Cum lecturăm / luăm notițe eficient? Ebooks? Format Fizic?

Cam asta am adunat in ultimii 2-3 ani. Unele carti le-am citit si de 2-3 ori(alea de system design). De altele nici nu m-am apucat(alea cu ML). Multe se preteaza unei lecturi selective de cateva capitole la alegere iar de restul nu te atingi daca vrei(cartile gen cookbooks).

Code complete nu am terminat-o, dar planuiesc sa o termin vara asta. Rapid development la fel. Deep work abia a ajuns. La multe din ele am citit review facut de @horia141 la el pe blog si asa le-am cumparat. Altele sunt recomandate de Jeff Atwood.


8 Likes

O sa sune aiurea dar “just do it”. E mai greu la inceput pana prinzi o oarecare dexteritate. Apoi o sa vina natural.

Incepe prin a nota o singura fraza. Cat mai scurta cu ce ai inteles tu dintr-o expunere a cuiva. Poate fi profesor, coleg de la munca, nu conteaza.

Incepe clasic. pix, caiet/agenda. Poti incepe prin a nota chestii fara legatura la inceput. Deseneaza case, brazi, animale…ideea e sa iti obisnuiesti creierul sa faca asta.

2 Likes

Mersi de pointer, e-book readerul meu era cam vechi, prea mic (mare pentru un e-reader, dar nu A4), asa ca m-am hotarat sa-mi iau un boox lumi 2 max.

1 Like

Vezi ca am pomenit mai sus ‘Hands On Machine Learning’… o fi buna daca vrei:

a) sa folosesti biblioteci la modul mecanic, fara sa-ti bati capul cu ce-i in spate (atitudinea asta nu te poate duce departe)
b) deja le ai cu teoria si vrei doar sa vezi ce furnizeaza bibliotecile respective

Una dintre cele bune pe domeniu e ‘Elements of Statistical Learning’, insa unii se plang ca e prea multa matematica pe-acolo.

1 Like

Man, eu le-am cumparat sa fac proiectele pentru cursul de ML de la facultate. Am ajuns insa sa ma folosesc sursele date de profa.

Nu prea pot eu sa imi dau cu parerea despre cartea aia pentru ca ML-ul ma cam depaseste. Nu imi e rusine sa recunosc asta.

Dar ma surprinde nitel pentru ca O’Reilly au carti bune in general.

E buna in sensul ca te invata sa folosesti niste biblioteci.
Nu e buna pentru ca are doar niste povesti foarte basic despre ce e in spate.

Suspectez ca o mica alterare a cerintelor dincolo de ce ofera bibliotecile alea ar putea lasa invatacelul cu ochii in soare (daca nu stie teoria din alta parte, normal).

Am deja Boox Max Lumi 2 de ceva veme, am lecturat o jumatate de carte pe el (si vreo 20% din alta) desi am in parcurgere si altele tiparite… Pentru carti ‘light’ sau pentru articole stiintifice e foarte util.

Cred ca a fost o investitie buna, formatul A4 e meserie si in plus face si crop la margini. Sincer ma asteptam ca albul sa fie mai alb decat la vechiul meu e-reader si nu pare sa fie (poate e chiar mai alb la ala vechi, trebuie sa fac o comparatie). Treaba se rezolva cu folosirea de ‘background light’. In afara de asta e super, poti chiar sa dai play la videouri pe youtube (a nu se astepta la ceva fantastic, dar merge) :slight_smile:

Pe langa partea cu cititul e foarte bun si la facut notite si desene (se pot lua notite, sublinia, etc, inclusiv in documentele citite).

Partea asta chiar e mai utila decat ma asteptam, scribalesc o gramada de hartie pe care o arunc ulterior, asa pot sa pastrez unele calcule pentru mai tarziu pentru mai multa vreme (de exemplu partea cu calculele pentru gridul neuniform pentru aromanro/DFTAtom: Density Functional Theory in real space, for atoms, LDA and LSDA (github.com) am facut-o pe hartie si apoi am aruncat hartiile pana la urma, daca o sa trebuiasca sa le refac o sa-mi ia un pic de timp).
Cu pix pe hartie daca greseam trageam cu pixul peste sau corectam ingrosat, asa am ‘radiera’. E atat de utila treaba asta incat mi-am luat si un stylus de la Wacom care are un buton care-l schimba in ‘radiera’ (nu mai trebuie sa aleg din toolbox, e mult mai rapid asa), plus ca are mai multe nivele de presiune decat ala care vine cu tableta.

Dar tot raman la ideea cu cartile tiparite pe hartie. Tocmai am mai facut o comanda de peste 2000 lei la un lot :stuck_out_tongue:
De data asta e pe fizica (5, cum a ghicit Georgiana mai sus), o parte dintre ele poate se vor finaliza in niste proiecte open source, functie de motivatie & timp.

4 Likes

Huh? nivelul de presiune nu e dat de ecran? Sau și stylusul are un cuvânt de zis? :confused:

Stylusul simte presiunea. Cand il apropii de ecran primeste suficienta energie de la tableta ca sa poata comunica cu ea. Bine, nu toate stylusurile pot de-astea, acronimul cheie e EMR pentru cele care nu au baterie EMR Stylus (Electro-magnetic Resonance): How Wacom Pens work (essentialpicks.com)

Ceva de genul ala face si ala de la Apple, doar ca ala are acumulator care se incarca de la tableta: Apple Pencil - Apple

Ala de la apple nu merge cu Boox, probabil folosesc propriul ‘standard’.
Cu boox merg cele de la Wacom (doar unele mai noi si nici alea toate, am o tableta wacom de la care nu merge stylusul la boox), unele de la Samsung si altele care folosesc ceva ‘standard’ Wacom.

3 Likes

Am avut un Remarkable 2 și l-am returnat. E fain, dar nu notez așa mult ca să merite să îl țin.

Prefer hârtie de matematică cu creion grafic (să pot șterge și corecta). De multe ori îmi fac niste scheme, ceva brainstorming sau planificări.

Avem ceva caiete mici cu spirala (care nu se desface). Enervant că te încurca spirala la scris.

Am nimerit acum întâmplător niste notebook-uri (hârtie, nu electronic :slight_smile: ) de la un cabinet de avocatura și până aici par foarte utile in formatul asta: sunt A4 (sau aprox.) cu cotorul sus, 2 perforații pe lateral-stanga pentru îndosariere (daca rupi foile din cotor le poți și reordona într-un dosar cu șină), pătrățele de matematică cu padding alb vreo 2cm roată.

Pentru mine e și o plăcere să mai scriu/desenez (scheme banale), mă ajută cumva sa gândesc (sau cel puțin am impresia).

Și eu prefer cărți de hârtie. E o pauză de la electronică și ecrane. Nu e practic tot timpul, deci mai citesc și electronic.

Cred ca e mai mult reclama de Remarkable ala, daca inteleg bine e mai mic decat max lumi 2, nici macar n-are lumina si mai trebuie sa platesti abonament lunar.
E-Writers: ReMarkable 2 V.S. Onyx Boox Max Lumi — SamMorrowDrums Blog (varianta max lumi descrisa aici e mai veche).

Vreau sa imi iau si eu un ebook reader

@iamntz mi-a zis de el si ca cineva care a participat la dev meet-ul din Bucuresti de anul trecut il are
Ce parere aveti despre el?
Cum este fata de Kindle?

Multumesc :smiley:

Parcă @zillo era.

Eu sunt.
Scuze că reușesc abia acum să revin cu un mesaj - nu știu dacă mai este de actualiate solicitarea.
Ți-ai cumpărat?

Eu am Boox NoteAir2. Și pentru mine este foarte ok chiar și după alte 2 noi modele de 10.3 inch lansate de Boox. Între timp (de la lansarea Note Air2) au mai aparut multe modele atât de la Boox, cât și de la alți producători.

Nu știu exact la ce te referi când întrebi cum este față de Kindle. Dacă te referi la un Kindle obișnuit - pentru citit - diferențele sunt majore din punct de vedere al facilităților oferite. Nu se compară un eInk Note device cu un eBook Reader.
Dacă însă te referi la Amazon Kindle Scribe, Kindle Scribe este de curând lansat, are specificații mai bune, are viteză de răspuns la scris foarte ok, însă stă extrem de slab la partea software de scris, de adnotări și management general de fișiere, directoare, șabloane, etichete, linkuri, etc.

E foarte mult de spus și contează foarte mult ce anume vrei să faci cu dispozitivul respectiv.
Eu iau notițe, citesc si adnotez documentații, citesc articole - text - de pe net în browser, sincronizez cu Seafile, accesez emailuri cu K-9 Mail, gestionez parole cu Bitwarden, mă leg la orice server în consolă cu Termux folosind ssh. Toate astea cu ce oferă NoteAir2 și diverse aplicații disponibile pentru Android 11.

Dacă scrii foarte mult și vrei să ai acces la etichete avansate, simboluri, linkuri interne și externe între note scrise, între paginile unei note, către adrese web externe, TOC-uri și alte facilități de management avansate aș spune să te uiți la Ratta Supernote A5X.
Aș zice să evaluezi Remarkable2 dacă lucrezi grafică, desenezi avansat, vrei un produs super elegant, nu vrei să fii deranjat de nimic altceva etc, însă trebuie să ții cont că multe facilități oferite sunt legate de plata unui abonament lunar.

Sunt o mulțime de alte produse similare lansate:
Rakuten Kobo Elipsa
Huawei MatePad paper
Boox Note Air2 Plus
Boox Tab Ultra
Lenovo Smart Paper (not released yet)
Bookeen Notea

… și astea sunt doar cele de 10 inch.
Ceea ce pot să recomand fără rezervă e să vizionezi prezentările urcate de Voia pe YTube pentru dispozitivele pe care le ai in vedere.
Și în încheiere atașez un instantaneu extras din unul din clipurile “My Deep Guide” cu rezultate referitoare la întărzierea/latența la scriere.

2 Likes