"Developeralysis" sau "Ce naiba fac mai departe?"

Sunt convins ca 99% din developeri se confrunta cu aceeasi problema. Fie ca e vorba de front-end, back-end, db, mobile, game dev sau application dev, avem prea multe optiuni. Imi aminteste de faptul ca Aristotel la momentul mortii, a fost ultimul om care era versat si la zi in toate domeniile stiintifice de activitate ale momentului respectiv(biologie, fizica, matematica, etc.). In anul 2014 este imposibil ca un developer sa atinga aceeasi performanta doar in domeniul sau de activitate.

http://techcrunch.com/2014/10/18/you-too-may-be-a-victim-of-developaralysis/

2 Likes

Am aceleas dilema, incerc sa ma joc cu fiecare tehnologie, front end, back end, mobile cat imi permite timpul si am dispozitia necesara, macar sa am o idee. Dar acuma vreau sa ma focusez pe back end REST API, mi se pare un pic mai simplu ca aici te bazezi mai mult pe logica de business, pe front end mi se pare m-ai complicat, desi se poate pe viitor sa fie nevoie sa fac si asta, in functie de job. Oricum uneori simt ca fluxul de informatie ma depaseste si trebuie sa o filtrez si sa caut informatie de calitate.

2 Likes