Ce telefon folosiți si de ce? La cât timp îl schimbați?

Legat de bloat, să știi că Sammy-urile astea noi nu mai vin cu atâta bloat ca și S7 de exemplu, a învățat și Samsung ceva. Strict la interfață “stock” Samsung îmi place mai mult ca UI/UX decât EMUI, Xiaomi nu am mai avut de vreo 15 ani, nu știu cum e momentan, dar reviewurile preliminare la 12s arată bine…
Fun fact, revenind scurt la tastatură, SwiftKey nu a fost actualizat pe iOS de 9 luni.

P.S. Cum zicea și @iamntz mai sus, telefonul fooooarte rar este o “investiție”, că majoritatea din noi nu facem neapărat bani cu el. Ajută, da, dar e mai mult convenience de cele mai multe ori cred că. Oricum, nu intenționez să deschid cutia Pandorei la polemici cu asta.

~1500 lei a costat ce am eu. Face patru ani în toamnă, încă merge decent.

Știi ce-i mai bine decât 400€/an?

75€/an :smiley: :smiley: :smiley:

1 Like

Uite cine a descoperit mașina timpului.:joy::joy:
Compania Xiaomi a fost fondată în 2010.

E trist ca nu mai e mult pana cand are dreptate. :smiling_face_with_tear:

Yeah, am zis vreo 15 :joy: Care de fapt e vreo 10. De când cu pandemie, am alte repere temporale în cap. :joy:

1 Like

esti un zeu al bateriilor. eu dupa 9 luni sunt la 94% teach us from your knowledge master! :smiley:

I-am respectat ciclul de incarecare si descarcare plus ca are incarcare optimizata. :smiley:

ASUS Zenfone 9 pare un telefon reușit, dar nu are încărcare wireless.

2 Likes

Eu am pus ochii pe Nothing. Nu excelează la nimic în mod deosebit (altceva în afară de carcasa mai… altfel), dar nu găsesc foarte multe opțiuni care să aibă:

  • Android cât mai curat, fără UI custom și alte minuni
  • cel puțin 256gb stocare
  • încărcare wireless
  • să nu fie Huawei, Oppo, Realme sau altele promovate de Buhnici :smiley_cat:
  • să nu depășească 2500-3000 lei. E 2750 la precomandă, vedem cum evoluează prețul.
3 Likes

De la 1500 lei la 2500-3000. O creștere destul de mare a bugetului :slight_smile:
De asemenea poate te interesează Twitter thread-ul ăsta legat de Nothing

Și sper că ești familiarizat cu unele probleme legate de ecran apărute pe internet. Probabil au fost doar pe primele loturi și posibil să fie înlocuite. Dar e bine să ai în vedere și lucrurile astea.
De asemenea văd un pattern la tine cu telefoane europene. Nokia-HMD(Finlanda), Nothing(UK). :slight_smile:

1 Like

Eu as lua o carcasa de asta la iPhone si nu m-as complica :joy:
https://www.instagram.com/p/CgCXKDjLERv/

Great. Deci caut altceva. Oh well…

Am zis mai sus, freelancer de succes™ :smiley:

1 Like

Cum spunea autorul thread-ului într-un reply. Cel mai probabil e un dispozitiv asamblat conform cerințelor Nothing. Nu unul off the shelf rebrand-uit. Doar că ai zis fără Xiaomi sau BBK și faptul că împart niște aplicații stock m-a dus cu gândul la asta.
Se poate să spun prostii, dar cel mai probabil HMD Global e în aceeași situație.
Pe mine m-ar îngrijora mai mult actualizările. Că teoretic le-ar fi destul de greu să facă trecerea de la Android 14 la 15 fără colaborarea Qualcomm. Dar având în vedere că Q este investitor în Nothing poate au ceva acorduri exclusive încheiate.

Este, dar la momentul respectiv nu știam/nu puneam accent prea mare pe asta.

Crește vârsta, crește și paranoia :sweat_smile::sweat_smile:

1 Like

Din curiozitate de ce? :grin:

  1. Îți e frică de spionajul chinezesc? (no joke)
  2. Ți se par nașpa (ce anume specific)?
  3. Nu-ți place de Buhnici (vă rog să lăsăm subiectul cu femeile, m-am săturat că toată lumea e cu spume la gură cu tema asta) și implicit nu folosești nimic ce are endorsement de la el?

1, 3 mi se par valide, insa inteleg ca romanii oricum nu au coloana vertebrala pt nimic si li se pare o prostie sa faci ceva ideologic, nu degeaba ne-am intors in razboaie dupa cum a batut vantul si prin urmare nici unul din vecinii nostri nu ne respecta, dar asta e alta problema.

1: Da, știu, dacă nu te spionează unii, te spionează ceilalți. Dar cumva mă simt mai comfortabil să știu că mă spionează ceilalți, nu unii. :smiley:

3: Subiectul cu minorele femeile lui Buhnici… n-aș putea spune că mă pasionează individul în mod deosebit. Rețin doar că era la un moment dat cu huaweiul în gură (sau xiaomi? naiba știe) și atât. Nu sunt la curent cu ce branduri au endorsement de la el; e prea mare efortul să stau să urmăresc ce branduri au parteneriate cu cine și să îi boicotez dacă nu sunt de acord cu opiniile respectivilor. Dacă stai să faci treaba asta o să te trezești mai devreme sau mai târziu că trebuie să te muți în peșteră [1]


@mark: da man, românia e de tot căcatul, românii sunt de căcat, nu ne putem ridica la standardele nemților, de exemplu, care au avut coloană vertebrală omorând câteva milioane de evrei. Nu ne putem ridica nici la standardele belgienilor care tăiau mâinile copiilor în Africa. Nici măcar la standardele rușilor nu ne putem ridica, n-am putut face și noi un gulag demn de menționat la nivel internațional. Sau ca americanii, să avem sute de ani de sclavie, apoi altă sută de ani (and counting) de rasism.

Dar da, românii sunt de tot căcatul că n-au putut face un lucru până la capăt, este?


  1. surpriză, toate peșterile sunt deținute de Nestle, deci unde mai stai? Pe plaja plină de paiele de la McDonalds? :smiley: ↩︎

2 Likes

da man, nu e o chestie de moralitate, tarile area sunt puternice, nu au nevoie sa castige respectului si increderea altora, sg lucru pe care rusii il stiu despre noi e ca am intors armele dupa ce am luptat la stalingrard, in ochii lor aveau mai mult respect daca nu intorceam armele sa ne dam cu ei deloc, cum au fost bulgarii de ex.

Și restul? Sau restul nu plătesc, deci nu-i băgăm în seamă? :troll:

Nu doar că nu e nevoie să răspunzi, ci te încurajez să nu o faci, că ne despărțim și de tine și de clone.

  1. Mi se pare ideologică treaba asta și cât se poate de personală. Eu de exemplu nu mă tem de spionajul chinezesc, oricum nu cred că îi lasă Google să facă mare lucru atâta timp cât am Security Updates de la ei. Nu folosesc absolut nici un serviciu de la Huawei, ce-i drept, deci nu cred că obțin ceva după mine. Și dacă totuși da, să fie sănătoși cu datele alea sincer. Nu aș lua chiar orice brand dar Xiaomi și Huawei mi se par ok.

  2. Nu mi-a plăcut niciodată de el, mi se pare garbage total contentul creat (mai puțin părți din blog unde documenta progresul la casa pasivă, am aflat una alta de acolo). Cât despre endorsement, da, sunt de acord, dar am întrebat că eram curios și nu ne știm în viața reală să pot deduce singur. :yum:

Punctul meu de vedere în general e că dacă telefonul e ok, ceea ce este cazul meu cu P30 Pro, rezolv tot ce am nevoie cu el fără bătăi de cap, e bun. Că se întâmplă să fie Huawei? Aia e, încerc să limitez chestiile de la ei.

1 Like