Constructie mix de beneficii pentru angajatii unui startup

Una este sa nu crezi, alta este sa nu existe. Iti spun eu ca exista. Si cand spui de high value add, iti spun ca este vorba despre un produs cu algoritmi de predictie pentru industria cinematografica, evaluat acum pe la vreo 200 mil EUR. Si oamenii muncesc 8h/ zi. Nu tigara, nu cafea. Si sunt oameni normali, la fel ca noi, cu social life samd. La ei este vorba despre cultura. Atentie, vorbesc despre nemti.


Guys, totul este negociabil. Cu cat ai mai mult leverage, cu atat mai bine. Aici nu discutam despre procente, ci despre mix-ul de beneficii. Exemplu, tipul cu algoritmii, mi-a zis ca vrea X equity. Ce sa negociez cu el? Mi-a dat link-uri despre el si performantele lui, educatia lui cu doctorat la universitate de top. Merita fiecare procent. Nu va cramponati in discutii de genul acesta.

Top tier positions already held by really smart guys. :smiley:

1 Like

Din punctul meu de vedere este mai mult despre risc + munca + responsabilitate VS beneficii (fie ele imediate si palpabile sau viitoare si probabile), cand ai atata concurenta pentru fix aceiasi oameni cam la asta se reduce.

Greseala fundamentala in postul initial este ca nu ai mentionat asta:

Care schimba masiv intrebarea, deci tu nu cauti early employees (eu intelesesem ca ai cauta primii 2), ci doar employees.

1 Like

Din punctul meu de vedere, “early” employees inseamna primii oameni angajati intr-o anumita echipa/departament.

Poate la inceput nu se justifica un departament separat de marketing, dar cand iei un early employee pe marketing acel om trebuie sa fie extrem de capabil sa poata sa construiasca de la 0 acea echipa asa ca o sa-i dai cat poti ca merita.

2 Likes

Ceva ma face sa cred ca nu stand pe scaune de 200 de lei. Anyway, I’m out. Dupa 4 ore de stat la calculator nu mai vad in fata ochilor, iar de spate sa nu incepem. Si nu am echipamente ieftine. Oh well, batranetea.

Lucratul la ora dauneaza atat angajatorului cat si angajatilor si la noi exista mentalitatea “la ora” pentru ca suntem o tara furnizoare de servicii de outsourcing in special, si (mult) mai putin tara producatoare servicii/produse cu o mare valoare adaugata. Ma refer strict la tech. Nu la mecanici de locomotiva. Aia au un program si e normal ca sa se tina de el.

Daca aplicam mentalitatea ca esti angajat 8h la un programator, tu nu il vei motiva sa dea niciodata 100%. Nu are de ce. Si nici nu iti vei da seama vreodata ca omul are un output de 60% din cat ar putea el sa dea. Pentru ca nu vei ajunge sa ii vezi niciodata outputul de 100% decat in cazuri exceptionale pe care le vei trata ca atare. E la fel ca “optimize for story points” in scrum. Un membru poate da 3SP-uri pentru un task care ar face 1SP. Poate initial sunt challange-uri din partea unor colegi. Dar in timp aproape de fiecare data se va tinde catre acea estimare mai mare.

In schimb, daca aplicam mentalitatea ca: ok esti angajat. Nu ma intereseaza cat lucrezi azi dar ma intereseaza sa imi livrezi in 2 saptamani dashboardul asta cu 4-5 widgeturi care se conecteaza la api-ul asta si pot executa urmatoarele operatiuni…x,y,z. Daca il termini intr-o saptamana, ai 100 de euro bonus. Pe cine intereseaza daca acel om a lucrat azi 2h sau 8h? Ok, POATE te intereseaza daca nu a lucrat deloc si a fost la mare fara sa anunte. Inteleg acest aspect care poate fi o problema si dpdv legal daca omul ala are vreun accident pe acolo. Dar in rest? Faceti daily sa stii daca apar probleme de pe o zi pe alta dar cam atat.

E valabil si pentru tine ce am scris mai sus. Am impresia ca ori nu ma exprim eu cum trebuie in scris, ori suntem prea blocati ca natie in mentalitatea de munca la ora.

Da, dar poate pentru altul nu e. Sau poate pur si simplu are alta preferinta. Ti-ai pus problema daca poate omul are psihologul lui?

Sorry dar nu inteleg ce doresti sa subliniezi prin includerea acestor costuri aici? ai cumva vreun parteneriat mai ''special" cu vreun cabinet? Ma opresc aici in a mai face presupuneri pentru ca nu doresc flame-uri degeaba.

Iti doresc mult succes in ceea ce faci si nu o zic ironic. Am un respect deosebit fata de oamenii care se chinuie sa creeze businessuri in Romania.

3 Likes

@tacheshun, nu te supăra, nu vreau să intru în polemici, dar mie mi se pare că tu descrii o activitate de freelancing/subcontractare. Sau tu vrei să spui că prin țările cu apă caldă mă pot angaja ca programator, mi se dă task-ul X, îl fac în 3 zile în loc de 5, după care o frec pe youtube? Îmi pare rău, poate am o mentalitate foarte învechită, dar mie mi-e greu să cred că astfel de înțelegeri între angajați și angajatori sunt altceva decât excepții.

Ok, sa o lasam asa ca ori nu ma exprim eu in scris cum trebuie ori sunt eu un norocos si ultimele 2 companii la care am lucrat(din care una e listata pe nasdaq iar cealalta face parte dintr-un grup cu 450k angajati) chiar sunt exceptii.

Ca sa fiu nitel mai clar, eu am fost evaluat, bonusat si promovat strict pentru rezultatele obtinute de mine. Nu pentru cate ore am lucrat. De multe ori am lucrat 2h pe zi. De multe ori am facut nopti albe. Asta e viata.

Later edit.
Intr-adevar, inainte de asta logam orele petrecute pe taskuri.Daca intarziam 15 minute trebuia sa anunt managerul si nu puteam pleca de la birou la ora 17 fara cateva priviri pline de amor.

Nu vreau sa fiu malitios si nici nu ma supar pe comentariul tau @Bogdan_Ciubotariu. Intr-adevar, EU am cautat sa fug de companiile care fac tracking pe ora, logare pe taskuri etc. Cumva este “by design” ce mi se intampla acum. Si nu pot sa zic ca imi pare rau.

3 Likes

Aici nu sunt de acord si am mai scris asta pe forum, la pipa are loc magia cand vorbesti cu colegii din departamente diferite (sunt acolo aia de la support, aia de la testing, product etc…) si invariabil ajungi sa vorbesti despre lucru.

Cam asta e si experienta mea, de aceea cand vad pe cineva ca insista cu lucratul de 8h/zi ca pe banda in domeniul programarii ridic o spranceana cu neincredere.
Sunt perioade fluctuante si de obicei sunt atent ca per total sa nu depasesc 8h/zi in medie pe o luna ca dupa aceea o dam in burnout si alte probleme. Daca compania insista cu perioade din astea lungi de tras (mai mari de 1-2 saptamani sa zicem) atunci e clar o problema structurala pe acolo si fac o schimbare.

Acuma mi-a picat fisa, voi va asteptati ca multi angajati sa aiba probleme de burnout !? :troll:
(been there done that)

6 Likes

TBF beneficiile sunt dragute, dar sunt deja standard in deajunse companii in zilele noastre - in general cele care se “lupta” pentru oamenii de top. Doar ca partea de salariu este 2-4x ori mai mare. Si riscurile mult mai mici.

Unde poti avea ceva in plus este:

  • Responsabilitate mai mare → fie pe partea arhitecturala, fie pe partea de management. Manager la FAANG-like company poate fi un VP Eng bun la startup, de exemplu.
  • Plan bun de crestere → 1500 EUR pentru 1 an, dar dup’aia revenire la market bands cand compania este intr-o stare mai solida financiar (mai multi clienti, series A/B, etc.)

E o piata dura pentru angajatori :man_shrugging: Chiar si cu toate cele de mai sus, raspunsul cel mai comun la un mesaj de recrutare este radio-silence. Al doilea cel mai comun este multumesc, dar nu sunt interesat/a. Cred ca 1 din 10-15 ajunge chiar la primul interviu.

7 Likes

Mi se pare ca nu pui/punem destul de mult accent pe ceea ce vrei sa construiesti. Are topicul 30 de raspunsuri, din care tot nu imi dau seama de domeniu, daca produsul o sa fie de ceva nisa, sau ceva mai general. etc.etc.etc.

Pentru mine, recent a fost de actualitate o intrebare similara din perspectiva de inginer.
Am primit mai multe oferte de la startupuri si corporatii.

80k$/an + 2% equity + posibil pozitia de vp of eng dupa un an . Before series A, domain: Tech for good
160k$/an + 0.xxx equity, 3 public funding rounds, before IPO, cash positive. domain: Financial Tech
150k$/an +0.xxx equity. Private big pharma, domain: Pharma/Health tech

Dintre cele de mai sus am acceptat prima oferta, pentru potential, domeniu, si pentru ca am zis ca as regreta mai mult daca nu incerc un startup de genu, decat daca ma duc la o firma cu bani un pic mai tarziu.

4 Likes

Am castigat si eu la loto 2500 lei acuma 6 ani

3 Likes

Wow, mersi pentru toate raspunsurile, chiar nu ma asteptam sa iasa chiar asa fierbinte.

@tacheshun - Sper ca vii la bere. Pe scris se pierd detaliile disponibile fata-n fata. Cel putin eu, sper ca si altii, vorbim despre ora ca unitate de timp. ca reper universal. Si eu sunt de acord cu ce zici tu, ca exista senzatia ca lucrul pe ora este ca leguma per kilogram. Dar noi ne referim strict la unitate de timp. In plus, ia in considerare ca exista mai multe contexte, inclusiv al freelancerilor, oamenilor care sunt oferiti as a service (gen outsource) samd.

Cum ai reactiona daca un freelancer ti-ar spune: eu fac asta in 4 ore, dar te taxez 6 pentru ca am nevoie sa ma relaxez? Dar daca esti freelancer, tu adaugi 20-30% timp orar pentru ca nu esti productiv in X timp?

De asemenea, mentalitatea de munca la ora este o practica universala, nu are legatura cu Romania. Eu nu stiu vreo tara care sa nu angajeze si sa plateasca lunar ca medie orara.

Discutam la bere mai mult pe tema asta. :smiley:

Sunt de acord cu tine. Nu stiu de ce nu esti de acord cu mine pentru ca eu n-am zis ceva contrar opiniei tale. La pipa se intampla magia si pentru mine, dar atunci cand m-am pus sa lucrez langa nemti, nu fumam mai mult de 2 tigari pe zi. La pipa se intampla magia cand vine vorba despre bonding colectiv. Magia reala se intampla la bere, party-uri, etc., acolo cand esti liber sa opinezi fara sa-ti fie rusine/ frica.

@horia141 - Da, ai dreptate, eu am uitat sa scriu si despre ce se intampla in viitor. Ca ala-i salariu de incadrare pentru max 12 luni si ulterior 10% anual, pe langa equity si revenue share. Me dumb.

Eu inteleg ca piata este dura pentru angajatorii mari, insa cei mici nu cred ca au probleme. Sau cel putin mie nu mi s-a intamplat. Reusesc sa atrag talent prin oferirea unei povesti, unei constructii coerente si prin tehnici de recrutare diferite, adaptate cerintelor.

Repet ce am spus si mai devreme, totul este negociabil. Asa cum spuneam, totul tine de leverage. Daca esti bun, confirmat public, nu pe CV, si stii ce poti livra, atunci nu prea mai am ce negocia. Sau as putea sa negociez prezentandu-ti cine este CTO, de cine este backedby proiectul, Aberez, evident, insa daca stii ca CTO-ul este cineva si ca firma are in spate o corporatie atunci se mai aprinde beculetul. Nu sunt absurd cu salariile, eu inteleg foarte bine ce inseamna asta. Eu doar vreau sa ma asigur ca identific parteneri pe termen lung cu un anumit mindset, nu angajati care negociaza salariul. Adica prefer sa-i dau unui partener cu mindset-ul dorit direct 5k-7k decat sa negociez salariul cu cineva care vede doar partea asta. Daca vrei, este o abordare pragmatica in care caut sa identific costul per oportunitate.

@wooot - Nu pot oferi mai multe detalii momentan, insa pot spune ca este vorba despre un produs de nisa cu aplicabilitate in domeniul industrial, cu multa tehnologie, gen asa . Un indiciu ar fi: https://www.tapio.one/

1 Like

eu as fi in target dar pe mid-level, desi multi ti-au zis sa iei mid, eu ti-as recomanda si un senior, dar senior adevarat, sunt multe decizii care luate gresit la inceput au efecte exponentiale mai tz, vad si la corporatii, unui i-a placut nu stiu ce tehnologie, coh, Kotlin, acum el a plecat si restul se lupta cu serviciul lui, facut pt invatare si CV, adica prost, dar nu a fost nimeni sa ii zica nu.

In fine, ce m-am motiva pe mine, equity, ma gandesc banii care i-as lua in plus ii pot eu investi mai bine, sincer nu prea cred, bine depinde multe de potentialul proiectului, toti cautam investii pt ca suntem constienti ca dupa o varsta nu iti mai arde sa rupi tastatura, si 4 zile de munca, adica eu Vineri greu fac ceva productiv, nu mai am energie mentala, e posibil sa nu pierzi deloc productivitate.

1 Like

O alta perspectiva.

Decat sa investesti in diverse stocks unde nu ai control si unde este semi-pacanea, nu mai bine investesti in ceva unde poti controla intr-o masura ce se intampla in viitor?

Doar ca nu poti controla, si aici e ce-a mai mare anxietate, start-urile romanesti au o rata de success mai mica decat in afara.

1 Like

@mark - Ai vazut vreun studiu pe undeva? Exista multe firme de tech fondate de romani, insa nu gasesti foarte multe informatii publice pentru ca sunt inregistrate pe afara. Eu am gasit multe astfel de companii pe niste room-uri in clubhouse. Multe inregistrate in Estonia si Anglia, dar si Delaware si restul US-ului.

Parerea mea e ca nu poti “planifica” succesul.
Oricat ai incerca sa “o faci ca la carte” de la bun inceput, ceva sigur va merge prost. Cand e vorba de lucrul cu oamenii, vei fi surprins de cat de diferiti suntem (motivatie, relatii, etapa vietii).

Incearca sa-i “citesti” si sa te asiguri in primul rand ca pot oferi ceea ce tu cauti (ex: de a sta un weekend la birou pt a termina ceva) si apoi pune-ti problema ce le poti oferi (poate fi diferit pt fiecare in parte).

3 Likes

Apropo de equity.
Nu prea se da equity si se da shares.
Pentru ca o firma sa ajunga mare are nevoie de regula de runde de finantare. (PreSed, Seed, Seria A, ….)
Da fiecare runda de finantare de regula equity se dilueaza la toti ca se emit noi parti sociale (shares).
Procentul este relativ. Vrei 3% dintr-o firma de 1 milion euro sau 0.01 din una de 5 miliarde?
(Un om destept spunea: Mai bine o felie de pepene decat o cireasa)
Se mai dau la angajati actiuni rascumperabile la termen. De exemplu iti dau acum 1000 de actiuni si peste 5 ani firma se obliga sa le cumpere la pretul pietei)
E interesanta partea asta de finantare. (Seed, Seria A, …)
P.s: Am lucrat intr-o firma in care cand am venit eram am 12-lea om in firma si au primit o finantare de 500k si erau evaluati la 4mil. 1 an mai tarziu erau evaluati la 12 milioane, au mai atras o noua runda de finantare, erau 22 de oameni si in urmatoarele 6 luni de la finantare se estimeaza ca ajung la 40-45.
Daca dai la toti cate 3% unde naiba ajungi?
Sincer sa fiu mie unu personal mi se pare un mega bonus sa stiu ca la vreo 5 ani sa primesc un 50k-100k euro dupa vinderea sharurilor. :)… Asta daca sunt platit cam la pretul pietei. Daca muncesc pe jumatate de salar imi fac calculele ca dupa 3-5 ani sa iau un minim 2-5 ori diferenta avand in vedere ca riscul este urias intr-o firma mica.

3 Likes

Cu atât mai mult, poate fi chiar praf în ochi (în funcție de stadiul investiției și numărul investitorilor). Majoritatea noilor angajați nu știu să descifreze documentele intenționat opace și dacă nu ești printre gașca-nucleu, s-ar putea să-ți iei țeapă.

2 Likes

Rundele de finantare difera de la o firma la alta, nu vrei sa te diluezi foarte tare pentru o suma mica. Un share pool initial obisnuit pentru angajati e in jur de 15-20% care e acceptat si de firmele de VC, cu cat esti mai late cu atat primesti mai putin. e.g un founding senior engineer poate sa primeasca .5-1.5%, iar daca esti al 10-lea inginer dupa o runda de finantare asta se reduce la .25-.5 si asa mai departe.

Dupa fiecare runda, mai primesti un refresher, ca sa-ti mentii procentajul initial, sau un procentaj pe aproape.

Oricum, e destul de complex topicul de VC si conteaza de domeniu, fondatori, goaluri.

Recomand aceasta carte ca si un primer: https://www.amazon.com/Secrets-Sand-Hill-Road-Capital-ebook/dp/B07KLJQ13R/ref=tmm_kin_swatch_0?_encoding=UTF8&qid=1625080609&sr=8-1

2 Likes