Ce inseamna sa fii programator pasionat?

tind sa cred ca cei care ajung in situatia asta, nu au fost asa de la inceput. Ce vreau sa zic e ca nu s-ar fi casatorit nimeni si sa aiba si copii cu acesti oameni daca de la inceput ei ar fi petrecut 24/24 pentru pasiunea lor. Au inceput sa investeasca timp pe masura ce a devenit pasiune ceea ce faceau la inceput doar ca hobby.

Daca tu ai o definitie pentru familie, nu inseamna ca toata lumea are aceeasi definitie. Nu inseamna ca toate familiile sunt la fel. Cred ca suntem deacord cu totii aici ca familia e ceva important si nu am vrea sa neglijam pe cei din jur. Cum a zis cineva mai sus, ar fi bine daca toate familiile din lume ar fi neglijate din pasiunea unora pentru a realiza ceva maret. Majoritatea familiior ajung sa se destrame din alte motive bine cunoscute.

Apropo de pasiune. In cazul meu (probabil si a multora dintre voi) pasiunea este mult temperata de disciplina si nevoi, in asa fel incat sa fie practica (financiar si dpdv al studiului optim).

Mai este pasiune atunci?

Ca daca i-as da frau liber as zburda zburdalnic din limbaj in limbaj, din tech in tech, fara sa-mi pese de bills sau metodologii de invatare. Aia cred ca ar fi pasiune 100%.

2 Likes

O situatie intalnita saptamana asta la lucru mi-a adus aminte de acest thread. Se da o problema cu mai multe solutii posibile si am observat doua abordari:

  1. te opresti la prima solutie gasita care satisface cerintele
  2. incerci sa gasesti o solutie mai buna in special daca simti ca prima solutie gasita nu e ceea ce trebuie (poate trebuie un refactoring, poate e necesara o alta abordare etc…). Posibil sa nu fie alte solutii sau sa nu fii capabil sa gasesti solutia mai buna dar faptul ca ai incercat sau nu face diferenta.
1 Like