Cum credeti ca ar trebui concluzionata o discutie?

Ma gandesc ca daca pun o intrebare (gen celei despre responsive docs) sa fac un update precizand ce informatia am luat-o ca fiind raspuns corect.

Exemplu mai jos


Link 1 @iamntz
Link 2 @cristianciofu

E buna ideea, dar as prefera sa nu fie doar o mentiune, ci o explicatie. Sa argumentezi de ce ai ales o solutie. Si mai bine, sa revii cu feedbacl in diferite etape ale development-ului.

De acord cu explicatia atunci cand are sens. De exemplu atunci cand intrebi ce toole de “task management” se folosesc as face doar o inventariere a lor (ca daca ma leg de ele, starnesc jihadul).

O astfel de inventariere mi-ar fi de folos daca as veni peste 3 luni cand nu am chef sa citesc 100 de posturi care eventual se dubleaza sau doar dau raspuns la alte reply-uri.

Repet ce am zis și aici: discourse nu este stack overflow. Nu se aplică ideea de „răspuns corect” pentru simplul motiv că… platforma încurajează la discuții :smile:

Cred că cel mai ok ar fi ca autorul să adauge un reply în care spune „consider acest topic închis” si își dezactivează (dacă dorește) notificările pentru acel thread.

Ar fi ok insa si daca ar exista un plugin sau ceva care sa ii permita celui ce a creat postul sa marcheze un raspuns ca fiind “the best”. Iar apoi acel raspuns sa aiba ceva diferit (un border stanga sau ceva).

Pentru ca intr-adevar, DevForum (discourse) nu e stackoverflow, dar totusi il folosim uneori pentru a afla raspunsul la o problema. De multe ori probabil ca dupa acel “raspuns corect” discutia va continua (asta e si ideea), dar ar fi fain ca cei ce vin ulterior sa vada rapid care este solutia problemei.