DevForum Pub & Chat🍻

@iamntz pot sa am contul sters si toate datele sterse, pentru ca sa fim gdpr correct?

1 Like

another good advice from @Cosmin_Popescu 127.0.0.1 devforum.ro

te-ai suparat asa tare, @zitrusgrape ?

noboy @tekkie. acest forum was a little gilt pleasure for me from time2time. Nu folosesc fb, instagram, reddit, si vreau sa iau o pauza, si mi-am dat seama ca am lasat o gramada de informatii aici. unele sunt useless altele posibil utile. Plus cum i-am scris si unui coleg, vreau sa ma focusez pe alte lucruri.
Este usor sa intri in polemici, sa fii activ, etc. fara un resultat anume. Lucru care nu imi aduce beneficii :slight_smile:

dar daca nu se poate sterge, aplici 127.0.0.1 :slight_smile:

1 Like

si cu ce te deranjeaza daca raman discutiile?

Suntem GDPR correct. Datele tale personale sunt șterse: email, IP-uri și altceva ce ar putea fi folosit pentru a te identifica :slight_smile:

Deci dacă ai pus pe forum date personale le ștergem/edităm punctual. Atlfel suntem OK

[…] derogări privind prelucrarea în scopuri de arhivare în interes public:
(1) Prelucrarea în scopuri de arhivare în interes public, în scopuri de cercetare științifică sau istorică ori în scopuri statistice are loc cu condiția existenței unor garanții corespunzătoare, în conformitate cu prezentul regulament, pentru drepturile și libertățile persoanelor vizate. Respectivele garanții asigură faptul că au fost instituite măsuri tehnice și organizatorice necesare pentru a se asigura, în special, respectarea principiului reducerii la minimum a datelor. Respectivele măsuri pot include pseudonimizarea, cu condiția ca respectivele scopuri să fie îndeplinite în acest mod. Atunci când respectivele scopuri pot fi îndeplinite printr-o prelucrare ulterioară care nu permite sau nu mai permite identificarea persoanelor vizate, scopurile respective sunt îndeplinite în acest mod.

Articolul 17 UE Regulamentul general privind protecția datelor. Privacy/Privazy according to plan. & Articolul 89 UE Regulamentul general privind protecția datelor. Privacy/Privazy according to plan.


Chestia asta s-a rezolvat în discourse, am modificat instrucțiunile :slight_smile:


Pentru utilizatorii regular (level < 4), operațiunile de edit/delete sunt permise doar într-o fereastră de 10-15 minute.

Esti rau.
Imperiul Rus a invins si:

  • Imperiul Otoman in 1877 (cu ajutorul Romaniei)
  • Franta lui Napoleon (fugind din calea lor)

L-a invins decat de vreo 20 de ori in lungul sir de razboiae ruso-otomane, au invins Hoarda de aur, pe suedezi, pe polonezi, pe francezi, pe germani.

si totusi, dincolo de polemicele de aici, s-a mai colaborat si irl

Plus la bere :grin:

1643208420372

Eu una am stat silent multa vreme (cu anii, mici reveniri), stie el @iamntz de ce. Mai intru, in ultima vreme des.
Poate ti se face dor ai vii inapoi, sfatul meu ar fi sa lasi contul asa si sa revii daca / cand ai chef.

sunt singurul care gaseste interfata de GIT din IntelliJ confusing si prefera sa mearga cu clasicele comenzi?
Si imi este frica sa dau click pe butoane ca nu stiu ce se intampla :grin:

Ai 2 sau trei interfețe, mie mi-a plăcut să am git in fereastra de jos, se poate activa dar e dezactivat acum.

Eu pe majoritatea cu IntelliJ i-am văzut că folosesc SourceTree, deci nu ești singurul.

1 Like

Imi instalez si eu SourceTree sa vad cum este.

@isti37 imi place SourceTree :smiley:

s-ar putea sa il mai folosesc. Dar in principal raman la comenzi. IDEA este fain ca iti arata frumos fisierele cu conflicte si le poti rezolva usor.

deci avem stickere DevForum ?:smiley: :smiley: :smiley:

1 Like

O bucată de istorie, pentru cei mai tineri sau pentru cei care nu știu.

Știți deja, internetul a redus interesul față de radio. La fel și față de ziarele si cărțile tipărite.

Ceva similar s-a întâmplat cu câteva decenii înainte.
Tatăl meu îmi povestea că în tinerețea lui oamenii aveau abonament la radio, iar conexiunea la radio a fost la început prin cablu.
Asta se întâmpla în anii 50-60.
Venea seara acasă și dădeau drumul la difuzor, unde erau transmise piese de teatru. Emisiunea se numea “Teatru la microfon”.

Ulterior s-a răspândit radioul prin unde radio, iar abonamentele la radio prin cablu au devenit inutile, pentru că oamenii nu mai aveau nevoie de cablu.

Așa că în perioada de tranziție guvernatorii României au găsit de cuviință să introducă în contractul la energie electrică taxa pentru radio.
Abia după anul 2000 au apărut probleme cu taxa aceasta, întrucât era băgată pe gât oamenilor.
Eu a trebuit să dau declarație la furnizorul de energie electrică cum că nu am niciun aparat de radio în casă.

2 Likes

Si Boltzmann a avut de-a face doar cu partea clasica, nu a trebuit sa-si bata capul cu Quantum statistical mechanics - Wikipedia :slight_smile:

shamelessly stolen de pe linkedin — ca de obicei contributie personala zero

1 Like

asa este
si eu si Georgiana Gligor suntem 2 hoțomani care furăm pe LinkedIn