Ce vrei să știi despre freelancing?

Cum găsesc clienți? (Pe upwork, fiver sau e vreo sursa secreta?)

Am mai zis pe forum și pe blog: fii prezent, de preferat cu nume și prenume.

Dacă ești prezent, ofertele de muncă apar unde nici nu te aștepți:

  • anunțuri pe forum/reddit/stackoverflow/etc
  • HN are lunar anunțuri: Who’s Hiring, Freelancer? Seeking Freelancer? și chiar poți posta pe Who wants to be hired?.
  • contact direct de pe github (@alessioalex a fost contactat de Pakt pentru publicarea unei cărți; bag mâna în foc că treaba asta i-a adus potențiali clienți extra :slight_smile:)
  • word of mouth este subapreciat. Ochiometric aș zice că un sfert din clienții mei au venit din recomandări.
  • upwork, fiver & co sunt race to the bottom și pierzi ENORM de mult timp aplicând la proiecte unde concurezi cu India & co. Dacă ar fi să fac o statistică ochiometrică, aș zice că majoritatea potențialilor clienți caută tarife mici (i.e. ăsta e criteriul principal de filtrare)
  • Se întâmplă același lucru pe toptal.com? Dacă da, este mult mai puțin vizibil. Deja ai potențialii clienți filtrați, există recruiteri care se asigură că există o oarecare compatibilitate între ce oferi tu și ce are nevoie clientul etc. Pe Toptal eu am aplicat la o mână de job-uri (și le-am câștigat pe toate), pentru restul am fost contactat de recruiter și mi-a făcut el „lipeala”. Dacă ar fi să aleg o platformă de freelancing, ăștia ar fi. :wink:

Asta pentru freelancing. Pentru contractor îți faci un CV decent și dai cu el în stânga și în dreapta.


Chiar (poți să) faci 5-8k euro pe lună din freelancing?

Presupun că vorbim de brut, optimizările fiscale și le face fiecare cum se pricepe

Pe scurt? Da. Pe lung… depinde :smiley:

Sunt mai mulți factori aici, depinde de … caracterul fiecăruia. Mie îmi place să facturez cât lucrez. Lucrez 1h? Facturez 1h. Lucrez 10? Facturez 10. Problema (mea) este că am concentrarea unui peștișor auriu și sunt mai mult pe spectrul minim decât pe cel maxim :tropical_fish::tropical_fish::tropical_fish:

Acum, ai două opțiuni:

  1. facturezi cât lucrezi și tot cash-flow-ul tău depinde de treaba asta.
  2. facturezi la zi (i.e. contractor) și faci fără probleme (dacă ceri minimum 32€/h, ajungi la 5000).

Ce am împotriva statutului de contractor?

Pentru mine nu se potrivește. Din mai multe motive:

  1. Coroborat cu peștișorul auriu de mai sus, am impresia că păcălesc clientul, ori
  2. de la un contractor se așteaptă să fie prezent tot timpul (conform contractului). Avantajul la statutul de contractor este că ești plătit și pentru timpii morți (e.g. pauză în proiect etc). Din ce am observat, contractorii sunt mai mult căutați pe zona de grunt work, mai puțin pe zona de consultanță, deci
  3. Nu ai acea libertate trâmbițată de unul și de altul. Dacă tu trebuie să fii la dispoziția clientului xH/zi, automat ori renunți la „muncești cât vrei” ori… păcălești clientul.

Dacă nu ai nici o problemă cu oricare din punctele astea, sky’s the limit.


Toptal / Gun se pune ca freelancing?

De ce nu s-ar pune? Nu știu la Gun, dar la Toptal lucrezi cât ești disponibil. Ori nu ăsta este spiritul freelancing-ului?


Dacă din „concurez cu indienii” migrezi spre „concurez cu vestul” o să observi o schimbare (în bine) :wink:

15 Likes