Conversie profesională - dinspre IT spre altceva

De curiozitate, și-a dorit cineva să își schimbe meseria, si dacă da, la ce s-a gândit?

Eu unul aș prefera să fac mai mult antreprenorat, eventual în alt domeniu decât digital, însă orice idee pe care am avut-o ajungea la un moment dat să includă și o platformă online sau aplicație.

1 Like

Și eu încerc să mai fac ceva pe lângă IT. Însă fără prea mare succes. Țara în care locuiesc are reguli destul de stricte în orice domeniu și cam orice afacere ai vrea să încerci ai nevoie de foarte mulți bani la început (garanții, asigurări, certificări etc).

Ultima idee a fost să preiau o sală de forță (gym) deschisă non-stop. Intrare pe bază de cod. Aveam una în blocul în care stau care a dat faliment în urma unei inundații. După o lună a apărut spațiu de închiriat pe net. Din anunț am văzut cât e chiria și cât de mic era spațiul. Imposibil de scos banii de chirie din abonament.

Dacă aș sta în România, cred că aș încerca să-mi deschid un service/garaj de reparat/recondiționat mașini.

Dacă aș avea mai mult timp la dispoziție mi-ar plăcea să recondiționez și să repar echipamente IT vechi (PC, laptop, monitoare etc) și să le donez oamenilor din țări mai sărace. E incredibil cât de multe electronice funcționale se aruncă în țările mai bogate…

5 Likes

S-ar putea să sune aiurea, dar mie mi-ar plăcea să înființez un teatru de vară cu terasă unde să se servească numai focaccia si snacks-uri asemănătoare, ceaiuri si cafea.
Fără alcool și țigări.

Teoretic există posibilitatea, dar până la practică e un infinit.

3 Likes

Încă nu, e bine cum e.

În rest zborul ar fi o opțiune, dar e ridicol de scumpa o licență comercială.

Nici eu nu pot să mă plâng, dar întotdeauna există ceva atrăgător la alte profesii.
Nu m-as vedea totuși plecând de la o profesie tehnică către alta tot tehnică.

Zborul este foarte diferit si atrăgător.

Programatorii cu care discutam subiectul erau indragostiti de ideea de bucatarie/chef, sa faci de mancare. Vad aici o paralela cu programarea folosind niste ingrediente de baza creezi ceva nou.
Desigur realitatea a ce se intampla in bucatarie e un pic diferita ceea ce opreste pe multi sa faca o atfel de schimbare.

Subscriu @pghoratiu , sunt fan PaprikaTV. Este relaxant sa vezi cum se imbina totul si ai atata loc de “joaca”. Erau ceva glume pe net, n-o sa dai niciodata de cazul in care te uiti in frigider si vezi ca Morcov_v1.2 nu este compatibil cu vanata-0.6b, sau faptul ca faci indigestie de la sandwich-rc1.

Personal am zis ca daca intru-n burnout si vreau early retire, ma mut intr-un satuc dintr-o tara nordica si imi fac emisiune de bucatarit.

3 Likes

Păi de ce într-o țară nordică și nu la noi?
Mă gândesc că poate vrei să ai și o mică grădiniță, dacă vrei unele ingrediente proaspete.
În țările nordice ar merge în seră, dar afară…
Am văzut și eu pe Paprika câțiva care au emisiuni și partea cu propria grădiniță adaugă un pic de aromă emisiunii.

Apropo de compatibilități, există și în bucătărie destule “pairing”-uri. Salvia merge bine la friptura de porc, cimbrul la pui. Salvia poate inlocui cimbrul, dar nu le poti pune împreună. Și tot așa…
:slight_smile:

Eu nu cred că m-aș descurca cu un vlog sau emisiune culinară pentru că n-am prezență scenică.
Deocamdată am o grădiniță și fac aluat foarte bun, fie pentru focaccia, pizza, gogoși, scovergi, etc.

Asta ar fi mai mult o fita de-a mea, legata de acel early retire specificat, si nu un criteriu RO vs XY. Imi surade ideea, e de incercat :slight_smile:.

Stai să găsești un sandwich outdated, că faci indigestie și de la ăla :troll:

2 Likes

Foarte bine zis „îndrăgostiți de ideea de…”. Majoritatea habar n-au ce înseamnă o bucătărie „industrială” și chiar nu văd de ce ai vrea să faci asta ca meserie dacă ai alte opțiuni. :slight_smile:

3 Likes

^This! Am auzit ceva de genul asta de la cineva care a facut tranzitia, ritmul si programul de munca e INFERNAL

1 Like

Uite o alta idee de “conversie profesionala”: FIRE - Financial Independence Retire Early :grin:

  1. Economiseste cat mai agresiv
  2. Cheltuie responsabil
  3. Investeste
  4. Faci orice (meserie) vrea muschiu’ tau

Subscriu la FIRE.

Totusi as face ca face TESLA BJORN. Teste cu mașini electrice și vlog.
E genial omul.
Bine piața e supra saturata. Cam orice nu e IT se plătește prost sau foarte prost dacă nu ești în primii 1%.
Si de asta competiția în programare devine dura.

Deci fire e un prerequisite și gratie ratei de economisiri mari(câștigăm mult dar cheltuim puțin) noi putem face asta.

in Romania sau in toata lumea te referi? daca te referi in toata lumea - te contrazic.

1 Like

Ne place să ne credem mari și tari cu veniturile, dar, de fapt, avem doar un sweet spot între câteva variabile:

  • venit
  • efort fizic depus
  • riscuri de orice fel (atât de sănătate cât și responsabilitate)

Dar adevărul este că un zidar, faianțar sau instalator ajunge la nivelul de salarizare al majorității IT-iștilor, dacă nu cumva îl și depășește. Medici (cei din mediul privat). Psihologi. Notari, juriști, avocați, contabili. Dacă extindem puțni și includem (unii) navigatori, stăm și mai rău (știu navigatori cu 15-25k€/lună).

Sper că nu e cineva atât de naiv să facă o comparație între IT-iști și vânzătorii de la hypermarket, că atunci da, câștigăm foarte bine!

6 Likes

In special daca se vine cu argumentul ‘se poate’, atunci…
L-am mai dat, dar e fain: Topul salariilor din România: Un electrician câştigă 143.000 de euro pe lună – Capital

Cred ca asta e fara sa faca cursul minune.

Am renovat de curand. Zugravii au castigat mai mult ca mine pe perioada lucrarii :))
Electricianul imi lua 30 de lei pe demontat si 50 de lei pe montat o lustra.
Am facut mult lucru fizic, ma relaxeaza, culmea. Imi place sa lucrez si in gradina, si as lucra cu lemn daca as avea spatiu. Imi plac sculele :))

4 Likes

Ma refer la Romania in principal . In restul EU sunt legi speciale + impozit progresiv si nu se ajunge la diferente asa mari de salarii.

Anyway … sunt meseriasi care castiga mai bine. Dar senzatia mea e ca sunt printre cei mai buni.

Am cunoscut un ITst care s-a hotarat dupa vreo 10-15 ani de programare sa se faca medic. Si-a dat demisia, s-a apucat sa invete chimie si biologie pentru admiterea la medicina iar cand s-a inscris la admitere si-a dat seama ca cei care sunt la a doua facultate concureaza pe un numar mult mai redus de locuri, parca erau doar 5 locuri la momentul respectiv si vreo 40 de candidati. A picat si s-a intors la programare.
Am cunoscut si situatia inversa - un doctor care a renuntat la rezidetiat si a trecut la IT. A devenit un programator bun pe Java :slight_smile:

Daca ar fi sa ma apuc de altceva, ar fi consultanta pe atragere de fonduri europene si in paralel mi-as face o firma proprie de software development si as incerca sa intru pe proiecte de cercetare.

1 Like