CV front end developer incepator

Buna ziua. Are cineva un exemplu de CV pentru frontend - incepator, cam ce e la moda acum la firmele din Romania?
Inca n-am lucrat in Romania, asa ca daca aveti ceva insights specifice pietei din Romania, v-as fi recunoscator daca le-ati posta.
Multumesc

Experienta!

Probabil ai dreptate, dar cum trebuie prezentata experienta aia (sau lipsa de…)? Poate are cineva care angajeaza un model de CV care ar merge acum in Romania.

Vrei sa copiezi ? :troll:

N-ai nevoie de CV, si nici de vreo alta hartiuta, recomandare, etc.
Ai zis ca aplici pentru un post de frontend - incepator, asa ca o sa trebuiasca sa demonstrezi la :computer:. Exact ca la examenul auto.

Bafta !

Nu sa copiez, sa ma inspir… N-am lucrat in Romania niciodata asa ca nu stiu ce se poarta acolo in materie de CV-uri. Peste cateva luni, cand probabil voi ajunge in Romania, ma gandesc sa incerc sa ma angajez intr-o firma. Banuiesc, daca e ca in alte tari, ca si acolo pentru a fi invitat la un interviu trebuie sa trimiti un CV inainte de toate (decat daca nu te recomanda cineva). Si cum CV-urile si formaturile lor difera de la tara la tara, cred ca e normal sa intreb despre asta inainte.

Poftim exemplu : http://web.rau.ro/mycv-s/TABUSCA%20Alex%20-%20CV(ro).pdf

Multumesc mult. E foarte interesant si diferit de ce cunosc de aici. De aceea as avea niste intrebari:

Inteleg ca se obisnuieste sa apara poza, nationalitati, sex, data nasterii in CV?

Atasarea diplomelor la primul contact este dorita? Tinand cont ca diplomele mele sunt din alta tara, daca le atasez, e vreo problema daca sunt traduse in engleza, sau ar trebui sa fie traduse in romana?

In exemplu vad ca apare si diploma de bacalaureat? E importanta daca ai studii universitare?

Examplul pare a fi al cuiva cu vechime in profesie, chit ca nu scrie pentru ce post aplica. Considerand ca intentionez sa fac o schimbare de cariera, credeti ca e bine sa dau atatea detalii despre profesia in care am lucrat inainte sau sa ma concentrez pe ideea de “junior frontend developer” fara sa dau prea multe detalii in rest?

Nu am intrebat initial, dar cum se practica trimisul CV-urilor? In ce format de fisier, cu scrisoare de intentie atasata, cu scrisoare de intentie in body-ul emailul-ui sau se trimite CV-ul simplu fara altceva?

Multumesc

Nu ai nevoie sa treci acele detalii in CV. CV-ul nu ar trebui sa aiba mai mult de 2 pagini. Nu ti-as sugera sa folosesti modelul de cv Europass

Poti sa intri pe eJobs sau Bestjobs si il poti face acolo si spoi sa il exporti in pdf. De asemena poti sa aplici acolo. Pe Bestjobs ai avantajul ca vezi daca cineva s-a uitat oe CV
Iti poti face si un profil de LinkedIn. Poti sa aplici si acolo.

Angajatorii iti cer diploma de licenta pt dosar si pt scutirea de impozit pe venit. La aceste detalii ajungi dupa ce ai trecut prin interviu. Iti zic ei cum vor diploma. Dar cel mai probabil tradusa in romana.

Personal ti-as zice sa iti faci si un profil de Github cu ceea ce ai facut pana acum.
Succes !

Multumesc,

Am profile de LinkedIn si Github. Pe eJobs, Bestjobs sau alte site-uri de genul acesta imi voi face profil probabil dupa ce voi ajunge in Romania.

Vad ca in formatul Europass apare poza. Este ceva ce angajatorii din Romania se asteapta sa vada in CV? Stiu ca in profilul de Linkedin este recomandat sa ai poza, dar in CV-uri?

Nu este obligatorie poza. Pe Ejobs si Bestjobs iti poti face cont folosind Facebook si de acolo o ia
Eu unul nu recomand europass. De acceptat se accepta, dar…

Multumesc pentru articol. Se pot invata multe din el. Desi e scris acum trei ani, cred ca e la fel de relevant ca atunci.

Deocamdata incerc sa rezolv punctul 8 :man_shrugging: