De ce nu folositi nume reale pe devforum?

Inteleg ca este distractiv in a fi anonim insa serios vorbind: de ce nu? Nu este ca si cum ar fi un forum cu mii de utilizatori sau asta ar ajuta cumva la privacy.

EDIT:

exista o distinctie intre a avea un handle asociat numelui real vs. a avea un handle si atat.

also:

6 Likes

Pai am luat o conversatie random la rand, am dat click pe username si la absolut toti mi-a aratat numele real.
Te referi in loc de username gen “neamtua” sa apara numele real?

1 Like

Pentru că românii este cârcotași, pun la suflet tot felul de lucruri, și din simple discuții contradictorii îți poți face o grămadă de prieteni.

În general așa acționează subdezvoltații personal.

Nu cunosc acest forum, dar e românesc, ca altele românești care au această problemă.

2 Likes

Dar ce, numele tau mijlociu este dakull?

Daca te referi la numele care apare cand dai click pe username, cred ca inca n-au apucat toti sa-si completeze profilul.
Ipotetic vorbind, probabil devforum are cel mai mare procent de nume reale pe nisa lui.

1 Like

si eu am numele real la profil

majoritatea avem porecle it-ste, care vin manusa pt un username de forum, idem twitter, etc pt ca sunt scurte si usor de facut @dakull, comparativ cu @Ionut_Staicu

1 Like

Ma refer la cei care nu au numele full cand faci hover pe profile.

Cat despre mine este un handle created ages ago si il folosesc ca user_name peste tot pentru consistenta insa atasat de numele real.

EDIT:

ar fi nice un off-topic cu mici tips and tricks cum sa evitam ad hominems intr-o discutie argumentativa.

1 Like

1)In primul rand,va urez Craciun Fericit!

2)In al doilea rand,eu sunt ok cu numele meu real.

Eu ma numesc Florin Anghel(este numele meu real) si am optat pentru varianta user FlorinAnghel.
Nu m-am ferit de nimeni,fiindca am vazut ca sunt multi cu nume reale pe DevForum.

3)In al treilea rand,este foarte adevarat,ca mai sunt si alte forumuri care nu sunt inregistrati userii,cu nume adevarate.

4)In al patrulea rand,degeaba am eu nume adevarat,daca userul respetiv cu numele fals,stie mai multa programare ca mine.
Pentru mine conteaza ajutorul dat de un user anonim.Pentru mine nu are mare importanta numele adevarat,pentru mine conteaza foarte mult,sa ma ajute un user cand intreb eu ceva pe acel forum.(vezi PHP Romania).

5)Acum o sa fac o intrebare pentru administratorul acestui forum(pentru Ionut):Se poate o pagina pe Facebook DevForum?
Eu am cautat si n-am gasit nimic.Pe Twitter am vazut ca aveti cont.
Nu vreau sa deranjez pe nimeni,cu aceasta intrebare.Daca va fi ok,eu voi fi fanul vostru pe Facebook.

6)Craciun fericit si La multi ani!

Cred că @dakull se referă la @nush, @kilogrammer, @Sapioit & co :smile:

@FlorinAnghel: de pe Facebook am plecat. Nu cred că are rost să ne întoarcem tot acolo.

5 Likes

Eu sunt pentru numele real. Cand ajungi sa ai incredere in ceea ce zici, cand ai idei de impartasit, la un moment dat vei vrea sa fie numele tau langa ceea ce scri. Eu sunt mandru si vrau ca ideile mele sa fie asociate cu persoana mea, nu cu un nickname obscur.

Eu chiar doresc sa promovez ca si nickname-ul (handle-ul) sa-si puna cat mai multi numele lor complet. Nu este nici o rusine in a pune o intrebare de incepatori, sau in a prezenta o idee gresita sau nepotrivita pentru o discutie.

Cand treci de dorinta de a ascunde, vei fi si mai atent ce scrii. Asta va duce, in mod surprinzator, la intrebari mult mai inteligente, pentru ca le vei repeta si reformula de 2-3 ori inainte sa le scri. Mai mult. De cele mai multe ori, iti vei forma o opinie bazata pe cunostintele tale curente inainte sa pui intrebarea, ceea ce te va forta sa iti motivezi / justifici ideile, ceea ce te va face o persoana si un programator mai bun.

Hai, Sarbatori fericite.

3 Likes

Salut,

Eu nu am un nume real…

De principiu urasc orice fel de proiectie in public a persoanei… Am cont de FaceBook insa nu il folosesc pentru write ci doar pentru read (sau pentru a mai administra unele pagini non-personale, unde mai folosesc si write daca trebuie). Am un cont de LinkedIn insa nu ma agit cu adaugatul contactelor. Am cont de Twitter dar nu il folosesc.

Desi lucrez pe web-dev si am lucrat o caruta de timp pe website-uri, unde partea de imagine e importanta nu ma intereseaza nici un fel de expunere personala. Chiar consider contraindicat.

Cat de curand o sa ajunga niste baze de date/algoritmi sa stie suficient de multe despre fiecare ca de exemplu o selectie pentru un interviu se va face complet automatizat in curand :slight_smile: Sau un profil medical, etc

Si nu e vorba doar de online, in final in viata eu zic ca trebuie sa vorbesti despre tine acolo unde chiar conteaza pentru tine personal… Nu oriunde…

Cred ca am multe rude care habar nu au cu ce ma ocup (nu ca as fabrica bombe :slight_smile: ), dar nu consider ca e relevant asta, cine vrea sa afle intreaba si gata.

2 Likes

Empatizez destul de mult cu @undo aci (si-ti admir abstinenta sociala, app; nu-i asa? mai da-i naibii pe oamenii astia din vitrina, cu mutrele lor zambitoare si cu nimicurile lor varsate in internet, in statistica si vid; la fel de insignifianti ca bitii pe care-i ocupa). Asta ca sa vedeti ca nu-i numai paravanul carcotelii, cum crede cinicul flavius, preconceptie gratuit urata care il pune alaturi de cei pe care el ii critica atat de sigur (aka romanasii).

Sigur, poate-i mai usor sa injuri pe altii fiind anonim, dar asta-i reductionism. Omu-i mai complicat decat atat. De exemplu, unii nu vor nimic personal in afara de ideile exprimate. Deal with it. Anonimitatea nu este ceva ce vreti sa inlaturati, omilor. Nu toti vrem sa ne facem marketing, iar unii nu dau 2 euro pe “mandria asocierii dintre nume si idele lor geniale” (care oricum, pt mine, formularea asta are damf de auto-promovare bombastica). Nu gasesc nimic la care sa fiu mai indiferent decat sa poata cineva spune “nush a spus-o!”.

Si etern-fluturata teorie conform careia, facand numele adevarat public, chipurile devii responsabilul celor scrise, is baliverne. Daca devii responsabil, obiectiv, critic si policticos din cauza ca ai numele in vazul lumii, asta nu-i integritate, asta-i frica de repercusiuni. Sa fii bun nu fiindca esti bun, ci sa eviti ostracizari.

PS: Moda asta-i cu facebook si g+, lasati vrajeala. Atat interes pt titlu si nu pt continut deodata, ce sa va spun… Astept sa va puneti poze cu zambete din alea fortate, corporatiste, sa ma hlizesc.

2 Likes

Nu e numai vorba de lipsa de interes pt “marketing personal” (desi in mare parte asta am si spus), mai e si faza ca (desi sclavia a fost abolita de cateva sute de ani) am intrat intr-o epoca de sclavie digitala… Toata lumea e sclav (cu buna stiinta, e addicted) pe tarlaua FB, G, etc…

Lucrand si in domeniu iti dai si mai bine seama cat de parsiv din pacate a ajuns mediul digital (generatiile astea mai noi sunt mult mai absorbite si mai dependente)… Sa nu spuna cineva ca FB, WhatsApp, Google sunt facute in scopuri caritabile (ca nu ne cer bani) si ca nu fac bani… Scopul lor e acelasi, sa invete cat mai multe despre noi ca sa poata vinde cat mai eficient produse/servicii… Si fac totul ca sa invete cat mai multe despre fiecare… Si nu-i poti acuza de lucruri “rele”, e doar goana dupa profit…

In 10 ani maxim o sa ajungem sa fim (cel putin in tarile mai rasarite decat noi) mult mai dependenti, mai condusi, mai nivelati (ajungem sa nu mai gandim singuri) de nebunia digitala…

3 Likes

Multumesc frumos pentru raspuns.

Ok, @undo, lol. “i7 subcutaneu”, ok.

Vom adauga la lista “de ce nu-si pune lumea numele real?” si “paranoia”. Pe de alta parte, pe unii nu-i intereseaza atat de mult, si nici considera ca au ceva de pierdut, ba chiar cred ca-i politicos/standard si isi folosesc numele adevarat. De ce ar fi sclavi digitali? Sa nu picam in cealalta extrema.

2 Likes

pai tot serios raspund: de ce da?
mi se pare interesant sa vezi cum se poarta oamenii la adapostul internetului.

Sigur, romanii sunt niste idioti, iar restul popoarelor este alcatuit numai din culti si bine crescruti.
In plus, tu fiind tot roman, esti probabil unul aparte.

Cu astea fiind zise, eu unul o sa stau departe de acest forum, atat timp cat se pare ca e inca un alt forum gen softpedia, mediu propice de afirmare in voie al unora care nu au bun simt, si cred ca le stiu pe toate iar ceilalti sunt niste idioti.

Eu am fost incantat de acest forum pentru ca mi s-a parut fresh, si sa scap de toparlanii de pe softpedia, si deci in nici un caz sa nu dau peste administratorii de pe softpedia.

De exemplu @flavius adica OriginalCopy.

Dar nu-i bai, e doar internet drama :smiley:

3 Likes

Domnilor, chiar nu puteți lua parte la aceeași discuție fără să vă înțepați? o.O

@kilogrammer: poți ignora discuțiile la care ia parte @flavius (sau îi poți ignora spusele) :smile:

1 Like

nu man, o sa ignor de tot forum-ul.

individul improasca cu noroi de cate are ocazia, dar vad ca are multa libertate, caci nu i se atrage atentia.

eu nu am nevoie de inca un alt mediu in care vad ca indivizi ca el se afirma liber.
sunt destui dastia la TV de exemplu

Eu intram aici tocmai ca sa scap de toparlani dastia.

Deci d-asta nu este chiar bine sa-ti dai numele adevarat.

PS: Sa stii ca @kilogrammer nu este singurul care considera ca cei de pe softpedia sunt “toparlani”. Daca ne placea softpedia, disctuam acolo…

PPS: @iamntz Poate istoricul este mai vechi si ma insel eu, dar ai 2 posturi in care atragi atentia si lasi sa se inteleaga faptul ca doar @kilogrammer este cel vizat, desi @flavius este cel care incepe, a se vedea Concepte in OOP si Refactoring primul reply este al lui flavius si este formulat in stilul caracteristic, mai naspa este ca are like de la un moderator…

1 Like

@nush… Sclavie digitala… Mi-a venit mie in minte termenul, dar din ce vad si altii il folosesc (in engleza diverse articole).

Nu se leaga de DevForum neaparat ci de FB, Google, etc… Toti inrolatii - de voie - in social media presteaza o munca neremunerata (asa zis beneficiaza de folosirea grauita a sistemului), treptat devenind dependenti de sclavie, pentru profitul stapanului FB, etc.

Si din pacate pt oricine scrie pe net (sau poate chiar numai citeste), cat de curand sistemele AI vor fi suficient de destepte ca tot ce va fi pe scris de fiecare vor deveni niste inregistrari intr-un sistem de big data suficient de destept ca va intelege mare parte din ce scriem noi acolo… Chiar daca scriem doar lucruri frumoase :slight_smile:

1 Like

Emanuel, nu vreau să ajungem un forum în care se face poliție și pe care ți-e frică să spui ceva, să nu cumva să iei ban. Cu toate astea, nu vreau nici să se ajungă la jigniri, înțepături sau, mai grav, la abandon. Linia dintre cele două extreme îmi pare destul de subțire și nu vreau să cad nici într-o parte, nici în cealaltă.

Îmi place să cred că suntem toți adulți și, chiar dacă suntem introvertiți/asociali/antisociali putem purta discuții fără să ne sărim unul altuia la gât și fără să ne etalăm stilul Dunning Kruger.

I-am atras atenția lui Flavius în privat să fie ceva mai atent la stilul de comunicare, iar cu prima ocazie voi lua măsuri.


Trivia: Știați că un utilizator care primește mai multe flag-uri de la comunitate este automat suspendat? :smile:

2 Likes