Despre motoare electrice și energie verde

Poate cineva sa mute postarile despre masini in alt thread si sa il lase pe acesta strict pe proiectul cu conexiunea creier-masina? Nu ma intereseaza acum ca electrica nu e mai buna decat benzinara.

Pai povesteste tu despre cum iti imaginezi asta.

Cineva mai sus zicea ca in 10 ani se vor transmite gandurile.

Tinand cont ca reteaua neuronala e foarte complexa, creierul n-a evoluat sa focalizeze ‘gandurile’ intr-o zona convenabila pentru colectare, nestiind ca Musk are dorinta sa puna conectori, tinand cont ca totul se petrece intr-un anumit volum, cu procese neliniare, cum iti imaginezi tu procedeul?

Cum se realizeaza conexiunea, mai exact?

Nu e treaba mea sa inventez tehnologia asta.
Ca idee se poate face training (ML) care sa se adapteze fiecarui om in parte. Iti pui un implant, poate sa fie si unul neintruziv, care sa stea ca un electrod, posibil fixat pe o casca, poate chiar ca un bluetooth headset, apoi face un fel de pairing om-masina in care urmezi niste pasi unde ti se afiseaza litere, numere, le reciti, apoi testezi daca interpreteaza corect gandurile tale si aia e. Probabil o sa evolueze treptat, la inceput cu erori mai multe, dar cu timpul o sa fie mai precis.
Si acum urmezi tu sa imi zici ca nu e bine, ca nu are cum sa fie asa, gasesti ceva, pare ca stii totul.

3 Likes

Pentru că totuși nu a fost gândită și asamblată de Ginel de la Cucuieți. Au ingineri buni angajați, iar nemulțumirile pe care le-am auzit față de Tesla nu sunt legate de performanță, ținută de drum, stabilitate și altele asemenea, ci mai degrabă de un QA slab, specific oricărui producător care e la început de drum: finisaje interioare și exterioare, poate materiale, o serie de revizii pentru componentele care s-au dovedit a fi gândite prost etc.

Sunt departe de a fi un fanboy Musk, ba chiar mi se pare penibil când vine și spune că face tot felul de chestii irealizabile din cauza fizicii (cough tunele cough), dar omul are niște merite pe care nu i le poate contesta nimeni, iar în ceea ce privește realizările profesionale de până acum tind să cred că dacă ne adunăm toți de pe forum și le punem la comun, tot suntem în urma lui, deci… :smiley:

1 Like

Astea-s SFuri. Mai mult fiction decat science. De fapt, e anti-science.
Pseudo stiinta.

In masura in care ML are dificultati in a intelege pana si gandurile exprimate prin vorbire, etc, ideea ca o sa le prinda ‘cu electrozi’ e dincolo de SF.

Se poate. Dar nici daca ar avea o infinitate de ingineri angajati, fiecare cu IQ infinit, tot n-ar putea sa bata legile fizicii. Tot nu pot sa scoata energie din nimic, sa faca motor cu masa negativa, etc. Nici nu pot sa creasca rezistenta materialelor cum le tuna, doar pentru ca sunt buni. Ce fain ar fi sa putem reduce masa sasiului la zero si sa il facem in acelasi timp rezistent la tone de acumulatori. Doar ca nu se poate. Poti sa arunci o tona de bani in directia asta, poti sa-ti angajezi cei mai tari ingineri din Univers, ca tot nu se poate.

Si chestia asta se aplica si la interfata cu creierul anti-stiintifica: nu poti extrage informatie inexistenta, oricat de tare ai arunca cu bani sau cu ingineri in directia aia.

Pot să confirm asta.
În 2011 am făcut o aplicație pentru industria auto. Beneficiarii au fost Mitsubishi Motors si un start-up în domeniul auto care și-a lansat o mașină la salonul auto de la Geneva.
Am lucrat îndeaproape cu un inginer mecanic, pentru că obiectivul aplicatiei era să arate diverse informații tehnice ale mașinii electrice.

M-a surprins atunci că nu există o concurență între producătorii auto, așa cum se crede.
Start-upul respectiv avea piese de la Volkswagen, Alfa Romeo, până la Ford sau Porsche.
A ajuns si piața auto asemănătoare cu cea a laptop-urilor; procesor Intel, placă video nvidia, etc.
E adevărat că producătorii consacrați au deja propriile linii de producție aproape complete, dar asta nu înseamnă că luând crema componentelor de la alți producători nu se obține ceva de calitate.

2 Likes

Fun Fact: consola de comenzi geamuri electrice de pe Tesla Model S este fix aceeași piesă pe care o am eu pe E-Class. Până și felul în care sunt modelate butoanele e identic.

Bine ca n-ai Dacie, ca pana la urma ajuneam la concluzia ca Dacia e cea mai cea, ca tot foloseste piese ca si…

Comentariul meu n-a fost în direcția asta, ai greșit persoana. :wink:

Nici al meu in directia in care crezi, dar ma intorc la topic.

Astia de la MIT Technology Review au zis in urma cu ceva vreme cat de plin de rahat e Elon Musk:


Din pacate si ei au tendinta sa fie plini de rahat si limiteaza numarul de accesari / luna, daca nu le platesti ceva. Asa ca nu stiu cati dintre voi au acces. E o lectura ok.

Boss, se pare că Tesla nu e cu ani lumină la partea mecanică…aici un profesionist zice că ceilalți producători auto tradiționali ar trebui să se uite la ce face Tesla…

Poate au și ei interese in domeniu, iar Musk e concurent http://mindmachineproject.org

Ok. Pune-te pe lecturat literatura de specialitate, vezi cam care-s rezultatele si foloseste-ti creierul. Daca totusi nu reusesti sa intelegi, poate te oferi de cobai sa-ti infiga in creier sute de mii de fire sau cate are in plan.

Pai sigur ca ar trebui sa se uite, si sa invete sa nu faca prostii :slight_smile: Am dat play pe sarite si am auzit 'we’re not seeing the type and quality that…", “notable improvements” (translation: it was pure shit, they have room for improvements), “questionable welds”, “it exhibits some significant issues”, “asymmetrical features”, “this body does not represent what I would classify as best in class”. A, si ‘a substantial improvement’ nu inseamna ca a ajuns deloc acolo. Doar ca au invatat si ei ceva din critica.

Ma amuza afirmata ca Musk este prost. Raportat la cine ?

Probabil ca i-au spus mii de oamenii ca e pe langa si cu masinile electrice. Si mai multi, sunt convinsi probabil, ca ei le-ar face mai bune. Si totusi, are masini care circula pe sosele si rachete care fac transporturi ca ISS - apropo, luna asta va trimite si oameni.

Restul, doar comenteaza, ca e mai usor sa faci asta decat sa actionezi.

Bine boss, deci tu practic iei o chestie, extragi argumentele care-ți convin, și ignori restul, pe motiv de sărite. Nu mă mir că nu poți avea o discuție civilizată cu nimeni. Orice topic în care apari, ai doar hatereală de zis.

Omul zice că Tesla face niște chestii care doar Jaguar și câțiva producători de lux le mai fac, dar tu treci complet peste fazele când zice că acele questionable welds le fac toți producătorii, depinde de modelul de mașină, producție, etc. Dar te-ai oprit acolo, ai extras ce vrei.

Între timp doar ca idee, tu stai și frustrezi pe forumuri, mașinile lui circulă pe străzi, în timp ce un anonim de pe forum îi zice că e prost, rachetele lui duc cargo în spațiu și pun sateliți pe orbită :slight_smile: Un pic de context să-ți vezi afirmațiile nu strică.

9 Likes

Eu unul cred ca au mai fost si alte idei nebune de-a lungul istoriei. Oamenii s-au gandit la tot felul de metode ca sa devina mai buni dpdv fizic, intelectual, emotional etc.

Sigur, nu toate au avut succes, unele au fost bune dar implementate prost, aletele au avut concepte care au fost refolosite, altele chair au fost esecuri. Sau unele au ramas la nivel de SF.

In ideile aseta mai excentrice se afla si o doza de imaginatie. Era o poza care prezenta cum va arata omenirea prin anii 2000 asta in condiile in care omenirea se afla mai pe la inceputul anilor 1900. Este interesant ca in acea poza, care este mai mult un desen ca ceea ce-i pe acolo exista acum. Comunicatii wireless(oameni care se afla la distanta si pot vorbi intre ei si se vad), treaba prin casa care va fi facuta de un de roboti cum ar fi Roomba etc.

https://www.washingtonpost.com/news/wonk/wp/2015/10/04/what-people-in-1900-thought-the-year-2000-would-look-like/

Masinile electirce(ca tot este hate pe Telsa) nu sunt ceva nou. Primele tentative au inceput sa papra tot la inceputul secolului 20. Dar au fost mai mult o nisa insecolul trecut datoriat imbunatatiirii motorului cu ardere interna, tehnica de productie, prosuctia in masa etc. Aceste lucruri sunt de pe Wikipedia, so nimic nou sub soare ce-i pe aici. Prin anii '70 a fost o criza a petrolului si lumea s-a pus pe ganduri ca daca o sa ramana fara resurse(combustibili fosili etc). De atunci s-a imbunatatit tehnologiile. Energia electica poate fi produsa si din surse alternative cum ar fi cele eolinee, solare, hidro. Treptat au ajuns la nivelul din prezent. Nu este Tesla singurul producator de vehicule electrice.

In Europa avem Reanult, BMW, Mercedes, Porche precum si altii. Incepe sa fie concurenta si asta prinde bine. Noi tehnologii, not metode de fabricatie si in 5-10 ani preturile vor scadea si mai mult si din ce in ce mai multa lume va cumpara.

Chair sunt curios cum va evolua acest proiect.
Aici se poate citi lucrarea legata de acest concept

Cam asta este parea mea. Aberatie, neaberatie asta este. Nu pot sa multumesc pe toata lumea cu acest rapsuns. :slight_smile:

Weekend placut!
PS: Rachetele alea care pun satelitii pe orbita parca se pot refolosi

2 Likes

Daca citeai prin link-uri, poate observai in ce mod isi conduce respectivul afacerile.

Aflai ca mafiotul Ghita e inger pazitor fata de crony ‘capitalistul’ Musk.

Si poate aveai chiar niste dubii cu privire la revenirea aluia cu critica. Nu de alta, dar asa cum politicienii pot fi cumparati, si unul care pune video-uri pe youtube poate fi.

Da, si Emmy Noeter chiar a lucrat pe gratis 11 ani. E clar ca Musk e mult mai, cel mai, formidabil ce extra ultra e el fata de aia. NU.
Dar sigur ca si Capone a avut mai multi bani decat aia, e clar ca Al Capone a fost mult mai inteligent decat Emmy Noeter. NU.
Ete na: The Role of Luck in Life Success Is Far Greater Than We Realized - Scientific American Blog Network In special daca esti sociopat si dispus sa inseli cu tupeu.

Practic faza de mai sus subliniaza foarte bine metafora cu pozitia iobagului de care vorbeam anterior.

Si na, unul care nu-i chiar ‘anonim’, practic e ceea ce s-ar numi pe bune geniu: https://motls.blogspot.com/2019/04/quantum-mechanics-and-why-elon-musks-iq.html

Un comentariu relevant de acolo:

Nici eu nu am o parere prea buna despre postarile si comment-urile lui Elon Musk pe Twitter, dar realizarile Tesla si SpaceX sunt inovative.

Am citit articolul și am citit toate comentariile, inclusiv cel citat de tine aici.

Mi se pare fix același gen de om pentru care totul e teorie și critică de pe margine. L-am căutat pe net să văd dacă a inventat ceva, dar în afară de câteva lucrări pe string theory nu pare că a realizat nimic notabil.

Dar de pe margine e ușor să critici, dacă nu ai pus în viața ta un produs pe piață, să fie folosit de alți oameni. Nu îi neg inteligența, nu mă intelege greșit. Dar una e teoria, alta e execuția.

Nu sunt mega-fan personal al lui Elon Musk, dar îi respect realizările. Aici e diferența. Știu ce înseamnă să construiesti o companie de la zero, un produs, și altele.

Evident că mașinile electrice nu sunt o invenție nouă, dar e prima companie care a făcut progrese notabile de la inventarea lor.

Așa cum nici măcar Nikola Tesla nu a descoperit curentul alternativ, dar el a fost primul care l-a putut împacheta într-un produs stabil, care să poată să fie folosit la scară largă, ceea ce trebuie să recunoaștem a avut un impact imens. Altfel azi aveam curent DC doar la primărie și la biblioteca comunală, și bogații poate își permiteau acasă curent.

Așa cum și noi în IT de multe ori facem mișto de Bill Gates că are un sistem de operare infect, că n-a inventat nimic doar a copiat, dar adevarul e că Windows 95 la vremea lui a rupt tot. Și să nu-mi spui că IBM nu avea bani să promoveze OS/2, dar pur și simplu n-a prins. Si deși Windows 95 era instabil, din ce am citit OS/2 al IBM era și mai instabil.

Și dacă ce au făcut ei (că sunt conștient că nu Bill Gates a scris codul la Windows dar simt că trebuie să specific asta) era așa simplu și banal, de ce n-a făcut-o IBM sau Apple? Încă monopolul Microsoft nu era consolidat, odată cu Windows 95 Microsoft a câștigat tot.

Dacă un om nu contează, ci doar geniile din jurul lui, de ce înainte de Steve Jobs Apple era la 3 săptămâni de faliment, iar după ce a revenit la cârmă, așa de prost și lame cum noi programatorii zicem uneori că era, uite ce a făcut din Apple. Cu aceeași angajați. Johnatan Ive lucra la apple deja dar nu îl remarcase nimeni. De ce?

Așa și cu Elon Musk. Și rachetele există din anii 50, dar poate peste 10 ani cu ale lui avem șansa să dăm o tură pe orbită în scop turistic, el aducând prețul jos și reușind să execute ceea ce alții doar critică de pe margine că nu se poate dom’le, e prea riscant. Să aterizezi racheta inapoi? Prea scump, nu merită.

Aici apreciez eu geniul lui Elon Musk. Și la Tesla. Și la SpaceX. Capacitatea de a executa.

Evident geniul de pe site-îl care l-ai citat zice acolo că Elon musk păcălește investitorii, fraierește pe toți. El a stat vreodată în fața unui grup de investitori să ceară bani? El crede că doar așa, intri în cameră și ăia aruncă cu banii după tine? Crezi că oamenii ăia au ajuns așa de bogați aruncând banii pe hype-uri, și că nu au experți care să facă audituri înainte de a da măcar un singur dolar?

Toți arată spre pierderile alea dar se estimează că tesla are 30% marjă la o mașină, ceea ce e extraordinar pentru o mașină clasică, de electrică nici n-are rost să vorbim toți ceilalți sunt pe minus. Amazon e pe pierdere de când există.

Personal uite ce nu îmi place la Musk. Obsesia lui cu Marte. Nu o înțeleg. E clar că orice ai încerca să faci acolo, nu o să putem niciodată să facem terraforming din motive elementare care le știm cu toții. Dar totuși rachetele decolează și aterizează singure, și n-am ce comenta de asta, pentru că nu e realizare mică. De costuri reduse nici nu mai zic.

Ce sper eu personal e ca faza cu zborurile intercontinentale de 40 de minute cu rachetele space x se va realiza, urăsc să stau 8 ore în avion :slight_smile:

7 Likes

‘Daca a inventat ceva’.

Musk n-a inventat absolut nimic. Cand pretinzi cuiva sa fi ‘inventat ceva’, vezi inainte barna din ochiul tau sau al celui laudat. Lubos, in ciuda circumstantelor (care arata inca o data ca uneori alti factori conteaza mai mult decat inteligenta), are grad de impact comparabil cu cei mai tari fizicieni din Romania. Chiar acum m-am uitat comparativ vs unul dintre aia (foarte putini) care a publicat prin Nature si Science.
Lubos, citari: 2971
Celalalt: 1076
Mai multe citari Lubos.

Lubos: h-index: 17
Celalalt: 17
Egalitate.

Lubos, i-10: 24
Calalalt: 39
Aici castiga romanul. Dar sa stii ca merita. Nu am comparat cu ‘un anonim’.
Trebuie tinut cont ca sunt domenii diferite, ultimul fiind orientat pe materie condensata, etc.

Cum se compara Musk fata de astia?
Zero barat. Zero ‘inventii proprii’, dar in ultima vreme s-a pus si el, ca si academiciana Elena Ceausescu sau plagiatorii nostril vestiti din politica, sa bage si el ceva prin ceva jurnale stiintifice, folosindu-se de munca angajatilor.

Revenind la ‘inventiile’ lui Musk:

Prostiile cu care vine sunt chestii arhaice.
Culese de prin SFuri, eventual.

Gates ala e mai inteligent decat Musk, doar ca nici macar ala nu e la nivel de geniu.

L-ai pomenit pe Steve, ala de inteligent ce era, a dat in gropi de prost, a refuzat medicina si s-a dus pe la tot felul de vrajitori. Si-a dat seama se pare pana la urma, dar a fost prea tarziu.

Necesarul de intelect la marii afaceristi e foarte scazut, ca la politicieni. Motivul e ca cei cu care trebuie sa interactioneze, sa-i abureasca, sunt in general abisal de prosti. Dialogul devine aproape imposibil intre unul inteligent pe bune si prostimea aia, altfel. Iar faptul ca nu-s geniali o arata destul de clar acel articol despre rolul sansei. Prostul potrivit la locul potrivit e mai important decat intelectul.

Exista studiu care arata asta:


Articolul discutat: https://psycnet.apa.org/record/2017-14279-001

Asta ca sa stiti ca daca politicienii va par prosti, nu doar vi se pare. Dar se aplica si alt tip de lideri, indiferent ca sunt religiosi sau de prin business. Sefii sunt aproape tot timpul mai prosti decat unii dintre angajati. Conteaza sa stie sa dea din bot, sa abureasca, ‘vrajeala’ i se zice. Nu e nevoie de cine stie ce intelect pentru asta.

Apoi apar tot felul de indivizi, culeg ciresele, unii chiar zic ca e bine sa te lasi de scoala ca sa fii de succes, pe baza asta. Nu-si dau seama ca e survivorship bias, in fapt exista o gramada chiar mai inteligenti decat cei culesi, care au ratat pentru ca s-au lasat de scoala. Sau au fugit din tara ca sa fenteze sistemul (cazul Musk, care si-a aratat caracterul de pe la inceputuri, dar unii pur si simplu nu se prind).

Musk ala daca o da in SFuri, alegand chestii vechi ca sa le prezinte ca noi, macar daca era suficient de inteligent sa stie ca motorul nuclear a fost inventat deja, s-a si construit, e vechi, e SF, dar cu tehnologia actuala permite un impuls specific dublu fata de motoarele racheta normale. Si ‘dublu’ nu zice destul de multe fata de ce inseamna de fapt, pentru asta trebuie sa si intelegi despre ce-i vorba. Dar poate era tehnologie prea noua pentru Musk, doar de vreo jumatate de secol, el trebuie sa vina cu chestii mai vechi de un secol, de preferinta sa aiba mii de ani vechime, ca sa le prezinte el ca ideile lui revolutionare.

4 Likes