Experienta unui standing desk

De cateva zile cochetez cu ideea unui standing desk. Desigur, unul improvizat, intrucat costurile unuia “dedicat” sunt destul de mari. Un pic mai incomod la inceput, dureri de spate si de calcaie, dar am inceput sa ma obisnuiesc. Beneficiile asupra sanatatii sunt enumerate in multele articole ce s-au scris pe aceasta tema.

Ce mi se pare foarte interesant este faptul ca productivitatea a crescut :slight_smile:

Al meu arata cam asa:

2 Likes

Mă gândeam și eu să încerc la un moment dat, dar aparent Ergotron face brațe pentru birou SAU pentru perete și nu pot să cumpăr doar baza; trebuie să iau un set complet (ai putea crede că sunt români la ce strategie de marketing au!).

Fără brațele puse pe perete ar fi chinul prea mare să plimb două monitoare pe verticală câte juma’ de metru…

Pentru durerile de călcâie cică este un covoraș care previne aceste probleme.

IKEA are un astfel de birou: http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/S49022519/

Dacă beneficiile sunt chiar atât de multe, probabil nu este chiar atât de scump :smile:

1 Like

Legat de covoras, stii cumva cum se numeste?

Am cautat ceva in acest sens, dar n-am gasit nimic nici macar pe aproape de subiect.

Parcă asta era:

http://www.amazon.com/gp/product/B001UIGZG4

(știu sigur că avea forme în relief)

Ma doare spatele doar uitandu-ma la asa ceva. Cat rezisti sa lucrezi asa pe zi si cum te simti dupa o saptamana?

2 Likes

Să nu uităm că omul, ca specie, a început să stea jos majoritatea timpului în ultimii 50 ani. Dacă am rezistat două milioane de ani, este posibil să nu fie chiar atât de rău. :wink:

Pe de altă parte sunt curios dacă nu cumva apar alte probleme de la stat prea mult în picioare (e.g. varice).

2 Likes

Inainte de a incepe lucrul fac cateva exercitii, mai ales pentru spate. Apoi fac o pauza de 10-15 minute la fiecare ora, timp in care stau jos. Revin cu feedback dupa o saptamana :slight_smile:

5 Likes

Astept cu interes :smile:

Intr-adevar, statul indelungat in picioare este un factor favorizant pentru aparitia varicelor, dar nu intentionez sa folosesc modul acesta de lucru pe o perioada nedeterminata.

Buna ideea din cand in cand dar … what about a bicicle desk? :smiley:

Sau, de ce nu o banda de alergat? :slight_smile:

2 Likes

Ceva apropiat pentru picioare si mai ieftin e covorul Cloud de la Dormeo

1 Like

ha, chiar am calcat pe un d-asta intr-un magazin si i was like “wtf did just happen?”

Îmi place copy-ul de la detalii produs “Dezmiarda-ti picioarele in fiecare dimineata si seara cu un covor plin de rasfat din spuma cu memorie”.

Măi să fie, covorul ăsta e un fel de tigaia magică :smile:

2 Likes

Se poate utiliza un scaun inalt pentru sprijin din cand in cand. Orice pozitie ai avea la birou, daca e acceasi pozitie pentru multe ore e nasol. Omul s-a nascut sa de miste, nu sa stea. Cel mai ok e alternarea posturilor, un desk reglabil pe inaltime ar fi practic. Evident pauzele ar trebui sa devina obligatorii, dar cand lucrii concentrat uiti sa le faci.

Ma si eu ma gandeam serios la o chestie de genul asta, mai ales ca stau cam prost cu spatiul. Si chiar am ceva probleme de la staul pe scaun. Si cand aud ca scaunul “chiar ucide” mai ca-mi vine sa alerg. In ultimul timp pe mine m-a rezolvat pisica. A nascut inca doi. N-am cum sa stau nemiscat mai mult de 20 min pe scaun fara sa ma “supere” vreunu din ei.
I-ati o pisica, sau mai multe, sau orice animal inteligent care mananca si se caca. Si monteza litiera langa birou sau in aceasi camera. Daca poti sa treci de “spargerea” concentrarii si a altor obiecte, oricat de ciudat pare sa stii functioneza. Apropos de omul preistoric, ala statea in picioare pana aparea trex-ul, dupa care probabil ca baga cel mai tare sprint posibil, altfel era friptura.

Nu trebuia să alerge foarte tare. T rex era mult în urmă. Cu câteva zeci de milioane de ani în urmă :slight_smile:

2 Likes

Cum? Adica tot ce arata la televizor sunt inventii?

Poti sa iti faci singur un standing desk cu piese de la ikea.
Iei o masuta, un raft si un suport pentru raft si iese ceva de genul asta.