Cum va gasiti motivatia in programare?

Uneori am senzatia ca intru in rutina, aceeas oameni cu idei fixe(oamenii cu idei fixe nu cred ca rezista mult in programare) si ca devine boring, in general anumite provocari ma motiveaza si banii ma motiveaza, nu neaparat sa ma imbogatesc dar sa nu le duc grija lor :slight_smile:

1 Like

Pt. mine este confort si lifestyle, prefer sa lucrez de oriunde pe un laptop si sa am flexibilitate ca si timp – am trecut de la desktop la laptop si de la program fix la flexibil (tho’ hard work in the process :smile: ).

Partea financiara ma ajuta sa-mi mentin un confort pe care nu stiu cum mi l-as permite altfel, neavand prea multe optiuni in alte domenii.

Sunt si zile de procrastinare, frustrare, etc. dar consider ca nu vin din partea domeniului in care activez ci sunt mai mult limite personale.

Cea mai frustranta perioada a fost cand am simtit ca nu progresez, totusi incerc sa ating obiective personale indiferent de proiectele platite pe care le am. Daca le pot atinge prin intermediul proiectelor cu atat mai bine, contrar, depun efort separat.

TL;DR - I try to do my best with what I like and try to focus on progressing

4 Likes

Oarecum cu legătură:

Motivația dată de bani nu prea mai există după un anumit punct (care punct, surprinzător, este destul de jos).

3 Likes

Fiind la inceput momentan nu as putea trece partea financiara la motivatii, mai ales ca trecand de la project management la web design am avut parte si de o scadere a salariului.

Asa ca la mine e partea de invatare si descoperire de lucruri noi. Fiind si curios din fire, ma ajuta mult. Sigur ca au fost si zile frustrante sau neproductive, dar nimic care sa ma faca sa imi para rau de drumul pe care l-am ales.

Am exagerat cam mult cu

Ideea ca am colegii pe Java care imi dau mockup-uri de idei cum sa implementez in JavaScript, JavaScript nu e Java, poate nu scriu cel mai bun cod dar incerc sa dau solutii functionale la timp cat se poate

PS Mi se par ciudate discutiile fara cod in fata, avea Linus Torvalds o vorba celebra pe un grup de discutii Linux: “Arata codul”

3 Likes

Related: How praising helps (or not) people!

(Scuze de ressurect!)