Cele mai bune achiziții pe 2022?

Ca o completare la Retrospectivă

Mă gândeam la ce achiziții am făcut în anul ăsta și pe care le considerăm cele mai bune. Încep eu:

  1. Monitor 5k. Bine, ce-i drept l-am luat în noiembrie-decembrie 2021, dar fiind spre sfârșitul anului, putem să-l plasăm în 2022 :smiley: E atât de încăpător încât pentru prima dată în 15 ani am… renunțat la al doilea monitor. (l-am prins la un preț mult mai bun decât este, puțin peste 6000)
  2. Tastatură split (și custom). Treaba cu layere este life changer și o recomand tuturor. Dincolo de layere, mi se pare incredibil cum ne chinuim să avem 3-4 modifiers (shift/alt/ctr/win|cmd) pe degetele mici și să alocăm o singură tastă pentru două degete mari. Dacă aveți ocazia să încercați o tastatură cu thumb clusters, recomand. Planul pentru 2023 este să fac un build nou, cu mai puține taste. Din ce observ, 5x6 ar fi sweet spot.
  3. PS5. Prima consolă în ultimii 25 de ani. Am rupt God of War și Horizon :sunglasses:

Voi?

6 Likes
2 Likes

Uscator de rufe.

7 Likes

aparat de taiat legume crude, dar taie si altele(dar trebuie folosit cu atentie, avem doar 10 degete)

2 Likes

SteamDeck cred

1 Like

Pe mine nu ma mai motiveaza atat de mult achizitiile, asta pentru ca testez mai tot timpul lucruri ca un soi de job.

Achizitii de care am fost mandru anul asta au fost cateva. Mi-am luat un AOC U32U1 destul de OK pe imagine, cu imagine aproape calibrata din fabrica, cu DE micuț. Va mai veni inca unul curand, dar trebuie intai sa fac vant unui Philips mai vechi.
Misto a fost si un Sony A7IV pana mi-am dat seama cat de handicapat e procesul de update de firmware de la ei. Efectiv, sa dai 3k pe o camera si sa crape PCB de la o banala actualizare. In rest, camera e best buy.

Altfel, telefoane si altele briz briz-uri efectiv nu ma mai motiveaza. Sa zicem un pliabil, la un moment dat, dar cu 6000-7000 de lei te mai duci intr-un citybreak. Mai degraba, experiente in timpul liber, p-afara decat un gadget nou.

Telefon nu ți-ai mai luat, @iamntz ?
Nu te-a convins nimic?

  • birou reglabil electric
  • scaun ergo
  • tastatura split
  • am facut upgrade de la intrl 4770 la 13700
  • cateva carti vune
2 Likes

Greu de zis daca mi-au imbunatatit mult viata, dar la capitolul consumerism avem asa:

  • masina de spalat cu uscator, ca sa inlocuiesc masina de uscat rufe si pe cea de spalat veche, ambele functionale. @Cosmin_Popescu
  • suport de picioare la birou
  • mac mini cu M1, sa nu mai car laptopul
  • fire TV 3rd gen, ca sa il inlocuiesc pe 1st gen. Avantajul major e ca are tv on/off si volume direct pe telecomanda lui, deci m-a scutit de o telecomanda in plus.
1 Like

i-am zis ca cel mai bun e vivo X80 Pro. N-ai cu cine. :smiley:

Nu prea pot numi astea achiziții, ci mai degrabă investiții.

Am mai scris eu pe undeva, la un interval de 2 ani învăț câte o tehnologie nouă și asta s-a dovedit o strategie de succes.
Am ales NLP/LLM in detrimentul Tensorflow, blockchain, Flutter.

Achiziții adevărate am făcut doar ca să înlocuiesc diverse, dar nimic special.
Poate merită mentionate anvelope Michelin pentru bicicletă.

2 Likes

Pentru mine de departe cartea Mastery - Robert Greene si experienta unui mentor.
Restul sunt chestii materiale.

1 Like

money very well spent: masina de insurubat cu impact de la dewalt. love that thing!

2 Likes

Mai mult ai vrut să-i faci rău decât bine.

Work related:

Hobby related

  • Shimano Aero Technium Mgs 14000. Poate o jucarie prea scumpa. Nu o recomand incepatorilor in pescuit insa pentru mine e top. E un fel de ferrari al mulinetelor destinate pescuitului la crap. Ma ajuta sa prind mai mult peste? Clar nu. Dar nici nu imi pare rau.

Când skillurile de electronică și mecanică întâlnesc programarea.

Eu folosesc mănuși de piele pentru temperaturi sub 7 grade. La temperaturi scăzute mi se usucă așa tare palma că îmi alunecă literally mâna pe volan. Cu mănuși este lux. Când ies la pensie din programare mă fac pilot de raliuri.


Oală de gătit sub presiune care reduce mult timpul petrecut în bucătărie
Samsung A53
Espresor potrivit după 2 încercări eșuate
Mi-a picat pata pe laptopurile cu touchscreen și mă gândesc să schimb pe cel actual cu unul touch.

2 Likes
  • Un telefon pe Android la vreo 600 RON ptr. ca ala vechiul se misca ca un melc atritic. Bateria tine mult si ea. (as fi luat si mai ieftin ca nu prea imi pasa de camera & shit, dar era de BF)
  • Birou Reglabil pe inaltime. Una dintre cele mai bune investitii, se simte la spate.
  • Thinkpad x220, piesa de colectie. :smiley:
  • Spargator de nuci, ca am adunat anul asta cateva zeci de kile de nuci.
  • Vreo 3 monitoare + 1 brat monitor.
  • Lampa de birou prin USB cu baterie. E cateva zeci de lei dar e foarte utila cand bag nasul prin unitate sau fac chestii ce necesita lumina.
  • Manusi + Camere bicicleta + pantaloni speciali cu burete la fund. E iarna, so…
  • 3kg de cafea verde, multe tipuri de ceai verde. Fuel for thought.
1 Like

Ce fel de spărgător, mecanic sau ceva mai avansat?
De unde aduni nuci?

Chiar azi am început să sparg nuci pentru cozonaci.

https://www.emag.ro/spargator-manual-pentru-nuci-kinghoff-material-otel-si-lemn-kh-1301/pd/D1YS5QBBM/?X-Search-Id=0d2da039590ea6e485b1&X-Product-Id=73486485&X-Search-Page=1&X-Search-Position=5&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view

P-asta. E cu maneta, sparge misto.

Eu am cativa km de sosea in afara satului cu nuci pe margine. Cand a fost sezonul am tot fost dupa munca, cateva ore pe zi, si am batut cu batul. O mare parte le-am spalat dupa decojire si le-am lasat la uscat. Unele nu le-am spalat ptr. ca mi-era teama sa nu se crape de la apa si sa se strice repede (se umfla membrana lemnoasa dintre jumatatile tari).

Daca aveam timp sa stau mai mult as fi adunat si mai multe, dar au adunat si altii si au mancat si ciorile.

Daca ajungi prin Cta iti aduc o punga. :slight_smile:

2 Likes

Tot de pe marginea drumului le culegea și tata, doar că ceva mai timpuriu că să facem dulceață din ele :slight_smile:

La subiect: mi-am luat și eu un birou reglabil dar rareori îi schimb poziția. Ah și o biclă f fîșnată:

1 Like