Configurare Sublimelinter3

m-am jucat putin si cu Sublime,cred ca este cel mai rapid,ti-l poti customiza… ,eu m-am blocat incercand sa adaug un plugin pt verificarea sintaxei (PHP,HTML) dar nu am prea reusit ceea ce voiam

I moved 2 posts to an existing topic: Editorul de text / IDE folosit

Pentru sublimetext3, instalezi SublimeLinter3, SublimeLinter-php, adaugi calea catre php.exe in path.

@John_Smith - dude, wth, are probleme la instalarea plugin-urilor.

@mrapi - vezi daca te descurci cu instructiunile de aici: https://packagecontrol.io/installation#st2

Salut,am deja Package Control pt ca am mai instalat cateva plugin-uri,am deja pus Sublime Linter dar,cum spuneam aici m-am incurcat pt ca nu am vazut nici o validare a sintaxei asa cum default o face Aptana sau PhpStorm.Ca novice imi este utila treaba asta
ms

Daca bine mai tin eu minte, dupa ce ai pus Sublime Linter trebuie sa mai instalezi separat fiecare linter pentru fiecare limbaj (csslint, jslint etc). Apoi trebuie sa le dai enable dand un find dupa Lint - Toggle Linter.

1 Like

De adăugat și că multe lintere, pe lângă faptul că se instalează ca plugin de sublime, au nevoie și de executabile disponibile în PATH.

Pentru editarea rapidă a variabilelor de sistem, eu folosesc REE.

1 Like

salut
am instalat sublimelinter
PHP
apoi sublimelinter-php
am definit cu REE calea catre folderul in care am php-ul (la mine e:\xampp\php)
restart sublime si merge

HTML
apoi sublimelinter-html-tidy
am descarcat tidy si fiind un mic exe l-am pus tot in calea php sa fie gasit
restart sublime si merge si aici

pentru JS/Jquery
instalez SublimeLinter-jshint si conform pasilor de aici
instalez Node.js
apoi in command-ul de la windows rulez npm install -g jshint

AICI NU MAI MERGE :frowning:
nici la SublimeLinter-csslint

am nevoie de putin ajutor,multumesc!

Win+R -> Run ->%appData%\npm

Selectează calea respectivă și adaug-o în PATH dacă nu este.

este definita si calea aceasta si tot nu merge
ms

Dar jshint rulat din cmd ce zice?

am incercat
jshint -trece cursorul pe linai urmatoare (nu spune ca nu ar exista)
jshint e:\jquery.js -afiseaza validarea fisierului o lista cu mesaj de genu …line 2,col 24 Missing smicolon…

În acest caz este peste puterile mele de a te ajuta :smiley:

Ești sigur că ai ultimele versiuni? La un moment dat a fost o problemă de compatibilitate între jshint și linter.

1 Like

sigur am ultimile versiuni le-am instalat prin Package Control chiar zilele acestea,am incercat si dezinstalare+reinstalare, dar nimic

multumesc pt amabilitate!

Ultima solutie:am instalat in versiunea portabila de Sublime,pt PHP merge JS si CSS nu,poate isi arunca cineva o privire aici
multumesc

Am reusit,am pus totul de la 0 si e ok
multumiri