Cum tratezi cu un utilizator ce vrea doar rezolvarea unei probleme?

Discutie interesanta: Problema Explode Array (de citit cap-coada).

Intrebare: cum scoti din ignoranta o astfel de persoana? Cum o faci sa isi doreasca sa iasa din ignoranta?

2 Likes

Tu pleci de la premisa că toți vor să invețe și să ajungă la un nivel mai sus. S-ar putea ca unii să fie mulțumiți de situația în care se află și vor doar să termine task-ul.

Deci răspunsul este: nu o faci. Ignori și treci mai departe.

(am mutat toată discuția în Offtopic, nu e aproape nimic constructiv acolo…)

3 Likes

Daca cei cu cunostinte ignora, atunci va primi ajutor de la cei fara experienta.

Si cred ca ar fi mai nasol.

Nu doar cunoasterea se rostogoleste, ci si incompetenta.

Exemplu: folosirea functiilor mysql_ inca este introdusa in cod nou.

Iar incompetenta rostogolita se transforma in avalansa, si uite cum ne aflam in situatia in care programatorii php sunt in general mai prost platiti ca cei C++ sau Java.

Iar asta ii costa pe toti. Ignoranta nu e fara de efecte.

Aici greșești. Avem două situații:

  1. Am și eu problema asta, am încercat să fac așa și așa și nu înțeleg de ce nu funcționează. Mă puteți ajuta să înțeleg?
  • Am și eu problema asta. Îmi dați și mie rezolvarea? (fake it until you make it? :smiley:)

Într-o situație ignori, în cealaltă ajuți.

1 Like

Asta nu abordeaza problema despre care vorbesc eu. Hai sa numim cei doi utilizatori U1 si U2 corespunzatori situatiilor tale.

Ce am scris in postarea anterioara ramane valabil: vine altul si il ajuta pe U2, si il ajuta anapoda.

“Ajutorul” ramane acolo.

Apoi vine U1 si vede din intamplare topicul si ajutorul primit. U1, chiar daca el e de buna credinta, el nu face diferenta dintre bine si rau.

Astfel, U1 ajunge sa practice lucrurile nasoale pe care le face si U2.

Acum, reciteste postarea mea anterioara.

Incompetenta se rostogoleste.

3 Likes

În mare parte ai dreptate, doar că nu prea ai :smiley:

Abordarea cea mai cinstită ar fi fost un flag în momentul în care ți-ai dat seama de intențiile omului, nu să continui discuția, nu să-i dai mură-n gură.

Câteva flag-uri primite ar fi însemnat un topic ascuns => nu va exista un U2 care să găsească respectiva discuție.

Voi modifica regulamentul forumului, astfel încât să încurajeze un anumit comportament.

Super. Asa da! :slight_smile:

Ma bucur cand n-am dreptate because of advancements.

1 Like

Gata, am adăugat o nouă secțiune: https://devforum.ro/guidelines#ajutor

PS: este tragicomic cum, de la un regulament cu trei puncte, am ajuns la unul cu cinci puncte și multiple subpuncte :frowning:

1 Like

Nu stiu daca problema e de a rostogoli incompetenta, ci mai degreaba a faptului ca unii se chinuie cu incapatanare sa nu evolueze.

Dupa ce m-am chinuit si eu, la randul meu, sa conving zeci de oameni sa evolueze si m-am lovit de comportamente de genul, am realizat ca unii oameni sunt_ do_-eri. Ei vor sa faca ceva, si pentru ei succesul se numara in piulite facute, nu in cunostinte acumulate (chiar daca ce fac, fac pentru a acumula cunostinte/experienta). Si pur si simplu nu vor sa evolueze, pentru ca invatatul analitic, pe langa faptul ca necesita ceva abilitati, e greu. E greu, e frustrant, si nu atat de usor cuantificabil, deci cu mai putina satisfactie. Si asa se naste incompetenta…din dorinta de a face, si doar de a face. Pe de alta parte, sunt unii indivizi care au o dorinta nativa de evolutie.

Si tot din experienta, daca o comunitate are reguli mai stricte (cum e in cazul stackoverflow sau unele comunitati IRC), aceasta categorie de oameni ii va privi ca pe niste elitisti aroganti care nu vor sa ajute.

Din pacate, nici mediul pre-universitar si, din pacate, nici cel universitar din Romania cel putin nu incurajeaza profesionalismul.

P.S. Ca sa raspund la intrebarea fundamentala a topicului…“Cum scoti din ignoranta o astfel de persoana?”, simplu. Nu o scoti. Sunt sigur ca dupa cat ati discutat acolo, el nu a inteles mare lucru. Eu i-as fi explicat de la inceput ce a gresit si de ce e gresit asa. Poate i-as fi dat si solutia, poate nu. Dar daca e receptiv, va fi receptiv de la inceput. Altfel, toata lumea pierde timp si rezultatele sunt prea mici. Mai mult, explicandu-i de ce e gresit, se sadeste o idee, care poate va incolti in timp. Sau poate nu. Dar cert e ca dupa comportamentul care l-a avut, in 2 zile nu-si va schimba dorinta orice ar face oamenii din jurul lui.

2 Likes

Eu zic că problema pleacă mai de jos. Mult înainte de facultate. Sistemul de învățământ creează senzația că înmagazinarea de cunoștințe reprezintă soluția.
Acum, avem două categorii:
Cei care se mulțumesc cu memorarea, în speranța că la un moment dat … “Las-o bă că merge așa!”.
Și cei care nu vor nici în ruptul capului să faca ceva fără să înțeleagă. Nu cârpesc. Sunt mulțumiți doar când au înțeles cum funcționează.
Cei din urmă, uneori simt nevoia să reacționeze, mai ales când se întâlnesc cu situații care au o logică simplă, cu multă explicație relvantă la bază, dar complicată din ignoranță. Fără două/trei argumente solide (uneori, singurul argument “suprem” folosit: “școala vieții” de x ani).
Personal, m-am resemnat (chiar dacă uneori, mai uit asta), am ajuns la concluzia că nu am înteles prea bine, încă, cum “funcționează” lumea! :slightly_smiling:

PS: flavius eu îți mulțumesc că nu ai folosit flag! De fapt, de aceea am recționat aici și nu în topicul “părinte” tocmai pentru a nu-l “altera”. Chiar aș aprecia dacă ai adăuga un link relevant (chiar și un exemplu, dacă nu cer prea mult), în viziunea ta, legat de normalizarea bazei de date.

2 Likes

Normalizarea nu se face retroactiv, se face la inceput.

Denormalizarea se face ulterior, dar doar dupa un profiling serios. Evita denormalizarea daca nu este absolut necesara - si de obicei nu este.

Sunt baze de date cu sute de tabele si zeci de milioane de intrari care nu au nevoie de denormalizare (pentru viteza). Incearca toate celelalte solutii inainte de a recurge la denormalizare (inclusiv scale up sau scale out).

In practica, ai foarte, FOARTE rar nevoie de denormalizare.

Mit: o singura data in viata.

Link: http://r937.com/relational.html

Macar 3rd NF, e de obicei suficient si de bun simt. Nu sunt purist aici, dar 3rd NF chiar trebuie sa atinga orice schema a unei baze de date relationale.

2 Likes

Dacă tot ai dat exemplul ăsta, hai să dăm unul un pic mai realist: e ca și cum te-ar pune profesorul de mate să rezolvi o problemă din culegere și tu ai copia rezolvarea de la sfârșitul culegerii. Ai rezultatul? Îl ai. Ai înțeles ceva? Nu prea :slightly_smiling:

Continuând exemplul cu matematica: rolul profesorului nu este să te învețe că 1+1=2. Rolul profesorului este să te învețe de ce și mai ales cum 1+1=2.

4 Likes

De fapt este ca si cum ai pune o intrebare fara sa te obosesti sa cauti singur raspunsul pentru ca nu suntem la scoala.

Uite cum facem: pentru că ești @cotos93, o să primești ban pe ambele conturi.

Și ca să-ți răspund la întrebare:

Când pui problema la modul „nu prea am folosit array-uri” cred că nu mai e nevoie de explicat „de ce”, ci ai nevoie doar de manual.

1 Like

Cu rabdare, din partea lui si a celui care raspunde. Ignoranta vine impreuna cu lipsa oricarui orizont asupra propriei situatii in care se afla. Se intampla sa ii spui despre ocean,reflux si corabii , iar el nu a iesit inca din pivnita si nu stie cum arata lumea.

Am observat ca daca apare o observatie (la adresa ignorantului) ce poate fi interpretata ca “agresiva” sau ca “pe sus”, raspunsul “ignorantului” este unul puternic, lucru care pe mine ma oboseste si imi creeaza un disconfort.

Revenind, pentru forum, ar trebui sa existe cateva reguli

Cel care intreaba :

  • sa isi doreasca sa fie ajutat si luminat
  • Sa fie pregatit sa primeasca raspunsuri de la oameni care nu au tot timpul din lume pentru a formula raspunsuri delicate

Cel care raspunde:

  • sa potriveasca raspunsul pe nivelul de intelegere al celui care a intrebat
  • sa se elimine cat mai putine argumente irelevante (argument la persoane, cel al autoritati, bastonului,etc)
  • sa ofere cat mai multa bibliografie

Nu cred ca poti, cel putin nu prin instrumetele unui astfel de site.

Stam sa discutam cum sa tratam oamenii, si dam sfaturi care mai de care etc.

MEANWHILE…

Tipul a primit o doza soc de sarcasm, n-a fost ajutat prea bine, apoi ban de offtopic, apoi iar s-a discutat despre atitudine, apoi si-a facut alt cont sa se apere, fiindca si el vroia sa va intoarca replici (de ce sa i se inchida gura?), apoi ban pe 2 conturi (app, mie mi s-a zis ca vai f urat sa scriu unui om DUPA ban), dupa moartea caruia stam frumos pe sicriu si discutam moralitatea situatiei, si oh, cum sa-i scoatem din ignoranta pe saracii muritori.

Domnilor, dati-va auto-ban.

1 Like

Meanwhile… Tipul a așteptat răspunsuri, nu explicații și a reacționat înțepat când i s-a dat o oarecare brumă de explicații, a început cu promovare de materiale piratate (warn), atacuri la persoană, alte materiale piratate (suspend o zi), un cont secundar (suspend trei zile) după care un al treilea cont (ban permanent).

3 Likes

A, ok. Am vazut problema aiurea inseamna.

@flavius, legat de intrebare ta cu scoaterea in ignoranta: poate ca persoana nu doreste sa fie scoasa din ignoranta. De obicei genul acesta de intrebari vin din partea celor autodidacti care au o carcteristica: sunt orientati pe task (vor sa rezolve o problema prin orice mijloc si in orice fel).
De ce am zis ca poate nu vrea sa fie scos din ignoranta: are un task de facut, isi stie sau nu limitele (aici e o alta problema care poate fi dicscuta) insa doreste sa rezolve probleme aparute.
Una din posibilitati este sa acceseze o comunitate de genul acesta unde, dupa cum bine ai intuit - doreste rezolvarea (cea mai ieftina si putin consumatoare de timp solutie).
Acum in stiuatia ta ai doua posibiliati: sa ii raspunzi sau nu.
Modul in care ai ales sa ii raspunzi nu a fost multumitor nici pentru tine nici pentru el.

2 Likes

Mai este si posibilitatea de a ii oferi raspunsul, dar si a ii indica ce trebuie sa invete pentru a nu se mai lovi de respectiva problema. Sunt cazuri in care esti constrans de imprejurimi sa oferi o rezolvare, fie ea si quick&dirty, fiindca deadline-ul este maine-poimaine si mai ai n-spe task-uri de finalizat pana atunci. In situatia data, oricat ai vrea sa inveti, in general, vrei mai intai o rezolvare, pentru ca, mai apoi, sa poti sa inveti ce ai nevoie pentru a nu mai avea problema respectiva.

In cazul prezentat in acest post, rata de conversie a acestui forum scade, nu doar fiindca ati refuzat un utilizator, ci si pentru ca nu ati incercat sa-l convertiti intr-un programator mai bun. Not everything is either black or white.