Este IT-ul o bula?

Articolul respectiv “anunta” doar ca urmeaza o perioada mai intensa de recrutare. Ca in fiecare an, in aceeasi perioada, aceleasi site-uri, aceleasi articole platite.

nu cred, totul devine din ce in ce mai digitalizat si este nevoie de si mai multi oameni.

salariile din it-ul romanesc sunt desigur ceva wow cand le compari cu salariile din alte domenii. Dar cei din alte domenii sunt prost platiti. Noi nu suntem “supra-platiti”. Observam ca amintea cineva de salariul de 7000 ron pt android developer, ala nu e nici nimin pe economie in Germania.

1 Like

probabil ar trebui sa compari si cat costa viata in germania fata de romania.

Am putea, dar atunci nu are rost sa compar minim pe economie la ei cu salariu pt o pozitie specializata, cu experienta, la noi.

Bulele se întâmplă în primul rând din cauza ignoranței. Evident, sunt și alte cauze, dar ignoranța e acolo sus.

Când ajungem să comparăm salariile din RO cu salariile din alte țări dăm dovadă de o ignoranță ceva de speriat, mai ales când vorbim despre un domeniu atât de globalizat cum este IT-ul (sau mă rog, o parte din IT).

Haideți să stăm puțin să ne răspundem la întrebarea „de ce companii din alte țări fac outsource spre România?”. Dacă primul răspuns care îți vine în cap nu este „prețul bun”, ai o problemă cu ancorarea în realitate.

În momentul în care tariful orar din RO va fi comparabil cu cel din DE, US, UK ce credeți că va impulsiona companiile externe să investească în RO?

Salariile (și în IT dar și în alte domenii) sunt stabilite în funcție de mai mulți factori: cât de greu găsești oameni, cât produce postul ăla, cât e taxat postul ăla, raportate la restul salariilor, la taxe locale șamd.

Dar dacă vreți să comparăm toate lucrurile, putem merge puțin mai departe de salarii:

  • taxele pe venit
  • taxele locale
  • prețul locuințelor (60m² în Berlin sunt vreo 350k€, în București găsești - la aceiași bani - 350m² )
  • prețul chiriilor (tot în Berlin: rar găsești sub 1000€)

(atât Berlinul cât și Bucureștiul îmi sunt complet necunoscute, am luat primele rezultate din google)

3 Likes

Asta este fals. 1500E net este suma de incepator in berlin, in special daca este necasatorit (platesti taxe mai mari daca esti necasatorit fata de cineva casatorit)

Taxele sunt cam aceleasi, poate un pic mai mici(fata de RO) daca esti casatorit.
350k Daca iti cauti undeva la marginea orasului altfel poti sa sari la 500-800k
La chirii depinde foarte mult de suprafata si locatie dar poti gasi sub 1000, undeva intre 600-1000 este zona

Eu am sa las asta aici, trageti voi concluziile.

3 Likes

Poate că taxele locale sunt mai mici, dar în Germania (că tot am început cu asta) ai taxe progresive, de până la 45%. Compară asta cu 3% cât e în Ro pentru un SRL. Chiar și cu taxele pe dividende și CASS-ul obligatoriu nu ajungi la procentul ăla.


În lista de mai sus am uitat să menționez două costuri care pentru noi, IT-iștii sunt foarte importante (comparăm tot cu Germania):

  • o conexiune comparabilă cu gigabitul de la RDS (10€/lună) nici nu vreau să mă gândesc cât costă, având în vedere că pentru 200mbs plătești vreo 40€/lună
  • 1kwh costă 0.3€ (1.5 lei) comparativ cu 30 bani la majoritatea furnizorilor din Ro.

Repet, prețurile sunt găsite pe google, habar n-am cum e situația în teren. Sunt convins că sunt tot felul de portițe și oferte și mai știu eu ce beneficii, dar la o primă strigare, nivelul de taxare în Ro este semnificativ mai mic decât mai la Vest. Ergo, toate nemulțumirile legate de salariile comparate cu Vestul sunt ușor nefondate.

2 Likes

Eu nu comparam SRL ci taxele ca angajat, unde pentru 60-80k pe an este in jur de 35-45% in functie de status marital (daca sotia/sotul lucreaza) si copii.

Iar daca intram in detalii despre costuri hai sa vorbim si despre servicii, in romania cand mi s-a nascut primul copil a trebuit sa platesc ~2000E iar in Berlin nu am platit nimic, apoi pentru copil toate medicamentele pana la 18 ani sunt gratuite pe cand in ro platesti de iti iese pe nas.

Nu incerc sa ridic in slavi DE si da sunt lucruri pentru care platesti mai mult dar per total eu nu m-as muta innapoi.

4 Likes

Ar compara mere cu pere.
Pentru un srl poate merge mai jos, la 1%, daca te angajezi. Dar e pe venit, nu pe profit. Plus ca pe salariu se aplica celelalte reguli.
Problema e ca e doar inceputul. Urmeaza taxa pe dividende, etc.

Depinde. Jaful e distribuit, ca sa nu se prinda sclavii cat de tare sunt exploatati. Asa ca depinde de ce iei in calcul. Daca iei tot, e discutabil. Daca iei pe bucatele si selectezi bucata convenabila, in Romania e beton fata de Germania, a aparut o emigratie masiva a germanilor catre Romania, nu mai putem face fata! :slight_smile:

1 Like

image

1 Like

Eu cred ca unii dintre noi sunt in eroare. 60k EUR brut pe an in DE nu este costul total al companiei cu angalatul. In Berlin, pentru 60k de euro, o companie cheltuie in medie 73k EUR pe an. Pentru banii astia, angajatul primeste 36k EUR NET pe an. Link si link
Pe cand in Romania salariul brut este aproape(fara o taxa de 2%) costul total al companiei cu angajatul.

Cam asa era si in Romania inainte de trecerea tuturor taxelor de la angajat la angajator. Haideti sa nu mai facem confuzie.

Also, Romania nu e parte din OECD. Nu inteleg acel grafic(also, sursa?). Daca doriti statistici cat de cat ok unde si Romania este luata in seama, Eurostat is your friend. Si nu, nu stam deloc prost la productivitate.

3 Likes

Doar atat iti mai zic. Inainte de motorul cu abur nu era deloc industrie. Si sa accelerezi o masina de la ~0 Km/h la 10 km/h (care chiar poate sa insemne 100x la productivitate) in no-time e mult mai usor decat sa accelerezi o masina de la 100 Km/h la 110 Km/h (care inseamna un penibil de 10%). 10x-uri se poate doar in industriile virgine. De exemplu RPA care baga automat facturi, viteza de bagat facturi de zeci de ori mai mare, lucru 24/7, salariu mic, marja de eroare mult mai mica.

2 Likes

Este IT-ul o bula

  • DA
  • NU
  • Nu stiu

0 participanți

:grin:

1 Like

Sigur ca analogia aia falsa ma va convinge. Nu.

Un cal pus la plug, trage cat poate el trage.

Cu mijloace mecanizate, mergi cam asa:


Si nu e chiar atat de dependent de pusul unui calculator cu software in tractoarele alea (desi astea moderne poate ca au), ci de capacitatea de a face lucru mecanic. Aia e partea esentiala.
Bine, la astea, ca tot am indicat baza piramidei, conteaza si alte progrese, cum ar fi chimia, ca fara ingrasaminte, etc, n-ar fi crescut productivitatea in halul ala. Dar dupa cum ziceam, mai putin soft-ul.

Problema e din nou ca sunt luate drept ‘granted’. Cum era sa dam cu sapa si sa tinem de coarnele plugului in loc sa povestim pe internet cat de mareata e revolutia industriala cu iPhone si tableta?

Am si eu un exemplu de proiect cu impact mare care poate justifica un salariu mare. Am lucrat in ultimii 4 ani la digitalizarea cupoanelor de hrana pentru World Food Programme (programul Natiunilor Unite pentru distributia de alimente, in special prin Africa). Pana acum 4 ani se lucra pe hartie in marea majoritate a tarilor si era frauda cat casa, jafuri la ordinea zilei, mafiotii locali strangeau cu japca voucherele tiparite si le foloseau ei. Sistemul actual (WFP SCOPE daca vreti sa cautati) este complet digital, carduri contactless cu amprentele membrilor familiei stocate pe el, cupoane emise electronic over the Internet o data pe luna. 18 milioane de oameni mananca zilnic cu ajutorul cardurilor cu softul scris de mine pe ele. 48 de tari and growing. Proiectul a costat niste zeci de milioane de EUR overall (evident nu i-am incasat eu ci angajatorul meu :slight_smile: ) dar sentimentul ca direct sau indirect 18 milioane de oameni nu mor de foame cu un pic de ajutor de la mine e foarte misto.

30 Likes

Felicitari @drazvan!!

Cel mai bun argument din topic!

Noroc ca a venit si confirmarea ca eram total derutati :))

PS: Like-urile nu inseamna nimic!

1 Like

Noroc ca ai confirmat confirmarea!
:))

Like-urile inseamna ca ati apreciat acest raspuns.