De ce "programatorii wordpress" sunt atât de incompetenți?

11 posts were split to a new topic: Factorii ce influențează succesul unui produs (sau de ce nu apare o alternativă la WordPress)

spune-mi un framework si-ti arat aplicatii facute pe acel framework scrise cu picioarele.

1 Like

Am urmarit o paralela similara din trecut, programatori de aplicatii desktop care programau in Visual Basic erau incompetenti fiindca tehnologia nu te forta sa scrii cod best practices si au comparat cu programatori de Visual C++ MFC care erau mult mai competenti.

Odata cu cresterea numarului de joburi pe Visual Basic datorita vitezei cu care dezvoltai aplicatii cu aceasta tehnologie, programatori de Visual C++ MFC au migrat pe Visual Basic, acestia fixau codul prost scris de programatori de Visual Basic dupa best practice-urile invatate in C++.

Concluzia invata o tehnologie scrisa dupa best practices cum e Java, C# si daca e nevoie poti migra spre alte tehnologii care poate nu sunt la fel de bine proiectate dar ai viziunea formata si poti aplica pattern-urile.

Winners and Losers
-Programming Languages
-Platforms and the End of Operating Systems
-Levels of Abstraction

3 Likes

După care, programatorii VC++ au omorât VB și l-au înlocuit cu .NET.

Asta susțin și eu: incompetenții sunt ușor de înlocuit.

Cine nu vrea să fie ușor de înlocuit învață limbaje serioase gen C++, Java, și stă up to date cu limbaje ca Rust sau Golang.

Wordpress… Păi wordpress nici măcar nu e limbaj. Cine e “programator wordpress” practic nici nu există.

Da, viața e dură.

Cine se află în situația asta are două posibilități: fie se smiorcăie, fie face ceva în privința problemei pe care o are.

3 Likes

In fine e alegerea lor, nu ii judec, segmentul de piata pe care activeaza e limitat, la fel si ceea ce poti face cu WordPress, in general asta e farmecul in domeniul asta ca totul se misca, si tehnologiile se schimba, in general prefer sa am un software development stack format din limbaj de programare, framework-uri, baza de date, pe care sa dezvolt software, si mai putin o platforma gen WordPress, si ca sa nu jignesc developeri WordPress o sa dau exemplul Drupal.

Pentru ca de multe ori se intampla sa fie o “balacareala asumata”. Adica am vazut multe situatii in care “programatorii de wordpress” cunosc folosirea unui ftp + next/next folosit la instalarea unui plugin.

Ideea lor este: “Ah pai clientul a vrut wordpress, riscurile si le asuma”. Practic cu putine cunostine li se pare ca pot face multe (practic ai rezultate vizibile rapide). Nu trebuie sa intelegi (nici macar noutiunea) server-side sau client-side.

1 Like

Pot sa spun ca DA, programatorii care sunt fulltime wordpress sunt incompetenti. Am fost incompetent o vreme, am scris cod doar pe platforma Wordpress insa am decis sa invat in paralel mai mult PHP iar mai apoi sa imi inchei cariera de freelancer in schimbul unui job pentru a invata mai multe. ( Norocoul meu ca sunt tanar )
Trebuie sa recunosc, Wordpress-ul e bun doar pentru bani in rest … no comment.

2 Likes