Firmă în România vs. firmă offshore

Mie nu mi-au permis sa adaug 6201 pentru ca nu am studii in domeniu. Am diploma de studii superioare, dar nu in domeniu. Am discutat cu cateva persoane de ONRC si toti m-au refuzat.

Mi-au zis sa fac niste cursuri si sa vin cu diploma de acolo.

Întrebarea firească pe care trebuia s-o pui la momentul ăla era „Conform cărei legi?”. Răspunsul din partea lor trebuie să vină cu lege, dată, articol, absolut tot, eventual să vă uitați împreună pe lege. O să fii surprins că nu scrie nimic de așa ceva - la momentul respectiv mă documentasem atât de bine încât știam articolele pe de rost, acum mi-e greu să te trimit la vreunul dintre ele :smiley:

Mai mult decât atât, este aberant ce ți s-a zis întrucât este imposibil ca orice curs de scurtă durată de pe lumea asta să echivaleze cu o diplomă obținută prin urmarea unei instituții de învățământ de lungă durată - și aici vorbim totuși de facultate, nu de orice firmuliță atestată CNFPA.

2 Likes

6202consultanță în tehnologia informației nu e suficient?

Nu ştiu dacă mai este de actualitate întrebarea ta, dar îţi răspund eu.

Cel mai avantajos rămâne SRL micro cu 3% impozit pe profit.
Legat de cheltuieli, nu văd care este problema, cât timp nu plăteşti impozit pe profit, poţi să pui aproape toate cheltuielile pe firmă, şi astfel justifici cash-ul.

Sigur, unele cheltuieli nu se pot, acolo poţi scoate prin dividente dacă chiar doreşti, sau poţi acoperi cash-ul altfel: ai nevoie doar de bonuri, poţi cere de la prieteni, când mergi în oraş păstrezi tu bonul, etc.
Eu aşa fac, fără probleme, şi este complet legal, din moment ce tu nu plăteşti oricum impozit pe profit.

Singurul dezavantaj este că nu poţi deduce TVA-ul la orice cheltuială, decât la cele considerate deductibile. Dacă vii de la PFA, e fix acelaşi lucru, deci nu te-ar afecta negativ.

Eu facturez mai mult extern, deci 90% e fără TVA oricum, maşina este pe firmă, îmi fac frumos deplasări şi foi de parcurs (hârţogărie inutilă dar merită) aşa deduc toate cheltuielile legate de maşină fără nici o problemă.

Dacă vrei te poţi şi angaja (eu mi-am făcut angajare pe salarul minim) şi eşti complet ok. E mult mai simplu ca la PFA unde trebuiesc separate cheltuielile deductibile de celelalte.

Cel mai mare avantaj: eşti SRL, adică Răspundere Limitată, în caz de ceva probleme, abuzuri, intri în insolvenţă şi la revedere.
La PFA răspunzi cu bunurile personale şi orice faci rămâne legat de numele tău personal.
Nu mă refer la faptul că ai comite ilegalităţi, dar gândeşte-te că poţi fi chemat în instanţă de un client nemulţumit şi poţi pierde tot. E destul să apari ca şi chemat în instanţă pe numele tău personal, îţi rămâne la dosar. Dacă e SRL, e chemat SRL-ul în instanţă, care îşi va trimite reprezentant (care tot tu vei fi, dar e altceva).

Contează şi să ai un contabil bun, evident.

5 Likes

la micro cu 3% nu uitati ca e pragul ala limita de 65k euro. in caz ca.

1 Like

E vorba de 3% impozit pe venit, nu pe profit.

1 Like

Pai si administratorul firmei nu esti tot tu?

Ba da, dar în România administratorul societății are o răspundere limitată (de aici și SRL). Cum crezi că a ajuns nea’ Vântu să facă atâtea țepe afaceri de succes? :smiley:

1 Like

Stiu asta, dar nu ma refeream la raspunderea cu bunuri. Ca administrator al firmei esti responsabil de activitatea acesteia, inclusiv de insolventa. Plus ca citisem prin vara ca s-a schimbat legea in privinta raspunderii administratorului si ca in cazul in care este gasit vinovat de intrarea in insolventa in mod intentionat va raspunde cu propria avere.

Ministerul Justiției a inițiat proiectul unui Cod al insolvenței, în vederea limitării situațiilor în care o serie de firme produc prejudicii unor creditori și intră în insolvență, pentru ca administratorii și patronii să scape fără plata datoriilor respective.

Asta era in 2013, proiectul a fost aprobat in 2014.
Plus ca in cazul insolventei tot iti ramane dosar chiar daca nu vei raspunde cu averea, iar treaba merge cu o singura societate pentru ca la intrarea in insolventa este posibil sa iti fie impusa o interdictie de a mai fi parte din conducerea unei alte societati.

1 Like

Sa ne intelegem: nu conteaza daca e srl, pfa, sa. Daca faci fapte penale, raspunzi pentru ele. Raspunderea la SRL este in limita capitalului social subscris (de obicei aia 2 mil de lei). In cazul PFA, statul “confunda” bunurile PFA-urile cu bunurile tale personale, asa ca daca ai datorii la stat, iti poate executa bunurile.

2 Likes

Reinviu thread-ul asta pentru ca foarte curand o sa se scada regimul micro-intreprinderilor si sigur cativa de aici vor fi afectati.

A facut cineva de pe forum o firma offshore? Poate sa ne dea mai multe detalii despre infiintare, costuri si intretinere?

Totul legal btw, nu caut informatii despre scheme ilegale.

Multumesc

O firmă offshore nu înseamnă nimic altceva decât faptul că se află în altă locație decât cea în care faci businessul de fapt.

De exemplu, și Serbia poate fi teoretic offshore, nu e în UE, nu are treabă cu nimic.

De aici încolo totul depinde de ce vrei să obții, și să găsești țara care îți oferă asta.

De exemplu una clasică, Olanda are taxe zero parcă pe venituri din proprietate intelectuală. Înregistrezi un patent și în baza lui facturezi și aduci banii la ei. Dar…alte venituri de taxează de te ustură.

Irlanda au avantaje la altele, te uiți și vezi ce ți se potrivește.

Iei țările pe rând și vezi unde îți e avantajos. Sub 100k profit pur nu are rost să îți bati capul, pentru că ai și overhead care costă.

3 Likes

Ok, ms. Profitul e mai mare de 100k de aia ma intereseaza. Nu stiu daca avem si pe forum, dar poate ne ajuta cu informatii cei care chiar au firma in offshore-uri si care pot sa relateze din experiente proprii