Cine mai traieste doar din afiliere?

Sunt curioasa daca mai sunt oameni/companii ce traiesc doar din afiliere (cpm, cpc, cpa, etc).
So ?:smiley:

am cativa clienti care au magazine virtuale si au si optiune de afiliere pentru magazinele lor (procent din comenzi), si sunt unii afiliati care fac destul de mult castig lunar din afiliere pe blogurile/retelele lor sociale ca sa poata sa aiba un salariu minim pe economie (asa cum vad eu in logurile de afiliere si rapoartele de vanzari)

se poate si mai mult dar trebuie sa ai o retea de bloguri bine pusa la punct si sa te pricepi destul de bine la marketing ca sa stii sa prezinti produsele si sa ai foarte multi cititori care ulterior sa cumpere acele produse. Pe produse naturiste vad ca inca se mai poate face ceva castig, probabil si pe it se poate, trebuie insa si ceva munca.
cu un singur site/blog poti murii de foame (mai ales daca nu te ocupi zilnic de el), dar cu o retea de bloguri + retele sociale (fb/tw/linkedin/pinterest etc) si articole care sa atraga mii sau zeci de mii de vizitatori, intr-adevar iesi in castig. conteaza cum iti cresti blogul/vlogul/site-ul/forumul si cum maresti traficul la el ca sa ai trafic targetat si apoi sa profiti de acel trafic.

Doar din programe de afiliere romanesti cred ca e foarte greu sa faci bani fara 10 - 15 mii de unici pe zi. In schimb pe un site in engleza, cred ca se poate, asta si pentru ca e mai usor sa cresti un site in engleza si rata de conversie cica ar mai mare. Audienta mai mare si cu mai mult disposable income. Inca nu am incercat ceva de genul, dar where is will there is a way.

S-ar putea să greșești. Blogul meu sare cu greu de 300 unici/zi și strâng în jur de 30-50€/lună. Public român iar „reclamele” constau doar în link-uri la unul din 5-10 posturi.

Sunt convins că niște banere și link-uri impuse mai agresiv ar genera mai mult, dar ar fi prea intruziv pentru un blog ce nu are ca scop generarea de venituri :smile:

M-am apucat de afiliere in urma cu 6 ani. acum am ajuns la apx 3000 de site-uri active si-mi fac propriile tool-uri de automatizare (seo, app deployment, etc) .Ce-i drept in ziua de azi e cam greu sa traiesti din afiliere cu un singur sau cateva site-uri.

Eu unul nu cred ca sunt multi dintr-un motiv evident. Sa faci afiliere la un nivel ridicat iti trebuiesc niste cunostinte poate peste medii in SEO, marketing afiliat ori adwords, email / social marketing, in momentul in care ai acele cunostinte ar fi o prostie sa nu le valorifici.

Eu stiu doua persoane care au avut venituri doar din afiliere pentru o perioada de timp, si asta in vremurile in care nu era asa dezvoltata piata la noi. Claudiu Farcas care acum lucreaza la Profitshare si Serban Cristian care a lucrat la Altex o vreme si pe urma la alte magazine ca manager… pe afiliere, habar n-am. Mai este Matei Pavel care a avut cautareduceri cu venituri de 10.000euro/luna, propietarul arhiblog castiga suficient si el…etc. Sunt multi care s-ar putea rezuma doar la afiliere si sa castige multumitor, pe piata externa sunt si mai multi.

Tot ce se poate :slight_smile: Datele mele sunt pur si simplu conjecturale, concluzii trase din ce am mai citit si eu prin online in ultimul an. Chiar e foarte fain daca cu doar ~300 unici/zi, scoti ~40€/luna. O rata de conversie foarte buna, dar am citit pe undeva (chiar nu mai retin unde) ca rata de conversie scade pe masura ce creste audienta. Acum, tot ca inainte, vorbesc si eu din ce am mai citit pe subiectul acesta, asta ar insemna ca abia pe la ~5000unicii/zi ai putea sa scoti ~400€/luna. Pe nisa ta. Deci sa traiesti din afiliere nu e foarte greu, e doar greu :slight_smile:

Ar fi fain daca s-ar implica in discutia asta si cineva care chiar traieste din programe de afiliere romanesti sa ne dea niste date mai concrete.

@jojo Daca nu te deranjeaza, poti sa ne dai si noua niste detalii? Si aici ma refer la majoritatea siteurilor, nu la cele cateva care merg way better than the others.
Ceva de genul:

  • la 3000 de site-uri active cam ce trafic mediu ai pe site ?
  • sunt site-uri set and forget sau actualizezi constant continutul ?
  • cam care ar fi price range-ul pentru produsele promovate ?

Mi-ai adus aminte de acest articol :smile:

Chiar sunt curios despre ce fel de site-uri e vorba (și ce conținut au).

@cristi_nebunu, @iamntz site-urile sunt in general pe nisa adult (dating, video, etc). acum ma indrept catre alte nise unde automatizarea continutului nu-mi pune prea multe probleme si poate fi generat in masa.
@cristi_nebunu ~2k unici/zi per site. dar calculul e oarecum impropriu. pentru ca in sistem sunt adaugate site-uri noi zilnic. continutul e generat folosind diverse tehnici (nlp, markov , etc)

I moved 3 posts to a new topic: Schimb de link-uri cu Devforum

  • site-urile sunt actualizate zilnic (sau la o anumita perioada de timp setata) dar automat.
    -price range-ul produselor promovate e intre 60e si 200e

@jojo foarte tare. Sunt totusi curios daca ai incercat sa cresti site-uri doar cu content marketing, strategie de social media, guest posting, stii tu, chestiile pe care ne invata cei de pe problogger si copyblogger sa le facem :slight_smile: . Intreb pentru ca din cate inteleg eu, tu te bazezi in prezent mai mult pe machine automated content ( a trebuit sa caut sa vad ce inseamna nlp si markov :slight_smile: learning new things everyday :slight_smile: ) Chiar si doar ca experiment sa vezi diferenta de performanta intre ceva scris de o persoana pro sau semi-pro si machine automated/generated content.
Ce-i drept singura mea tangenta cu machine generated content a fost un articol de pe readwrite.com in care faceau diferenta intre ceva scris de un jurnalist si ceva machine generated deci nu prea stiu cat de avansat este domeniul.
@iamntz foarte fain articolul. $100k pe luna and then it all went to shit :slight_smile: Acum probabil face in jur de 200k pe an.

@cristi_nebunu incerc sa-mi automatizez toate taskurile de la cumparare servere, domenii si instalare site-uri pana la gasire patternuri seo in competitie si adaptarea lor. dar da, tipul ala are dreptate cu ce zice (in mare), desi ar mai fi de adaugat foarte multe chestii. seo it’s not you know it’s what you test :wink:

D-aia tre sa sapi prin pagini de prostii cand cauti ceva pe interneti :).

8 Likes