Colaborare cu firme din India

Nu vad nicio schimbare de pe 25 septembrie. :troll:

2 Likes

lucram pe register.loghin.com
momentan se lucreaza la functia de chat si creare useri in system
partea de register contine foarte multe task-uri pentru introducerea de informatii la patru categorii diverse de utilizatori Teenagers, Adult, Business, Institutions (vor fi citeva zeci de date si informatii ce vin solicitate doar la adulti si Teenagers, iar la Bussines si Institutions volumul de informatii mult mai mare).
Creare de profile (reale) presupune introducerea datelor personale CNP, CUI etc si asta presupune o elaborare mai atenta a bazei de date. Pe linga profilele reale exista si posibilitate de a crea profile “anonime” cit si profile pentru terze persoane (colegi, amici, familiari etc, acestea pot deveni “active” numai la solicitarea proprietarului de drept timp in care ramin “profile pasive”).
Ulterior vom incepe lucrari la partea de grupuri si structuri (vezi genealogy.loghin.com)

Totusi de ce si-ar pune cineva CNP-ul pe saitul tau?
:face_with_raised_eyebrow:

3 Likes

Vezi ca o sa ai treaba masiva cu GDPRul…

Nu văd cum ai putea justifica dpdvd GDPR colectarea CNP-ului. Ți-a zis vreun avocat altceva? :slight_smile:

1 Like

care problema este mai mare cea a CNP-ului sau cea a Fakenews-urilor?
Loghin este un sistem inchis (ori In ori Out) iar CNP-ul ajuta la individuarea exacta a profilului (real)
cred ca (noi) cu sistemul astfel creat putem evita scandaluri de tipul Cambridge Analitics.

dece ar trebui sa accept eu un user de care nu stiu nimic si care nu imi garanteaza cu nimic activitatea sa pe site.

Site care colecteaza date super personale facut de indieni. Yea… I’m gonna skip this one

2 Likes

Asta pana cand primesti o reclamatie. Sa vezi atunci distractie :stuck_out_tongue:

Si mi se pare o tampenie sa ceri cnp, cui si poate altele.

PS: CNP-urile pot fi fake

1 Like

Problema e ca exista legi in baza carora poti sa fii amendat daca nu respecti totul cum trebuie.

2 Likes

Well, eu nu cunosc proiectul tau sau ce intentionezi a faci dar cu siguranta nu m-as inscrie pe un sait (orice sait) care imi cere mai multe date decat cele necesare activitatii mele acolo. Ca sa iti dau un exemplu concret Emag-ul imi face facturi dar nu imi cere CNP-ul ci doar acele date strict necesare procesarii comenzii. Lasand la o parte GDPR-ul si presupunand ca acele date ti-ar fi absolut necesare tu trebuie sa deti si sa demonstrezi ca ai o infrastructura foarte bine pusa la punct dpdv al securitatii si criptarii datelor ca sa iti asiguri eventualii inscrisi ca datele lor stau in locuri foarte sigure si ca nu pleaca vreunul cu ele. Asta e o treaba foarte serioasa si delicata, esti sigur ca o poti gestiona cum trebuie? Just asking…

3 Likes

Conform legii? Cea a CNP-urilor. :slight_smile:

Dacă ai fi fost bancă aș fi înțeles argumentul cu unicitatea utilizatorilor (cumva unul din puținele argumente pe care le-ai putea avea ca să ceri date de acest gen), dar, iar, nu cred că un site de socializare sau ce se vrea a fi platforma ta poate aduce un astfel de motiv.

1 Like

eu cred ca problema cea mai mare este cea a fakenews, cea a produselor contrafacute, necertificate si a trolilor de pe siteurile de socializare.
informatiile cerute nu sunt (toate) obligatorii dar poate fi util sa cunosti chiar si masurile exacte cind cumperi imbracaminte sau incaltaminte.
Bineinteles fiecare persoana isi gestioneaza afacerea cum crede de cuviinta ca aceasta ar putea avea succes.
Loghin si Loghout sint doua “entitati” (instrumente) web.

Care este planul tau de afaceri pentru aceste “entitati”? Cum planuiesti sa le monetizezi? Sau nu acesta este scopul?

Insist: conform legii problema mai mare este cea a datelor personale. Faptul că tu ai o altă părere este complet irelevant. :))))

4 Likes

Eu citesc topicurile unde apar Loghin.com ca un fel de entertainment :))

Site pe care ai nevoie de CNP :))

Asta și înainte de GDPR se încadra lejer la legea aia cu date cu caracter personal și trebuia să te autorizezi și să afișezi autorizația pe site.

Și site-ul ANAF a trebuit să obțină acel aviz dar Loghin.com va merge lejer :slight_smile:

2 Likes

Intri prin Loghin, iesi prin Loghout!

5 Likes

Fascinant cum dupa 10 ani proiectul arata aproximativ la fel si povestea e aceeasi :flushed:

7 Likes

ideile evolueaza si nu tot ce este Loghin e pe web (ar trebui sa cauti toate subdomeniile ca sa vezi progresele)

planul il cunosc toti colaboratori directi, la fel si modul in care am gindit partea de monetizare