Cine lucreaza `remotely from home` sau oriunde mai putin birourile companiei/clientului?

Rutina apare cand faci same thing all over again. Pana in prezent la mine evolutia a fost ciclica i.e. o serie de ani in care se aduna experienta si knowledge apoi a paradigm shift appears.

1 Like

Asta e o problema, esti programator, automatizeaza.

1 Like

Treaba cu automatizarea mă duce cu gândul la asta:

:smiley:

3 Likes

automation = a sub-set of brute-forcing

7 Likes

De ce nu extinzi acel CMS? Adica CMS-ul poate face tot ce ar putea vrea un client, doar ca tu doar copiezi (“instalezi”) noi module la cerere, configurezi umpic si treaba-i gata. Front-end-ul poate fi diferit, dar core-ul este acelasi, deci poti construi peste el. Ia exemplu de la Wordpress…

Invest in the future!

Plus ca, in cazul in care reusesti sa faci asta cu succes, poti sa-ti iei si un part time, sau un full time, pe langa ce lucrezi pentru acei clienti… (personal as merge pe part time). Asta ti-ar re-elibera acel “excape plan” de (innefective) “management”…

Edit:

Te-ai referit, cumva, la acelasi lucru? Acum am citit ultimele 3 comentarii…

1 Like

Da, si abstractizarea pana poti reutiliza codul e tot un mijloc de automatizare.

Nu este automatizare in sine, insa faciliteaza automatizarea. E chiar mai importanta decat automatizarea.

Repetivitatea in actiuni este un code smell care trebuie sa puna pe ganduri orice programator serios.

2 Likes

Pentru ca e poll. Si eu mai lucrez remotely, in timpul meu liber, pe langa job-ul de 8 ore la biroul companiei. Pentru mine personal este mult mai fun si mai profesionist sa lucrezi in echipa cu oameni la un birou modern. Livingul de acasa, unde stau singur, eventual cu pisica, nu ma inspira niciodata asa de bine. Si partenerul meu de pair programming de acasa, un ursulet plush, poate fi destul de tacut si pasiv cateodata. :smiling_imp:

Cat despre remote, lucrez doar pentru clienti care au suficienta incredere in mine incat sa nu trebuiasca sa demonstrez cate ore am lucrat pentru proiectul lor. Asa ca eu nu contorizez la minut/secunda ce fac. Lucrez zilnic cam tot acelasi timp pentru acelasi client, si la final de luna adun zilele plus-minus estimari cand am mai lipsit sau am stat mai mult. E mai putina bataie de cap asa pentru toata lumea.

3 Likes

Repetivitatea este o abstractie leaky e.g.:

Rails templates - multe companii au un boostrapping process pt. un nou proiect in Rails, iti salveaza undeva la 5-10 minute.

Prefer varianta clasica - pot controla toate variabilele si setul de libraries so fuck -10 minutes for the sake of precision

De ce este leaky? in final este o forma de generalizare iar exceptiile they will screw your timeline at some point.

Legat de cod - de obicei asta se traduce in code that writes code - guess what? that stuff is extremely hard to debug - la fel you save 5-10 mins apoi te impusti in picior when a bug crops up.

In unele cazuri are sens insa IMHO in loc de a automatiza stuff prefer un middle ground (make a vim snippet if absolutely necessary and post-edit that stuff)

_disclaimer: I might be biased,) Ruby nu este un limbaj verbose.

2 Likes

Cam asa ar trebui sa fie si compania la care lucrezi, I consider myself fair, uneori tai din ore cand am impresia ca ceva nu este fair. Insa cand compania doesn’t trust you then I don’t trust them either and we have a strife i.e. hostile environment to work in.

1 Like

5 posts were merged into an existing topic: Scrierea cu diacritice și evitarea rombglezei