Cum gasim proiecte de web-development?

Salut,

Am aproape 40 de ani, si lucrez in web development (LAMP in special, ceva frameworkuri: ZF, etc) si conexe de vreo 13 ani asa, si in total pe programare de vreo 15 ani… N-am lucrat angajat decat cativa ani, pe la inceputuri… Am avut proiecte mai mici si mai mari (intern si extern) si asa am lucrat de multa vreme… In ultimii ani am lucrat preponderent pentru un sigur client, proiect care a ajuns la maturitate si nu mai e nevoie de mine :slight_smile:

Sunt in etapa in care imi caut clienti, din nou… Asta pentru avand un proiect major in ultima vreme am pierdut contactul cu clientii potential/referrali mai mici (dar care insumati aduceau venituri) care ii aveam inainte.

Vreo sugestie cum sa gasesc clienti (clienti nu angajator :slight_smile: ) remote ? N-as insista pe Freelancer.com, preturile sunt derizorii… Si nu mai sunt la 25 de ani sa lucrez pe jetoane :slight_smile:

Am auzit de bine despre Toptal (dar nu am folosit).

Pe Freelancer/Upwork/Guru concurezi cu indieni și pakistanezi la greu dar ocazional apar și proiecte cu prețuri corecte. În plus, mai sunt și (potențiali) clienți care nu pun accent pe costuri ci pe calitate.

1 Like

m-am lasat agatata telefonic de o tanti Toptal, dar pana sa ajungi sa vorbesti cu cineva care sa si stie programare te pun sa dai tot felul de teste quiz sa te incuie;
apoi am sapat putin pe net si am vazut ca ei lucreaza f puternic pe seo, deci ei preiau munca de popularizare brand si gasire clienti

1 Like

Sa inteleg ca engleza orala e esentiala pe Toptal (asta face o parte din filtrarea pt 3%) ? Eu unul sunt mai obisnuit cu cea scrisa/citita… Si stau sensibil mai rau la cea orala…

este posibil sa fie cum te-ai gandit, ca sa se cearna putin si in felul asta; nu pot sti exact pt ca nu am detalii legate de clientii lor si de interactiunea cu acestia

eu nu am dat acele teste, pt ca nu cred in aceasta tehnica de interviu; eu am piticii mei legati de cum se evalueaza un jr versus un senior, si nu renunt la ei

2 Likes

Daca vrei sa lucrezi remote, sanse multe sunt evident pentru clienti externi.
Engleza oral e o necesitate.
Nu e important sa fii fluent, americanii de pilda sunt obisnuiti cu asta :smile: dar evident ca e important e sa te intelegi cand discuti.

Ai spus ca nu vrei angajator ci doar client. Sunt curios, ce importanta are?

Eu as incerca toptal.com. Pare mai bine decat odesk/freelancer.com.
Mai vezi si job-urile remote pe stackoverflow.com sau weworkremotely.com

1 Like