De ce pleacă programatorii români afară?

Ca programator, ce motiv ai avea să pleci din România? Salariile sunt foarte bune comparativ cu costul vieții, nu plătești impozit pe profit, foarte multe firme ok, facultățile de profil așa cum sunt ele sunt gratis, ești greu de dat afara (comparativ cu US), cele mai bune viteze de internet din lume etc.

Intuiesc că motivația celor ce pleacă e data fie de corupție, sisteme defecte (învățământ, health care [deși probabil îți poți permite o clinica privata] etc), fie unii nu rezonează cu cultura românească (ura aia a românilor față de români).

Deci de ce pleacă programatorii români afara?

3 Likes

din varii motive :slight_smile:

  1. in Ro este dificil sa lucrezi in startups
  2. cand eram eu in Ro, 90% din joburi erau pentru external companies.
  3. nepotism
  4. coruptie
  5. mizerie
  6. sistemul de sanatate
  7. stresul in general. chiar daca ai bani traiesti intr-o bula nu poti sa nu obs. restul oamenilor
  8. calitatea serviciilor
  9. mica ciupeala, servicii fara garantie
  10. manelizarea culturii. Da eram un tip care mergea cu prieteni la opera, teatru, ICR.
  11. infrastructura. abs mizerabila.
  12. interacțiunea cu statul si cu persoanele care lucreaza la stat.
  13. tara este polarizată intre cateva orașe, fara competie in IT, fara support din partea statului
  14. patroni cu sindromul gigi becali.
  15. orice eveniment major, arata cat de nepregatit si gol este statul. Te deprima, si te gandesti ca esti singur.
  16. coruptie. Tendinta oamenilor de a fura, trisa, cauta cai scurte. Creeaza o neincredere intr-o oameni.
  17. Lipsa valorilor, lipsa promovarii valorilor sociale, a echilibrului social, a respectului pentru o meserie.
  18. Atitudinea de misto, de aruncator de seminte, fata de problemele serioase
  19. Calitatea mancarii lasa de dorit

eu am plecat din ro prima oară in 2005 m-am întors in 2010, apoi am plecat in 2012 si încă nu m-am intors.

100% lucrurile s-au schimbat

12 Likes

Daca cauti putin pe forum mai sunt subiecte similare, imi amintesc ca erau povesti foarte bune.

Eu sunt din Cluj-Napoca, am avut colegi care s-au dus in Elvetia, Ungaria, chiar si un coleg care vroia sa se intoarca cu familia in SUA doar ca Trump i-a stricat planurile. Majoritatea vin in Cluj din zone mai sarace si raman aici, cine pleaca de aici are motive bune sau e clujean.

1 Like

Unele dintre motivele tale nu sunt foarte solide.

  • corupție și nepotism există peste tot. Statisticile sunt despre cum este percepută de populație, ceea ce este biased din start. Ce te afectează de fapt pe tine este prostia/rea-voința corupților (ok, furi 100mld, dar măcar fă o pistă de bicicletă fără borduri pe ea)
  • mizeria din orașe (că presupun că la ea te referi) nu este specifică românilor. De exemplu, Napoli este mai murdar decât Bucureștiul după unii. Roma, Barcelona și Parisul sunt tot pe lângă București;
  • patroni idioți? Ca istețul ăsta din film?
  • Manelizarea culturii? Aici sunt de acord, nu avem și noi un Kardashian, o Cardi B, WAP, chestii… :smiley:
  • calitatea serviciilor: uită-te la ce mai scrie Alex aici, nu zboară câinii cu covrigi în coadă
4 Likes

este parerea mea. nu am spus ca este corecta.

  • coruptia in ro este generalizata. I stand to this. de la politist, la vanzator, la presedinte.
  • mizerie. Napoli este la fel de murdar, poate chiar mai rau decat alte orase din Ro. Este asta o scuza?
  • patroni idioti. Cherry picking to show that other are shit so we can also be. Good.
  • Manelizarea culturii. I 100% stand with this. Am scris ani de zile la obs cultural, am fost active implicat cu ICR. Romani nu citesc, nu respecta cultura. Si nu ma refer la Bucuresti. Aici am fost implicat ca un idiot muiti ani din viata.
  • calitatea serviciilor. Iarasi parerea mea

Am 40 de ani din care ~20 i-am trait in:

  • USA(work and travel)
  • Olanda
  • UK
  • Germany now

Fiecare tara are problemele lor, dar daca era o problema se rezolva, nu m-am simtit umilit pe banii pei, am primit garantie la serviciile prestate etc.

Again, my personal opinions. I don’t agree with your opinions but I do respect them.

2 Likes

Romanii in general sunt usor de manipulat, slabe sanse sa evoluam ca societate.

Uita-te doar la protestele din ultimii ani - a iesit cineva in strada deranjat de sistemul de sanatate ? sau cel educational ? sau lipsa infrastructurii ?

Marea majoritate din ce ai enumerat, pleaca de la oameni si lipsa de educatie. 100% in 50 de ani vom fi tot aici sau mai rau.

1 Like

Mama, ce as vrea sa particip la discutie dar nu aud nimic din ce vorbeste lumea din cauza camioanelor de la UMB care construiesc autostrazi aici.

4 Likes

Stiu ca e annecdotal, dar stiu pe cineva care a facut recent o operatia la privat, (47 ani) i-au zis ca a iesit bine, totul OK, apoi a inceput sa se simpta rau, … la fel i-au zis nu e nimic, sa nu isi faca griji, dupa cateva luni a murit, rudele suspecteaza ca de la bacterii, o infectie, insa nimeni nu face nimic si nu ai cum sa dovedesti ca ai luat infectia din spital.

La privat sunt tot aceeasi doctori cu aceeasi durere de pula, si in mare alceeasi procese, si esti protejat de aceeasi “masuri pugnitive”, adica apa de ploaie, alt caz tot la privat, unui copil i-au facut vaccinul gresit, i-ar prima reactie a fost sa arunce ambalajul, si gunoiul ca sa ascunda, a trebui sa se certe pe acolo sa caute in gunoi.

Eu in principal de asta as pleca, cateva sute de euro in plus sau in minus, nu ii iei in mormant.

Am fost in Elvetia 3.5 ani, imediat dupa facultate. Cei de la Google mi-au vazut profilul de GitHub, m-au contactat, am trecut de interviuri si mi-au facut o oferta pe care nu am putut-o refuza. Oricum ma gandeam sa merg la masterat in strainatate, asa ca alegerea a fost mai mult intre “sa fiu student sarac” si “sa fiu programator cu un salar foarte bun”.

In 2018 am revenit in Romania, in Oradea, si ma simt foarte bine aici.

Cei 3.5 ani in strainatate au fost super utili, am invatat multe, am calatorit mult, am strans bani, dar mi se pare ca si in Romania exista orase faine, cu o calitate a vietii destul de ridicate. Comparand Oradea din 2014 cu Oradea din 2021 (sau chiar 2018), vad schimbari mari in bine si sunt proiecte ale primariei ca sa fie si mai bine soon :tm:

De sistemul de sanatate romanesc sa ma intrebati peste o luna, dupa ce va naste sotia mea :)))

12 Likes

E ceva deprimant în România care te mână să pleci din țară.

Zilele trecute am ajuns accidental în gara Mizil și am așteptat o oră un tren.
În sala de așteptare era cald și foarte multe muște, mai multe decât e normal.
Am ieșit afară și am zis să stau pe o băncuță, lângă un spațiu verde, sperând că e mai răcoare.
Din păcate din spațiul verde venea un miros de fecale amestecat cu cadavru în descompunere.

Clădirea gării arăta ca în anii 80, doar că nu a mai fost îngrijită de atunci.

Imaginați-vă că aproape toate gările din România și spitalele și școlile de stat din România sunt în aceeași stare.

Și nu e vorba despre cum arată clădirile, ci despre percepția față de oamenii care lucrează acolo. Simți că oamenii sunt la fel ca și clădirile.
Simți că vei fi tratat acolo la fel cum te întâmpină clădirile.

Am vizitat un spital în București acum vreo 2 ani și te deprima felul în care arăta. La fel simțeam și față de angajații din spital.
Am vizitat din nou spitalul anul trecut și era renovat. Din senin angajații mi s-au părut ok.
Și cred că și ei se simțeau mai demni ca înainte.

Ăsta e un aspect al României care te pune pe fugă.

11 Likes

Singurul motiv pentru care as mai pleca eu din Romania este daca as avea oportunitatea sa lucrez pentru o companie Big Tech(faang, uber, microsoft, twitter) si nu s-ar putea remote sub nicio forma…dar cu siguranta nu se va intampla asta pentru ca nici macar nu sunt dispus sa incerc :grinning_face_with_smiling_eyes:

Sincer ce m-ar motiva sa plec e educatia. As pleca pentru familie dqca as pleca si asta din dorinta de a oferi un potential copil Sansa la o educatie sanatoasa intr-o tara cu valori bune. La noi te poate inrai mediul din cauza supararii nationale. Sunt cateva locuri in lume unde valorile sociale si morale inca se tin pe picioare. As alege o astfel de destinatie.

1 Like

Nu doar programatorii, ci oricine.
Ca sa incep prin raportare la tineri:

  1. Sistem de educatie foarte prost. Nimeni nu te intelege, nu primesti asistenta, piata locurilor de munca nu e adaptata la situatia formarii candidatilor.

  2. Sistem sanitar subdezvoltat : nu suntem pregatiti pentru nimic. E o terifiant sa mergi la medic (care si el de multe ori, e o victima a sistemului, atat sanitar cat si educational)

  3. Mentalitatea oamenilor: multi merg pe principiul “nu-mi pasa” sau “lasa ca merge si asa”, fiind foarte vizibila lipsa de educatie. Nu avem spirit critic, ne multumim cu putin si nu ne gandim si la binele celor din jur. Poporul roman e bazat pe competitivitate, aroganta si alte valori promovate gresit de prin scoala si mass-media.

  4. Motive financiare. Chiar si daca e sa ne raportam pe sectorul IT, sunt unele companii care ofera salarii mizerabile. 2000 de lei e foarte putin pentru un programator, fie ca nici nu stie prea multe (ma refer strict la juniori/interni).

2 Likes

Sunt perfect conștient că-i cherry picking, dar ia uite ce fac prea-corecții nemți:

1 Like

Cred ca oamenii astia pleca nu numai pentru ca le lipsesc toate lucrurile enumerate mai sus ci mai ales pentru ca vad ca nu se face mai nimic ca ele sa existe. Iar asta e cel mai trist, sa stii ca desi ai putea avea totul maine de fapt nu le vei avea niciodata (spitale, autostrazi, invatamant de calitate, salarii decente, etc)…
:man_shrugging:

3 Likes

nimeni nu este corect. important sa fie nu generala, si important sa existe masuri. Gen: fired

Sunt și în Romania big tech companies.

Pe scurt: prea multe probleme pe care nu le pot rezolva cu banii pe care ii au (relativi putini) si care nu depind doar de ei.

Inclusiv 1. si 2. din ce ai enumerat sunt profund afectate de asta.

Ma uitam recent la articolul asta:

Imi da efectiv cu virgula, ma gandesc ca cineva a proiectat lucrarea, apoi cineva a facut receptia. Si totusi … nu pot gasi un argument diferit de nepasarea oamenilor, pentru situatia asta. Si asta e doar un exemplu …

Îți zic eu cum a fost. Ăia toți sunt prieteni între ei si a decurs cam așa:

Am niște aparate de aer conditionat în gară, cât dai?
20%
Bun, apucă-te de treabă.
Am terminat de montat aparatele.
Bun, îți fac azi plata.

Nimeni n-a verificat nicăieri nimic.

3 Likes