Discuții despre război

Sunt sigur, dar de la un punct încolo retorica nu ţine de foame. Oricât de fanatic ai fi, tot ai nevoie de o coajă de pâine pentru a trăi.

atunci mergi la vecinu sa-i “ceri”

Când îţi tremură picioarele de foame, rişti să-ţi iei câteva bastoane pe spinare.

Nu ştiu cât de corecte sunt datele, dar bănuiesc că şi 10% dacă ar fi real, sunt costuri considerabile, soldaţii o să ajungă să mănânce scoarţă de copac şi rădăcini, o să tânjească după conservele expirate de 7 ani pe care le au acum.

Research: ‘Ukraine war costs Russian military €20 billion per day’

la cum merge treaba in Ucraina nu cred ca trebuie sa iti faci griji. Armata rusa s-a facut destul de rusine sa nu inceapa un razboi cu NATO. La fel se cacau pe ei si in Cecenia pana au hotarat sa transforme orasele in parcari. Aratau ieri la RT rezervistii rusi care zici i-au luat de la birtu din gara, la aia s-a ajuns

Dupa toate cele ce s-au spus, eu am ajuns la concluzia ca istoria trebuie rescrisa. Cel putin, in capul meu.

Mi-a placut si am studiat istoria. Marile conflicte s-au nascut din ABSOLUT NIMIC, inventii, lideri aparent bolnavi

Lucrurile trebuie sa faca sens si, de aceasta data, nu fac. Niciuna dintre retorici, de la est sau de la vest, nu face sens. Cu asta in gand, au inceput, insa, sa faca sens ultimele conflgratii majore.

N-as vrea sa intru in detalii, insa concluzia mea este ca ar trebui, mai degraba, sa invat niste tehnici de survival, decat sa imbratisez ipocrizia eroului care-si apara familia de pericolul propriului neam.

Cine vrea sa inteleaga ceva din postul asta, bine, cine nu, iara bine.

Dar eu am planuri facute, de fuga, alaturi de sotie si de cele 3 fetite. Facute in functie de unde pica bubuitura aia mare.

Lucrurile sunt mai negre decat imi par chiar si mie. Pacat, de copii.

1 Like

sper ca aparentele sa nu insele. chiar nu vreau sa ma gandesc la scenariile alea vehiculate pe net cum ca au trimis la inceput cel mai prost echiipament si cei mai slabi soldati si abia acum vine greul.
si nici la planurile alea capturate de ucraineni. si nici la faptul ca rusii n-ar avea nici o problema sa dea cu bombe de alea naspta.

@BrCristian , repet. rusii n-au nici o problema sa foloseasca nucleare doar pt a obtine un avantaj la inceputul unei confruntari.

Dacă se întâmplă ce zici tu, crezi că mai are importanţă unde fugi? Personal mi-aş dori să-mi cadă direct în cap, să-mi curme instant suferinţa.

peste tot.

E discutabil aici, au trimis militari in termen si ce au mai prost in fata ca sa ramana ukrainenii fara munitie, in virtute sovietica, soviecii nu au nici o problema in a nivela un oras, si cam asta si fac, vin cei din urma acum si bombareaza tot.

Mi-am permis să redenumesc subiectul inițial în „discuții despre război”. Chiar dacă este unul dintre cele mai mari/importante/disruptive evenimente din viața noastră, suntem - totuși - pe un forum mai dev-related.

Haideți să limităm discuțiile despre război doar aici (și eventual pe DevForum Pub & Chat🍻 ).

4 Likes

image

Le-am citit in romana prin liceu, in engleza mai tarziu.
Mai mult info despre autor si veridicitatea cartilor:

Cica asta ar fi Tiny/Micutzul:
image

Mai multe poze:
https://www.svenhassel.com/photo/

3 Likes

Politica Merket, “let’s all be friends and work together”, russia si-a modernizat armata cu banii germaniei.

Razboaiele astea de cucerie ale russiei, au un primul rand un substrat personal, cand dictatorul isi pierde din popularitate are nevoie de o distractie, mereu o sa fie razboi cu ei pt ca eventual orice dictator scade, si ca sa “uneasca” poporul o pun de un razboi, au o istorie in a-si omori conducatorii daca nu mai sunt “folositori”, probabil ca Stalin ar fi cazut daca nu era WW2.

Sunt singurul care se întreabă ce se va întâmpla cu crypto în cazul unui război ceva mai mare?

Nu o sa ramana fara munitie. Pompeaza vestu armament in Ucraina mult mai rapid ca inainte. E evident deja ca a fost extrem de prost planuita/executata treaba. Cand lasi tancuri la marginea drumului pentru ca raman in pana prostului si ajung videoclipuri pe net cu fermieri care le tracteaza cu tractoarele e cam clara treaba. O sa se “rostogoleasca” niste capete in armata rusa dupa razboiu asta.

Au comis deja peste 80% din armata care se afla la granita, astia fiind armata profesionista. Ce a mai ramas sunt rezervistii. Zicea un analist militar ieri la stiri ca au o organizare foarte proasta iar unii comandanti din teren avanseaza din propria initiativa, fara sa ia in considerare problemele de logistica

2 Likes

Dacă nu ai internet nu poți vinde. In cazul unui război mai mare se va tăia fibra optică din ocean și vor fi bruiati sateliții.

Poti avea surprize daca te bazezi pe carduri, cum au avut refugiatii astia: Nouă refugiați blocați într-o benzinărie de pe Milea, ajutați de sibieni. Nu mai puteau plăti cu cardul, în afara Ucrainei

Recomandarea ar fi sa existe o rezerva de bani cash. Un articol interesant pe tema managementului riscurilor in contextul actual: Risc management pentru a iesi cu bine din contextul actual

2 Likes

treaba initiala care necesita finete a esuat, insa acum sa bombardezi e simplu, da au pierdut tankuri, insa mai au o gramada, parca in total au 12k, se pare ca au cucerit deja sudul si aproape au înconjurat Kievul, si Mariopol nu mai duce mult si vor ataca si la Odessa, ce vreau sa zic e ca observ un wish-full thinking, pe partea umana deja sunt raportate violuri pe unde au ocupat.

Avem si noi nevoie ca tara sa dezvoltam arme antitanc, bilndatele sunt forta lor principala, aviatie… asa si asa, in nici un caz ca americanii.

Azi, la 5:30 AM, m-am trezit să beau un pic de apă.
M-am uitat la telefon să văd cât e ceasul.
Am observat o notificare despre atacul intenționat asupra centralei nucleare și cum că asta arde.

Am zis să nu mă mai exaltez si să mă duc înapoi la culcare.

Wait, what???

Cum să mai dormi după ce afli că cea mai mare centrală nucleară urmează să sară in aer?

Apoi mi-am adus aminte de discuțiile de pe forum, legate de ce să facem cu banii in caz de război.

E, iată că într-o dimineață ne putem trezi și să nu mai putem face nimic.
Sau să aflăm că s-a terminat războiul.

Telefonul se ține offline peste noapte…

1 Like