti mai mult in viata sa cheltui si sa te simti bine. Enjoy!

@isti37, iti multumesc pentru sustinere.

Intre-adevar, un programator pentru a ajunge in varful muntelui, ii trebuie niste ani de studiu si practica.
Eu banuiesc, ca programarea este mai bine platita decat management-ul.
In ambele joburi, trebuie sa fii flexibil cu oamenii pe care ii intalnesti in activitatea ta profesionala. Enjoy!

Eu ziceam ca tocmai renunți la bani ca să faci ce îți place.

Probabil la mult mai mulți decât ati precizat.

1 Like

De ce sa renunti la bani?
Tocmai, as folosi pasiunea ca un impuls asupra unui lucru pe care il fac. Si satisfactia muncii ar creste enorm. :slight_smile:

1 Like

Am scris mai sus, managementul e plătit mai bine, un manager pe engineering face programare o dată pe lună. În rest numai meetings și deblocarea celorlalți.

1 Like

pai cand ajungi sa gandesti asa inseamna ca nu mai e pasiune acolo. In multe domenii(nu doar it) sunt oameni ce pur si simplu au facut foamea din pasiunea pentru ceea ce faceau, sunt oameni care au neglijat familii din pasiunea lor. Cand incepi sa pui banii inainte inseamna ca a devenit doar un job ce fata de altele iti aduce un pic mai multa satisfactie si-atat.

1 Like

Emmy Noether. A lucrat o gramada fara sa fie platita: https://en.wikipedia.org/wiki/Emmy_Noether
A inceput sa lucreze in 1908, pana in 1922 n-a primit salariu, dupa aia a inceput sa primeasca ceva. https://www.sdsc.edu/ScienceWomen/noether.html

Daca ai renunta la un job bine platit, dar plictisitor, pentru unul mai putin bine platit dar care e pe ceva ce te pasioneaza, atunci poti sa zici ca esti pasionat. Altfel, esti ‘pasionat’ la modul declarativ. In realitate, nu.

4 Likes

Cam așa trebuie citită pasiunea din anunțul de angajare. Pentru foame, primești bonuri de masă.

ce treaba au merele cu perele ? Daca esti suparat ca nu ti-au dat cat ai cerut inseamna ca ai negociat rau. Nu are nicio legatura din punctul meu de vedere cum negociezi banii cu pasiunea pentru un lucru.

O sa ma bag si eu in discutie si, cu riscul de a-mi pune forumul in cap, o sa spun ca in opinia mea de proaspat adult (aka copil), daca faci asa ceva esti idiot, nu pasionat.

Later edit: M-am exprimat gresit, daca faci asta nu înseamnă ca nu esti paisonat, ci doar ca esti si idiot pe langa. Am adaugat explicatii intr-un reply mai jos.

In total dezacord cu opinea ta :-1:. Nu sustin ca e ok sa iti neglijezi familia dar cu siguranta cei care au facut asta din pasiune nu erau niste idioti. Unii dintre ei au facut de-a lungul istoriei lucruri remarcabile pentru omenire…

1 Like

Good point, nu neg. Ca sa fiu mai explicit, au fost idioti pentru ca si-au facut familii, in coditiile in care stiau ca sunt obsedati de munca lor.
Ma indrept spre un off topic si nu voi mai continua discutia in direcția asta, dar mi se pare o greseala si dovada de egoism sa iti întemeiezi o familie daca te cunosti si stii ca ești un workaholic care va prioritiza munca in defavoarea familiei.
Decizia asta ii face idioti, in niciun caz intelectul lor.

Tocmai ai facut o gramada de oameni, care au schimbat fata stiintei, idioti.

Si ar trebui sa stii care sunt idiotii prin comparatie.

esti constient ca toata existenta ta se bazeaza pe munca multor idioti egoisti, nu?

Fie nu ati inteles ce am clarificat deja legat de afirmatia mea, fie ati ales sa ignorati asta.

Da, stiu ca oamenii aia ajung in general sa faca schimbari reale in lume. Nu schimba cu nimic faptul ca au neglijat o familie facand asta.
Ah, e mai important sa revolutionezi lumea decat propria familie? Atunci fa sacrificiul de a ramane singur toata viata.

Alegerea in sine de a neglija o familie intemeiata de tine, in detrimentul a orice, te face idiot.

Si da, sunt constient ca oamenii aia nu-s nici pe departe idioti. Sper doar ca sunteti si voi constienti ca am folosit cuvantul “idioti” ca jignire generala, nu cu sensul sau propriu.

Daca nici acum nu m-am facut inteles, imi pare rau, nu voi mai incerca sa explic.

2 Likes

Ba baieti, stati chill, simplul fapt ca scriem aici pe forum confirma ca nu e cazul nostru, aveam altceva muuult mai bun de facut daca schimbam lumea prim munca noastra.

2 Likes

Apropo, sunt si mai multi care si-au neglijat familiile fara vreo pasiune.

1 Like