Costuri contabilitate 2022

O continuare de aici: Costuri contabilitate 2017

Pentru că mai ales cu nebunia asta din toate părțile, nu îmi mai dau seama cum merg prețurile pe zona asta.

Eu achit 110 euro și am cam 5-20 documente lunare.

Voi cât mai plătiți? Câte documente (contabile) lunare aveți?

1 Like

In jur de 260 lei pentru 20 documente lunare, bilantul anual/trimestrial este taxat cu o luna de abonament.

1 Like

600 lei (5-20 documente). bucuresti
angajati, leasing, bilant extra 500 lei

150 lei, II, TVA, ~5 facturi lunare, provincie

75EUR, 5-25 documente / luna, fara alte taxe in decursul anului.

~98EUR / luna, Bucuresti

  • 1-20 documente contabile
  • 1 angajat

Bilant anual/trimestrial: ~100EUR

Contractual il am cam de 5 ani, pentru un client nou oferta e cu +30%

Contabilii castiga mai mult decat programatorii :slight_smile:

Nu au decat sa-si gaseasca fraieri clienti cu tariful asta:

98 EUR / luna

  • 1-3 documente contabile
  • 1 angajat

Cum treaba asta de obicei e standard si asistata binisor de un program de contabilitate, se poate face foarte rapid. Asa o estimare, cam jumatate de ora.

Catre 200 euroi / ora, destul de binisor. Cred ca ma reconvertesc la contabil. Ceva curs de tepari profesionisti (de preferat cu ceva internship la contabilitate goagle & fakebook) care sa ma invete, exista?

1 Like

Dupa ce ai facut facultatea trebuie sa lucrezi pentru un contabil autorizat ceccar ca sa poti face contabilitatea unei firme. (nu ai drept de semnatura)
E o scapare daca angajezi contabilul, dar cine vrea sa isi angajeze contabilul in firma.

Vroiam sa fac contabilitatea cu fosti colegi de facultate care au schimbat de pe mate-info pe contabilitate, contabilitatea e mult mai ok din auzite (ca si facultate), problema e ca trebuie angajat in firma daca n-are vechime.

Banii buni in contabilitate se fac din expertize si audituri.

La fel ca si in programare, cel mai bine platiti contabili nu sunt cei mai rapizi sau cei mai buni ‘tehnici’ ci sunt cei care stiu sa comunice, inteleg rapid ce doreste clientul, prezinta si ofera incredere, responsabilitate.

Plaja de tarife este destul de mare, gasesti contabili si la 200 de lei si la 1000 de lei. Depinde de ceea ce iti doresti/ai nevoie.

Adica trebuie sa am facultate de economie ca sa stiu sa imperechez contu’ de banca cu ala de client (5121 = 4111 in lei, dar cu analitice, pentru cunoscatori) da’ pot sa implementez un program de contabilitate cu doar patru clase?

Cool!