De la Windows la Ubuntu

Zilele trecute am pus un ubuntu pe un PC de rezervă. Primele impresii (bănuiesc că vor mai urma și altele în timp):

1 Like

Putem sa schimbam impresii, si eu sunt trecut pe Lubuntu de 2 luni, dupa einshpe ani de Windows :slight_smile:

Legat de Onedrive, asta [1] nu-ti merge? Nu l-am testat, nu folosesc solutii de stocare in cloud, dar il aveam bookmarkuit de vreo luna.

  1. https://github.com/skilion/onedrive

Problema cea mai mare este că nu permite o sincronizare selectivă (nici ăsta și nici altele) :slight_smile:

Eu folosesc Google Drive asa ca onedrive nu e o pierdere asa mare, daca vrei sa extinzi spatiul free default la Google Drive au preturi ok pentru spatiu de stocare in cloud platit.

Mersi, dar nu folosesc, am hard-uri externe pe care stochez datele, am mai scris intr-un topic undeva, am nevoie de date si atunci cand nu pot fi online pentru o perioada de timp :slight_smile:

@iamntz pe Linux inveti sa mai faci si compromisuri :slight_smile:

F6 ai incercat?

Inlocuieste dezvoltarea pe windows cu credinta crestina si are lafel de mult sens. Si probleme, in practica.

Poti folosi vnc-server (sau ceva de genul), caruia ii setezi din setari o anumita rezolutie… nu sunt sigur ca merge, dar merita incercat… De asta m-am lovit si eu, cu Linux in Virtual Machine.

Recoand MicroXP sau TinyXP, ca sa mearga “blana”. Chiar daca distributiile in sine sunt piratate, ele pot fi folosite cu licenta. Sau poti incerca sa refaci una din versiuni, fara a exclude update-urile.

[quote=“bogdan, post:22, topic:209”]
Ce ai incercat cu xrand si nu a iesit? Incearca

bash
cvt 1920 1080 60 

(sau schimba 1920, 1080 cu rezolutia pe care o vrei)O sa iti dea modeline-ul pentru monitor, pe care il bagi in xorg.conf
[/quote]Nu stiam asta. O sa incerc acum (nu pe ubuntu, pe ZorinOS, in VirtualBox) si revin daca am probleme.

Mda, nici nu am postat si nu am rezolvat nici instaland Compiz configuration settings manager

Nota: Principalul motiv al acestui post este acle F6, care imi merge si in ZorinOS (Linux), atat pe Firefox, cat si pe Chrome. Dar m-am lasat dus de val si s-a ajuns la… acest comentariu…

Da, dar ii o chestiune de obisnuinta si confort. Pozitia mainii stangi ii default in coltul stanga - jos, deci mai aproape de Alt si D.

2 Likes