Factura pentru incasare bani de la Apple Developer / iTunes Connect

La fel ca in urma cu 6 luni, consider ca tu si contabila ta gresiti. Apple nu iti opreste tie comision ci taxeaza cumparatorul dar din vanzarea aplicatiei tale, acei 30% sunt de fapt adaosul Apple. Explica contabilei cum se ajunge la pretul platit de cumparator.

Tu ceri 10lei(ma rog, 0.99, 1.99, 2.99…etc). Apple vinde la 10lei, dar acei 10lei contin atat acel comision de 30% cat si TVA la intreaga suma. Daca acei 30% ar fi comision pentru tine nu ar fi logic sa aplice TVA la ei cumparatorului. De asta nici nu iti ofera tie factura pentru el.
Mai exact la 10lei de fapt cumparatorul plateste 7.7lei + TVA(2.3lei). Daca acei 30% sunt adaugati la pretul final la care se aplica TVA inseamna ca tu de fapt vinzi catre Apple la 7.7 - 30%, adica 5.39lei.

Nu asa ai in rapoarte?

Si daca stau mai bine sa ma gandesc ei de fapt comisioneaza fiecare achizitie / plata, nu aplicatia.

1 Like

Nu bag mâna în foc, nu am avut experiențe directe cu Apple, dar, din experiența mea, treaba stă cam așa:

  1. Exprimarea 30% comision este greșită și induce în eroare. Apple nu percepe comision ci are adaos comercial.
  2. Apple emite factură către clientul final, cu suma totală + T.V.A. unde este cazul, nu developer-ul. Pentru B2B, pasarea responsabilității de plată a T.V.A.-ului se face între Apple și clientul final. În nici un pas din procesul de vânzare nu este implicat developer-ul.
  3. Developer-ul este furnizor de servicii către Apple. Apple nu încasează de la el comision, ci încasează de la cumpărătorul final un adaos comercial. Apple nu emite factură pentru comision developer-ului ci doar factură pentru vânzarea de servicii clientului. Developer-ul (furnizorul) emite factură către Apple pe suma finală ce-i revine.
  4. Având în vedere că suntem în UE iar relațiile developer-ilor din România sunt cu subsidiara Apple din Luxemburg, nu avem bătăi de cap cu T.V.A.-ul. Factura emisă către Apple nu va conține T.V.A., dar va trebui să conțină codul de T.V.A. al Apple (LU-20165772)

În concluzie, emiteți factură către Apple numai pe suma ce vă este virată în cont.


A menționat cineva procesatorii de plăți și comisionul lor. Acolo treaba e diferită, deoarece ăia au un statut mai special, dar și acolo situațiile pot varia de la un caz la altul.
De exemplu, în cazul Paypal, un cont de Paypal are același statut ca un cont bancar. O plată trebuie înregistrată în contabilitate în momentul în care banii au intrat în contul PP, deoarece atunci devin disponibili pentru a fi cheltuiți, iar suma trebuie să fie suma totală virată în cont. Comisionul Paypal trebuie înregistrat ca un comision pe operațiune, asemeni celor percepute de bancă.


P.S. Suportul, ca și garanția, este acordat de producător, nu de vânzător.

6 Likes

Sa ne intelegem, eu n-am avut nici o treaba cu apple sau store-ul lor. Am zis cum mi se pare mie normal din datele expuse.
Daca tu trimiti factura pe servicii lu apple, atunci e cum zice @IonutBotizan.