Discuții despre război

Pe modul avion sau chiar, pe modul racheta.

Dupa cum ziceam situatia de foarte dire pt Ukraina, desi multi au cam muscat galusca dupa ce au vazut cateva video-uri cu tankuri ruse distruse, video destul de bun, pe scurt, doctrina rusa zice sa trimiti in fata carne de tun ca sa vezi cum lupta inamicul si apoi incercuiesti orase-le slowly si sa le bombardezi, convoiul nu se misca pt ca fac baze ca sa loveasca cu artilerie.

1 Like

Pe avion e bine.
Am nevoie de alarmă dimineața, altfel l-aș fi închis.

Totuși e război, nu știu dacă n-ar trebui să pierzi contactul cu tot.

1 Like

no, putin tocmai a amenintat lituania si polonia. cica belarusul e interesat de o iesire la baltica si putin il sustine

1 Like

Ukraine joins NATO’s Cyber Defense Center as a contributing participant. “Ukraine could bring valuable first-hand knowledge,” said Jaak Tarien, Director of the NATO Cooperative Cyber Defense Centre of Excellence.

Eu interpretez asta viceversa :grinning:

Unde să emigrezi ca rus…
Siria - nu, Coreea de Nord - nu…
A, Eritrea, sună exotic.

Eritrea:

PS: cu siguranță Eritrea are si lucruri pozitive.

Nu sare in aer decat daca atat rusii cat si ucrainienii o fac sa sara in mod deliberat. Trebuie conlucrare acolo, altfel exista sisteme de siguranta.
In cazul Cernobal, au facut tot posibilul, s-au straduit la max, eliminandu-le pe toate.

Si nici chiar in cazul ala nu e ca in filmele de propaganda eco-fascista in favoarea lui putin.

2 Likes

Dormi linistit, FNI vegheaza pentru tine!

1 Like

Omul spune că Rușii nu au șanse la democrație, în cel mai bun caz pentru ei îl înlocuiesc pe Putin cu un lider cu o mână și mai tare sau cade totul din nou și vine o scurtă perioadă de falsă democrație până vine alt lider.

Mai expert de atât nu găsești pe tema cu flower power la Ruși, deci ai dreptate. Ori îi trimitem de unde au venit, ori vor dori să ne salveze de ‘opresiunea’ din UE.

3 Likes

S-au chinuit sa elimine sistemele de siguranta?

Yeap. Au dorit simularea unui atac de-ala cu bombe, dar sa-l si tina in functiune (in mod normal s-ar fi ales cu un shutdown).

Le-a reusit prea bine. Dar e nevoie de dorinta de-aia comunista ca sa poti face asa ceva.

Legat de tancurile distruse, alții au alte cifre, și din motive bine întemeiate:

1 Like

Diverse studii sociologice spun că oamenii religioși sunt mai deschiși in acceptarea guvernării autoritare.

Ori in Rusia biserica are influență foarte mare.

Odată cu părăsirea mesei de discuții a țărilor civilizate, Rusia va trebui să orbecăiască in propriile probleme.
Până și oamenii obișnuiți din Rusia spun că viața fericită la ei in țară s-a terminat pentru ani buni.

3 Likes

da, fix asa au facut. nu intreba de ce, sunt rusi

Nu trebuie sa ne alarmam ca incepe WW3 si ca va fi total, ganditi-va ca sunt in acest moment oameni care il planuiesc pe al 4-lea

Cu bețe și pietre in al 4 lea.

1 Like

Asa-ti dai seama de ce e întrecerea asta în a coloniza Marte :)) care reușește primul, pleacă și lansează nuclearele în spatele lui :rofl:

Suntem o specie tare tembela :man_facepalming:

1 Like

Am vazut si eu, idee e ca Putin a pierdut inimile ukrainenilor, dar o tara mai poate fi condusa si cu forta eg Belarus, si poate aduce millioane de soldati din russia, chiar ma gandeam, noi avem la noi sa zicem cateva mii de soldati nato, ei au navalit cu 200k, deci in caz de ceva, trebuie sa ne retragem si sa asteptam ajutor, nu cred ca avem nici 50k soldati, nu mai zis de antitank sau aviatie.

Sa stii ca si la razboi e ca la contabilitate:poti avea 50 de oameni cu hartie si pix, dar unul cu un calculator le face toata treaba. De pomana ai 200k soldati neantrenati si fara tehnica militara, cam 500 buni ii trimit in lumea viselor.

1 Like