eBanK a lansat noua criptomoneda romaneasca eBan si isi mareste echipa

Tu ai vrut să angajezi programatori care să facă chestii sub formă de teste și să îl plătești cu moneda ta scremută de tine?

Și ai curajul să te plângi ?

Vreau și eu să-mi faci niște chestii și te plătesc în manucoin. Îți dau 10,100 1 milion câți vrei tu.

Cum ți s-a zis mai sus. Vrem să vedem un nume, un srl, un ceva. Ești nimeni de nicăieri ascuns in spate la tor-uri și ne mai și jignești când ți se atrage atenția.

Din start când vrei să începi o relație cu cineva (chiar fie ea de colaborare profesională), primul pas este să te prezinți frumos, mai ales când tu ești cel care caută.

5 Likes

Foarte tare.

Esti 100% sigur? Esti sigur ca iti permiti sa afirmi asta la modul general?

3 Likes

Vrei mult pentru nimic! Sunte colegi de ai tai de pe forum care deja au inceput sa lucreze la Proiecte, te pierzi in amnunte si scapi din vedere esentialul, asta este oferta noastra si contra oferte nu sunt disponibile, daca nu vrei nu o accepti dar nu ne judeca … asa poti judeca orice firma la al carui interviu te-ai prezentat odata de 2 -ori de 4 ori si la sfarsit ti-au spus pass avem ceva mai bun. Daca accepti oferta noastra bine daca nu asta este nu este cu suparare … la fel a fost si in cazul nostru cand am lucrast ca voluntari pentru Bitcoin cand am fost ofertati de un anonim am crezut ca nu este un impostor genu “Manucoin”, acum nu toti sunt impostori ca cei de la “Manucoin” daca risti poti castiga dar nimeni nu-ti va garanta succesul … Vrei o garantie clara da o spaga si te angajeaza, pe o pozitie unde trebuie sa “lingi” zi de zi seful si sa nu-i iesi de “supt” cuvant si cand are ala toane proaste sa te streseze cu tot felul de povesti personale neimportante etc … atunci vei avea garantai jobului bine platit pana la momentul la care nu mai rezisti … alege sa fi independent cu noi sau dependent si cu banii dati unui frustrat care vrea sa fie “lins” zi de zi etc … nu stiti cum este sa fiti independenti de asta va este teama … vreti sa stiti cine e este pe cine cunoasteti ce prieteni aveti comuni cum puteti interveni tocmai asta nu vrem sa se stie despre noi sa nu intervina nimeni pentru nimeni sa nu iasa vorbe desi fara sa ne cunoasteti ne judecati etc …

1 Like

Domnule eBank, aici aveți primul meu site făcut cu mânuțele mele, ieri, după doar 2-3h de html, e doar html! Gândiți-vă ce potențial am după 1 an de programare.
https://andreimlk.github.io/Hamsterdam/

4 Likes

Nu te descuraja! HTML este doar o interfata in principiu nu are relevanta cum arata “etichta” important este “motorul” vezi LocalBitcoin nu este cu o interfata uimitoare dar server-side-ul este ceva care nu poate fi relizat de oricine, la fel si Bitcoin Core nu are o interfata de sa te dea pe spate dar ce ruleaza in spatele acestei interfete nu poate realiza oricine … Spor si mult noroc!

Eu cred ca problema aici este una emotionala. Primele cateva reply-uri au fost civilizate pana cand …

Eu aici deja la mesajul asta mi-am pregatit popcorn-ul. :face_with_monocle:

@eBank cand ai devenit emotional in reply-uri si defensiv ai pierdut partida. Chiar daca ceilalti “au inceput-o” mi-ar fi placut sa vad in continuare un ton profesionist, detasat, chiar putin umil, de ce nu.

Cand vezi replies de la reprezentantii unor companii mari o sa observi tot timpul acea detasare profesionala, putin umor, etc. N-o sa-l auzi pe unul de Ethereum spre exemplu sa-i zica unui potential colaborator/client “esti varza, esti incult, esti inapt, etc”. O sa zica “da’ dom’le, multumim ptr. input, o sa luam in considerare”.

Si asta nu pentru ca respectivul n-ar fi inapt/incult/enervant/etc. Ci pentru ca un reprezentant al unei companii trebuie sa inspire profesionalism in comunicare, chiar daca parerea lui personala difera. Cine ar avea incredere intr-o companie unde emotiile si pripa guverneaza comunicarea si poate si deciziile?

Am facut si eu greseala asta dar doar de putine ori si doar cand eram mai tanar. O sa presupun ca ai sub 30 de ani si putina experienta in comunicarea “corporatista”. Daca ma insel, mea culpa.

Deci pana la urma ai facut bine ca ai postat anonim. Nimeni nu stie cine esti, n-ai pierdut potentiali colaboratori/parteneri din cauza unei comunicari emotionale. Tot raul spre bine, ai invatat (poate) o lectie.

eBank e vazuta putin aiurea acum aici (si oamenii care au vazut asta aici poate o sa transmita si mai departe). Asta-i nasol da’ porumbelul a scapat.

Mult noroc in continuare cu proiecte si cariera!

3 Likes

Din felul in care te exprimi reiese ca esti cel mult clasa a 12a la liceu :))

Buna impresie cu site-ul pe onion … oameni seriosi :))

1 Like

Cu exprimarea asta … multa bafta in viata, o sa ai nevoie :)) Vezi ca sunt baieti in zona Ramnicu Valcea care te pot ajuta :))

1 Like

Eu sunt frustrat de cat de rau esti certat cu limba romana …

1 Like

Pentru limbul român, apăsește tastele 1.

Revenit la subiect, câți din ăștia am fumat la viața mea, aș putea scrie o carte :slight_smile:

Toți mergeau pe aceeași idee, să faci muncă voluntară la ideea lor (copiată cu tupeu) că dacă celor cu ideea inițială le-a ieșit, lor de ce să nu le iasă?

Mi s -au propus să facem un bitcoin paralel, un motor de căutare ca google doar pentru site-urile românești, un serviciu de mail gen yahoo sau gmail, farmacie online (un domeniu extrem de bine reglementat - credea că doar tragi un woo-commerce și bagi), clonă de uber, clonă de trafic.ro (ce vremuri), clonă de foodpanda, clonă de bursatransport.com, clonă de facebook, clonă de hi5 (ha, mai țineți minte hi5).

Toate erau clone ale unor aplicații aparent banale, dar în care 90% din ele nu era tehnica de fapt ci marketing-ul aka câteva milioane USD buget disponibili pentru marketing.

Dar…evident, toți ăștia doreau să muncesc pe gratis și să fiu partener 50-50, în timp ce ei aveau fix 0 bani de investit, dar o să-i facem pentru că suntem mai deștepți și mai determinați, și avem viziune mai bună ca ei.

Din toate astea absolut nici unul nu s-a concretizat nicăieri. Eram mai câștigat dacă stăteam pe budă în timpul pierdut discutând cu oamenii ăștia de-a lungul anilor.

8 Likes

Se vede ca esti “fumat”, obosit si “intarziat” …

La Valcea nu sunt hackeri nici pe departe nici pe de aproape acolo este o haita de hoti online care fac gainarii online ei fura cum fura si Nastase, Vantu etc nu au treaba cu programarea ei pur si simplu inseala lumea online nu este inginerie este doar o hotie ieftina adusa la rang de arta … nu ai cu cine vb acolo sunt la acelasi nivel cu voi dpdv al cunostintelor numai ca ei fac bani prin gainarii iar voi faceti filozofie gratuita … voi sunteti precum pensionarele de la bloc care stiu tot si nu le scapa nimic …

1 Like

Conteaza calitatea produsului final nu cine il face! Daca judeci persoana pentru ca nu ai ce reprosa produsului, si consideri produsul la fel ca persoana inseamna ca ai o mare problema …

Nu ar fi rau sa ne duceti vestea ca suntem golani ca voi ca v-am inselat emotional si material si voi niste capsunari v-ati prins la timp de “atza” ca daca nu era “atza de papiota” erati gata la apa …

Eu am intrat cu o intentie buna si am fost atatcat verbal am reactionat acum sunt judecat … Nu regret nimic dar timpul va trece si veti vedea ca eBan este un lucru de calitate indiferent ca unul dintre cei care au contribuit la realizarea lui este mai impulsiv sau nu … ma repet conteaza calitatea produsului si faptul ca nu am gasit pe nimeni capabil sa ni se alature defapt asta este si mai grav.

Noi nu am cerut nimanui sa ne faca clone dupa nimic si da eBan este o copie dupa BTC asa cum peste 1000 de alte criptomonede sunt copii unii au succes alti nu au asa cum exista Bee, Pi etc vom fi si noi asta nu inseamna ca daca @Emanuel_Gug a fost ofertat sa faca ceva si nu a stiut sa faca acum el trebuie sa reactioneze negativ … mergi invata carte invata sa faci lucruri si apoi nu o sa te mai oftici … noi nu am cerut sa ne faceti copie dupa nimic ci dorim sa imbunatatim un “WAF” asta este tot dar se pare ca aici printre “capsunari” si la Valcea printre “cartofari” ca programatori nu sunteti clar nu vom gasi un nou coleg care sa ni se alature prea curand …

Zici tu că poate ieși un produs de calitate din… să le zicem golani? Zici tu că tu ești ăla jmecherul de aici și restul de 15-20 care ți-au răspuns sunt niște proști incompetenți care mai sunt și frustrați că sunt proști incompetenți?

Crezi tu că nu ai găsit oameni pentru că sunt absolut toți incompetenți sau altul o fi motivul?

Oare cât valorează un eban? :slight_smile:
(zeroban)

2 Likes

Ca sa te fac sa stergi topicul trebuie sa te ating si am sa o fac ca sa nu ai motive sa il mai lasi … te stiu f bine stiu de ce esti capabil si mai stiu ca esti inconjurat de slugi, lingai si pupincuristi… altfel nu ai avea cum sa te “hranesti” am crezut ca doar caracterul il aveti afectat dar sunteti pregatiti dpdv tehnic, m-am inselat sunteti capsunari in adevaratul sens … imi parae rau ca am fost dus in eroare de faptul ca totusi tema comunitatii este una unde ar fi trebuit sa gasesc cel putin un programator dar am gasit mai multi capsunari … aptopo vezi ca ai probleme nginx la website le ai pt ca te pricepi nu din alte motive … din pacate trebuia sa abordez altfel problema cu voi sa va fi facut o oferta normala nu ca unor programatori voi fiind niste capsunari … le stiti voi pe toate si daca va intreaba omul de ceva ii scoateti ochii ca nu stiie ca voi nu stiti dar de ce cere … nu cred ca sunteti normali … comunitatile astea au fost gandite ca oamenii sa vina sa ceara ajutor nu sa sara capsunarii pe ei … dar asta este … oricum sunt dezamagit de felul cum ati inceput sa dati in mine fara motive si cand am reactionat ca de ce si ca nu trebuia … dragi capsunari sa stiti un lucru ca daca va certati fara motiv cu o persoana si va reclama la politie vine un agent si va atrage atentia daca veti continua va va aplica o amenda si daca veti persevera va poate aresta asta nu inseamna ca agentul de politie este nebun ca nu va tolereaza exact asa ati fost voi cu mine eu am intrat aici cu intentii bune nu am jignit nu am zis nimic mi-aa pastrat calmul iar voi in mod sistematic ati dat toti in mine eu ce era sa fac sa tolerez? Nu este problem la dvs pe website aveti regulile dvs asa cum si noi avem regulile noastre acum eu sunt la voi sper sa nu ajungeti si voi la noi sa incalcati regulile ca vom reactiona conform regulilor.
Capsunare sterge topicul pentru ca te depaseste atat pe tine cat si pe sluguile tale loiale … Capsunari si Cartofari ca programatori doar in vis …

@Cosmin_Popescu Vezi tu diferenta dintre tine si un capsunar este insesizabila un capsunar nu ar intelege cum fucnctioneaza crpto un programator da … tu esti capsunar dovedit … toate cripta valoreaza 0 la inceput capsunare … dar te dai programator … sa-ti fie rusine
Si noua cripto Pi si Bee acum valoreaza 0 asta nu inseamna capsunare ca nu vor valora nimic dar esti departe de a fi programator esti clar capsunar …

Sunt dezamăgit că ai uitat să bagi și un „așa e în România asta de căcat” :frowning: (Mă așteptam să apară o remarcă de genul încă de la primele comentarii ale „slugilor”.)

Uite cum facem, nu ștergem nimic, google e un prieten de nădejde al DevForum; presupunând prin absurd că va supraviețui, potențialii angajați/colaboratori ar afla ce fel de oameni sunt în spatele eBanK :slight_smile:

Continuă să te dai în spectacol și să bagi jigniri, e ok.

6 Likes

Greu sa prinzi ironia … man, fara suparare … chiar te asteptai sa te ia lumea in serios in conditiile in care nu stii sa scrii corect in limba romana si nu ai nici macar un site de prezentare cu un white-paper ?

In loc de multa vorbarie, puteai sa ne spui din start ce face diferit criptomoneda ta, ce probleme vrea sa rezolve, etc. Asta asa, daca tot vrei sa stai la masa cu oamenii mari.

4 Likes

Aparent, nu intelegem noi cum functioneaza, eBan e deja folosit peste tot:

https://constantaonline.net/electronice-si-electrocasnice/pc-laptop/cumpar-macbook-air-cu-eban-doar_i85780

1 Like