Discuții despre război

La un moment dat nu vei mai avea unde sa pleci. Democratia a fost castigata prin lupta si varsare de sange, asa ca in momentul in care democratia e periclitata, lumea occidentala trebuie sa lupte pentru valorile sale.

2 Likes

Să știi că discutam asta cu consoarta zilele trecute. Da, primul impuls este să spui că te cari, dar unde? Dacă e război în România, atunci sigur e și în Germania &co, unde vrei tu să ajungi. Concluzia mea (pur personală, da?) este că nu voi accepta niciodată să vină cineva și să-și bată joc de tot ce am construit până acum în viață, iar eu să stau și să mă uit sau să fug cât pot de repede, iar aici nu vorbim de eroism ieftin, patriotism sau orice altceva în direcția asta.

5 Likes

Singurul mod în care România ar fi atacată intenționat e dacă în SUA ar fi ceva catastrofă naturală care i-ar obliga să renunțe la NATO.

Cu NATO slăbit și fără resurse energetice în UE suntem o țintă strategică.

Uniunea Europeana e o structura extrem de fragila. In contextul unui razboi e foarte probabil ca unele tari sa intoarca armele, ceea ce nu ar trebui sa ne socheze sau enerveze prea tare avand in vedere istoricul nostru din celelalte 2 razboaie.

mentalitatea asta este cultivata de mult timp. noi inca stam destul de bine(ish) la procentul de oameni care ar fi dispusi sa lupte. cu cat mergi mai iinspre vest cu atat mai mult scade acel procent.

1 Like

Or sa ne pună cântece patriotice la boxe de o sa ne credem cei mai mari războinici ai lumii :rofl: sunt rezervist, când eram în școală și ne alinia pe platou, eram toți cu “bag ciorapu in milităria voastră și-n tara asta care nu-mi oferă nimic”. Când începeam sa cantam “treceți batalioane”, zici ca eram cei mai buni soldați ai lumii :)) asta te motivează, chiar dacă realitatea-i alta, iti da puțin curaj și nebunie. Plus un discurs bun al unui comandant/presedinte/etc. Dar daca tara rămâne libera dinainte, o s-o apere câinii de pe străzi :rofl:

4 Likes

Oricum cei care sunt implicaţi pe bune în luptă nu sunt aşa mulţi, restul soldaţilor sunt implicaţi logistică, transmisiuni, radiolocaţie etc. Eu de exemplu mi-am petrecut armata (antiaeriană) în centrul de comandă ca planşetist şi centralist, restul colegilor erau telegrafişti şi telefonişti, nici nu prea am văzut soarele în timpul ăla, cei din plutonul meu nici gărzi nu faceau.

Sa speram ca au backupuri bune bancile :)))) Banii din ziua de azi sunt oricum doar bytes digitali. Atata timp cat au redundanta/backupuri/etc, banii tai nu ar trebui sa dispara din cont.

Cum ii accesezi? Cat mai valoreaza? Astea sunt intrebari mai tricky. Bancomatele probabil se vor goli destul de repede. Cu cardul? In Rusia nu mai poti plati cu cardul (din cauza sanctiunilor). In caz de razboi, oricum nu iti poti lua prea multe, si o sa te bucuri ca gasesti mancare si alte lucruri utile de zi cu zi.

3 Likes

Economiile nu prea contează în vremuri de război. Probabil dacă la intrarea în război ai bani în bancă să-ţi iei o maşină buna, când se va termina războiul de banii ăia o să-ţi permiţi o bicicletă.

Creditele se sterg si ele? :troll:

1 Like

Da, se șterg, vezi Raiffeisen, UniCredit, BRD in Rusia și Sberbank în UE, sunt obligați să lase miliarde în credite. Oricum nu ai cum să le plătești.

Dar băncile niciodată nu pierd din război, tot ce ține de arme e cumpărat din credite.

1 Like

Rusii in majoritate sustin ce face Putin, vor fostul imperiu, Russii cand au trecut prin romania in cel de-al doilea razboi au facut ravagii, viioluri si crime, problema e de fapt o Russie puternica, cand au putina putere / bani etc put si simplu inebunesc se inarmeaza si apoi se gandesc ce sa facem cu atatea arme, au invadat de exemplu Filanda neutra just for lols, to pass the time, sau multi uita ca au invadat Polonia impreuna cu Germania.

Gandirea asta flower power pe care o ai tu, mileniala ne-a adus aici pt ca a permis rusiei sa devina puternica.

De unde știi ca îl susțin când orice voce critica a ajuns ori sub pământ ori e în inchisoare/gulag in Siberia.

Da unii au ajuns, insa o mica minoritate, de unde stiu, anectodal un angajat un lucrez, din alta echipa insa, dar am mai vb, rus dar stabilit in Franta, zice ca e propaganda europeana ca rusii se lupta cu nazistii, azov nu stiu ce, insa mai concret, nu au nici o problema cu ce crime de razboi au facut ei in Georgia, Cecenia si mai nou Siria unde rusii au dat in civili cu bombe ca … rusi, putin tot sta bine in sondaje.

Se vede cu ochiul liber că tot mai puțini sunt cu Putin. Ei susțin ce face Putin pentru că i-a izolat și hrănit cu informațiile pe care le vroia el.
Ucrainenii și rușii sunt literally înfrățiți, începe să se afle adevărul și numai prin simplul fapt că militarii rușii sună acasă din Ucraina și spun adevărul.

Vrei să explicitezi?

da si tu niste linkuri la siite-urile alea de unde se vede cu ochiul liber.

bag mana-n foc ca aia-s rusi si nu ucrainieni? sau crezi ca propaganda functioneaza doar intr-o singura directie?

Citește presa, boss. LUKOIL a cerut public încetarea conflictului, tot mai mulți protestatari ruși anti-război sunt arestați, scrisoare deschisă a unor studenți și profesori de la cea mai prestigioasă universitate din Moscova către Putin. Mai zic?

dupa anexarea crimeei a sarit de la 65% la 84% momentan cica-i pe la 70%. hai explica-mi cum niste mii (hai, chiar milioane) de oameni o sa-l darame.
ps: n-as da doi bani pe ce spune public o companie ruseasca.

Rubla e un cent (şi pare să cadă în cap în continuare), o groază de companii s-au retras din Rusia, zeci de mii de oameni rămân IMEDIAT fără job-uri, preţurile se actualizează în sus în fiecare zi, retragerile de bani o să ruineze băncile. Well, ei zic că au mai trecut prin sancţiuni şi au iluzia că o să fie cam la fel. Duşul o să fie extrem de rece, va trezi din amorţeală pe oricine.

1 Like

putin si-a gandit a draq de bine retorica. sunt sigur ca marea majoritate vor da vina pe restul lumii.

ps: sper sa ma insel. chiar sper sa aveti dreptate si cumva popularitatea scazuta sa-l afecteze cumva.