Constructie mix de beneficii pentru angajatii unui startup

Problema cea mare e salariu, ideea e ca oamenii care acum castiga 3 - 4k au probabil si cheltuieli pe masura:
o rata la casa la masina, scoala privata pentru copii, asa ca da poate pune deoparte 20% dar tu ii oferi mai putin de jumatate din cat castiga acum, deci ar trebui sa aiba niste economii sanatoase sa reziste pana la un ipotetic moment cand o sa castige poate 100k din actiuni.
De aceea mai bine incearca niste mid, cum au recomandat mai multi.

2 Likes

Ce inteleg eu este ca abordarea-i: ce-i in mana nu-i minciuna.

Ideal ar fi, pentru majoritate:

  • Salariu cel putin egal cu ce este in piata
  • Equity/ Shares, dar nu subunitati, ci procente intregi
  • Program mai scurt de munca pentru ca deja exista plata pe 8 ore si se lucreaza doar 5. Ar fi absurd sa te astepti ca pentru plata pe 6 ore sa se lucreze doar 3-4?
  • Mai mult concediu de odihna, 25 de zile este cam standard.
  • Restul de beneficii nu intereseaza pe mai niciunul. De preferat ar fi sa se primeasca contravaloarea.

Eu nu ma vad in stare sa pot accepta vreodata asa ceva, poate si pentru ca nu-mi permit. Sunt curios cate firme isi permit asa ceva. Din cate stiu, in multe companii din Romania, chiar si la corporatii:

  • Salarii decente/ bune
  • 0 shares/ equity
  • 8 ore de munca, time-tracking, time monitoring, screenshots/recording
  • daily standup, se uita sefu peste umar, public shaming
  • 21 zile de concediu
  • fructe, asigurare medicala, carti moca, plan de cariera - nu poti cere contravaloarea chiar daca tu nu mananci fructe, chiar daca ai alta asigurare medicala, chiar daca citesti doar audibles si, in plus, plan de cariera pentru mine? stiu ei mai bine?

Aici nu vorbim despre companiile misto, edge-cases, gen 1-2-3% din toate.

Guys, puteti obtine toate astea daca dovediti urme de stralucire (brilliancy…), insa nu cred sa fie mai mult de 1% pool de asa ceva. Stiti cum e, pe forum, orice anonim poate sa fake brilliancy.

Sa inteleg ca am un competitor nou pe nisa? We both know which one :smiley:

Asa ti-ai descris cerintele, cu cuvintele tale, oameni foarte buni, pretentiosi, important foarte buni.

Dupa care incerci sa te martirizezi ca oamenii vor un trade-off mai bun

Dupa care ajungem in extrema cealalta in care ne comparam cu bottom 10%. Nu cred ca se accepta in general de oameni buni sa aiba monitoring software, sa nu aiba salariu decent, public shaming etc etc

Totusi poti sa detaliezi si tu mai bine ce se ofera potentialilor angajati ca sa fie un trade-off bun? In momentul de fata pare ca e doar un hype of unknown.

Adica imi fac un startup si pun eticheta de global direct?

Profit share. cough cough.

disclaimer: Nu vreau sa par negativ, dar colegii de pe forum au incercat sa-ti dea niste pointere. Da, poate ca nu suntem top 1%, poate ca nu suntem nici top 5%, dar majoritatea de aici isi da cu interesul, si are un atitud pozitiv catre a livra ceva de valoare/calitate.

Daca nu ai stabilitate financiara si esti foarte foarte foarte departe de un product market fit, trebuie sa dai ceva meaningful pentru oameni, si transparenta maxima, altfel o sa atragi oameni disperati, care nu fac un calcul rational.

5 Likes

Posibil sa ne intersectam pe niste features, dar sigur facem chestii diferite. Daca vrei sa vorbim despre asta, eu sunt deschis.

Beneficii pe care le-as da eu:

  • program de 4 zile cu 10 ore sau zile contopite
  • bonusuri la crunch time înainte de un release, poate zile libere în plus, o atenție
  • 15 zile libere obligatorii/an, 25 zile libere, nelimitat la nevoie după 2 ani dacă se livrează după plan, zile pentru voluntariat
  • casti, cameră și microfon bun/foarte bun
  • fără muncă în weekend (fără suport)
  • cont de udemy/coursera/frontend masters/egghead/pluralsight (shared)
  • fără time tracking la sânge
  • două monitoare 4k
  • macbook pro/ hardware decent
  • hardware dat intenționat pentru uz personal (Un router profesional, alexa, casti VR, o placă video dedicată, imprimantă, gopro/dslr)
  • timp alocat pentru cursuri în sprint
  • hoodies/tricouri…
  • licențe/zoom/tool-uri indiferent de client
  • al 13-lea salariu în funcție de cât e de mulțumit clientul
  • performance review la 6 luni
  • one on one săptămânal și feedback continuu
  • workshops și conferinte la alegere
  • GeForce Now sau PlayStation Now ca echipa să se poată juca remote împreună
  • Vouchere cultură, netflix/hbo go/amazon prime
  • Zile libere neanunțate
  • Focus days (zile obligatoriu fără meetinguri) și non-standup day (scrie fiecare statusul în slack pe un thread în loc de meeting)
  • Ieșiri în oraș pe cardul firmei
2 Likes

practic decizi pt angajat ce sa faca cu banii. si nu-i o suma mica. nu m-as angaja la asa o companie. la fel, citind restul argumentatiei e clar ca nu prea intelegi cum functioneaza procesul de dezvlotare. tratezi programatorii ca pe muncitorii necalificati.

1 Like

Eu întotdeauna când am auzit de la oameni cu bani povești de genul, a reieșit că de fapt e o țeapă. Doreau doar să angajeze pe bani puțini și pentru asta vindeau o poveste.

Am auzit atâtea variante, o să rupem tot, o să te umpli de bani, cunosc pe cineva intr-un fond de investiții dar îmi trebuie produsul cât de cât funcțional, te plătesc mai puțin dar gândește-te dacă are succes ești milionar, etc.

Eu aș vrea să știu un mic track record, dacă ai mai avut succese cu produse reale, bani reali, sau doar filozofezi încercând să vinzi un salariu mic și riscuri mari developerilor sperând că prinzi câțiva.

3 Likes

poate ajuta prima parte: Merită să înveți PHP în 2017? - #25 de tekkie

introducerea psihologului pe lista de beneficii pt mine marele red flag, daca e totul roz de ce trimiti viitorul coleg direct la mediator? mai ales unul platit de tine, care sa ii spuna ca e vina lui?

3 Likes

Emanuel, daca te feresti de povesti inseamna ca te feresti sa faci parte din ele. La un moment dat trebuie sa fie un trade-off. Orice startup este o poveste, oricine pleaca pe cont propriu are o poveste. Toate firmele care o iau de la 0 trebuie sa aiba o poveste. Mai ales in zona de tehnologie, orice antreprenor face un trade-off si renunta la job. Ca antreprenor esti responsabil sa-ti aduci colegi care cred in poveste si muncesc ca sa se intample. No pain, no gain. O poveste trebuie sa aiba personaje care-si asuma chestii.

Revenind la bani, in momentul acesta sunt foarte multi bani disponibili, asta este cea mai mica problema. Sunt zeci de oameni si companii care doresc sa investeasca. Totul este sa te duci sa ii ceri. Toate fondurile de investitii spun ca asteapta proiecte ca sa le poata finanta. Proiecte pr business plan, proiecte pe MVP, proiecte beta, whatever. Daca intr-un final accepti ca pentru a face rost de bani trebuie sa si faci ceva in sensul asta, atunci nu-ti ramane decat sa creezi povestea. Fara poveste, mai nimeni nu-ti da bani. Sunt zeci de startupuri misto cu fondatori care cauta bani, insa le lipseste abilitatea de a cauta bani si de a crea povesti. Este nevoie de multe skill-uri pentru a livra un proiect de succes in tehnologie, insa cred ca succesul lui depinde intr-o masura mai mare de marketing si abilitatea de a obtine finantare decat din a face un produs perfect dpdv tehnic.

Uite o ilustratie a ideii despre care vorbesc, fara sa fie considerat un argument stupid.

E drept ca lumea-i satula de tepe si este datoria noastra sa ne ferim de ele. Si ii felicit pe toti care pot accepta cartea sigura. Eu nu pot. :thinking:

Pai sa vedem la 1000E pe luna (diferenta intre ce oferi vs piata) este 12k euro pe an, si urmand matematica de clasa 3-a sau a 4-a asta inseamna ca la un 0.5% angajatul este brake even, iar asta este adaugat riscului (conform google 90% din start-uri dau fail in primul an). Daca maresesti perioada la 2-3 ani atunci abia la un 1-1.5% ajungi sa fii brake even asa ca …

Nu mi-o lua in nume de rau, comentez primul post, pentru ca discutiile voastre ma depasesc cu mult. Sunt un dev cu vreo 4 ani experienta ca full stack si multe sincope. Sunt la un nivel mid cred eu.

Ce ai spus tu acolo, imi pare o pacaleala pe care nici tu nu o crezi. In ultima vreme e un trend in a incerca agatarea programatorilor buni (seniori) la “preturi” cat mai mici. Eu n-am luat niciodata in considerare “pachetul de beneficii”. Mi se pare apa de ploaie. Daca am nevoie de beneficii, vreau sa fiu sigur ca mi le pot procura singur, oricand, prin puterile mele (pacat ca asta inseamna salariu).

25 zile CO? am de luat vreo 40 zile din urma :))) si probabil ca sunt multi in situatia asta. Flexibilitate … avem majoritatea dupa pandemie. Program de lucru 6 ore? Chiar daca in contract avem 8 ore + 1 pauza de masa, majoritatea nu stam atat la birou (intr-o companie cu mentalitate sanatoasa), deci pot spune ca lucrez 7 ore pe zi. Sedinte terapie/psiholog/psihiatru asta e noua … probabil aveti parteneriate/prietenii/etc.

Pe scurt, toate se rezuma la salariu. Cel pe care voi nu prea il dati. Scuza-ma daca am parerea ca si cei 2500 euro sunt putini pentru un senior, sa nu mai vorbim de oferta de 1500. Proiectul/echipa/frameworkurile/planurile pot sa fie cele mai misto, ati dat cu stangu-n dreptu’ acolo unde conteaza. Nimeni nu-i atat de pasionat incat sa lucreze aproape gratis pentru altcineva.

Si vorba unor colegi … majoritatea avem planuri si cheltuieli pe masura salariului. Greu sa cred ca exista persoana care sa renunte la un salariu ok, obisnuit, pentru a-si indeplini fanteziile in compania altcuiva.

Incercati cumva sa compensati salariul prin oferirea de beneficii. Eu daca as putea as renunta la beneficiile oferite de companie, pe care nu le folosesc deloc. Cand vreau ceva, sunt sigur ca-mi permit din salariu.

4 Likes

Păi dacă sunt bani, eu în locul tău atunci aș oferi salarii peste piață + equity, ca să fiu sigur că iau pe cei mai buni dintre cei mai buni.

Până la urmă tu ca antreprenor cu cât ești mai sigur de modelul de business, riscul e mai mic, și beneficiul maxim, pentru că tot vei aveam majoritatea ownership-ului, deci nu e ca și cum sărăcești dacă dai 3k euro salarii.

Plus, așa îți asiguri și succesul, angajând oameni buni plătiți bine, înseamnă că ideea e sigură și tot ce mai lipsește este execuția.

Nu am spus că acceptă cartea sigură. Eu pe lângă job mai lucrez la propriul saas de vreo 2 ani, și nu am cerut la nimeni să-mi facă pe gratis nimic. Aștept să am ceva demonstrabil iar apoi am oameni la care să merg, în California direct. Iar dacă primesc bani, primul lucru care l-aș face ar fi să plătesc oamenii mai mult, ca să pot să-i aduc pe cei mai buni.

Nu înțeleg logica asta, banii nu sunt o problemă, dar nu vrei să plătești munca omului.

4 Likes

Ca să vinzi o poveste trebuie sa ai credibilitate, în România ești mort din start dacă te bazezi pe asta. Credibilitate în domeniul nostru înseamnă exit în Silicon Valley cu câteva zeci de milioane…

Singurul motiv pentru care un senior va accepta un salariu mai mic e dacă proiectul îi dă șansa să schimb ceva în bine sau dacă poate învață ceva nou, lucra după principiile sale. Eventual e într-o locație mai speciala (dacă prefera biroul) sau poate lucra cu foști colegi, cu cineva extrem de bun.

Nici un programator care se pricepe la stock market nu sta sa lucreze la startup-ul altuia, nu îi pasa de equity, își face el oricând unul sau țintește direct firmă cu succes care va face IPO/exit. Doar cei mediocri/non senior nu țintesc așa sus dacă au un plan de dezvoltare.

2 Likes

Între a lucra la o companie bine așezată și un start-up există un cost (de oportunitate). Salariul nu trebuie să fie mai mic, iar equity are rolul de a compensa acest cost și de a cointeresa angajatul dincolo de sarcinile din contract. Restul beneficiilor nu contează, unele sunt echivalate în bani (gen mașină de servici, dar nu e cazul în IT), altele sunt complet ignorate (fructe proaspete, abonament la sală, asigurare etc). Încercarea de a căuta un angajat de 2500 la 1500 va rezulta fix în găsirea unuia de 1500.

3 Likes

Bai oameni buni. E evident ca multi dintre noi(ma includ si eu aici) nu suntem in target :slight_smile: E ok asa.
Daar…omul a reusit sa atraga talent oferind acea banda salariala, + acele beneficiile + o poveste. Daca a reusit o data sau de mai multe ori, va mai incerca pentru ca sunt programatori in piata care nu vin dupa salariu, ci dupa altceva…Equity…oh wait…stai ca nici aia nu e…Ma rog…altceva :slight_smile:

1 Like

Cred ca m-am frustrat din cauza unor mesaje si m-am lasat angrenat in discutii in contradictoriu in care incercam sa argumentez prin reducerea la absurd doar ca sa… am dreptate. Chestii umane. Sorry.

Concret exista deja o echipa care lucreaza. Eu vreau sa inteleg cum sa creez un mediu ideal pentru angajati si de aceea am postat aici, in ideea de a culege informatii. Sper ca foarte curand sa se mareasca echipa si vreau ca ei sa beneficieze de ce este mai bun, atat din ce stiu ei ca este bun si din ce stiu si altii cu experienta mai mare. Eu ma gandesc ca pe langa salariu sa ofer si altceva care sa ii ajute poate nu acum, poate niciodata, dar doar va fi nevoie. Ii multumesc @tekkie pentru red flag-ul ei vizavi de psiholog/ psihiatru. Ca o explicatie, desi nu ar fi cazul, va zic din proprie experienta ca as fi preferat sa am contact cu ei inainte sa fiu lovit de tren. Si la psiholog am intalnit foarte multi it-isti. Nu multa lume are curajul sa spuna ca are probleme si are nevoie de ajutor. Eu am investit mult in terapii si va spun ca sunt cea mai buna investitie pe care am facut-o vreodata. De aceea insist sa ofer asa ceva gratuit pentru ca vreau ca altii sa previna, nu sa ignore precum am facut-o eu si altii.

Daca vorbim despre bani, beneficiez de un context favorabil in care exista o suma tampon considerabila pentru a sustine o echipa bine platita si satisfacuta, insa pentru crestere accelerata este nevoie de sume mai mari. Daca unul dintre membri este ok sa ia doar salariul cu care este multumit, foarte bine. Alti membri renunta la bani pentru equity deoarece considera ca imvestitia in accelerare va aduce un mai bun roi.

Sper sa nu fi deranjat pe cineva cu vreun anumit ton. Stiti cum e, intre timp mai faci si alte chestii, te mai enerveaza tantrumurile copilului. Dintr-astea… :grinning:

LE: Discutia interna este ca CTO-ul considera ca este mai bine sa dam bani, iar eu incerc sa-l contrazic ca se poate si altfel. Isi freaca mainile dupa ce a citit toata ziua pe aici si iar imi spune “nu ti-am zis eu?”. Planul real pleaca de la salarii de 2500€ +10-15% crestere anuala, plus 2 salarii nete bonus la CO si sfarsit de an + 25 zile libere + 6h + revenue share. Mai nimeni, se pare, nu este interesat de equity. Chiar sunt singurul care s-a gandit sa dea equity. E clar, sunt in alt film.

Doar de dragul brainstormingului si de a face diferit.

Ai impresia ca psihologul te-a ajutat si le bagi pe gat si la altii chestia cu psihopupologul.

Bine cu nu-i trimiti ‘pe gratis’ la popa sau la astrolog. La care eventual sa le dai si o gramada de bani ca ‘ajuta’ oamenii.

Nu cred că ai avut deaface cu oameni extrem de inteligenți care vroiau să se sinucidă aleator sau nu ajungeau la stand-up nici dacă îi sunai cu 2 ore înainte.

Sunt probleme care implica comunicare și povești și câteodată medicamente. Nu e ceva ce funcționează, e mai mult vorbit cu alt om despre o problemă legată de oameni care este imposibil de rezolvat rațional.

1 Like