Healthy oncall culture si experienta mea

Pentru ca nu am mai vrut sa poluez thread-ul anterior, ce cultura de oncall aveti?

Eu am facut oncall vreo 2 ani in perioada 2018-2020. Nu era neaparat ceva big deal, dar eram sunat de catre echipa de front-office cand graficele de monitorizare nu se mai actualizau, nu mai venea punct la intervalul urmator. Problemele erau diverse, dar rezolvarea era relativa simpla.

  • Echipamentul nu mai genera fisirele cu date pentru grafice
  • Probleme de conectivitate
  • Schimbari care modificau fisierele si nu eram anuntati din timp

Cand se intampla un incident, il discutam cu colegii a doua zi si vedeam cum putem sa ne facem viata mai usoara. Fie prin automatizare, fie prin o verificare pe care o puteau face si alte echipe. Dar mai greu cu verificatul pentru ca se mai arunca pisica in curtea vecina :slight_smile:

Eu am trecut intre timp pe shadow (avand in vedere ca sunt L3 si in echipa de dezvoltare) si viata s-a simplificat. In acesti ani, am automatizat si imbunatatit detectia cat s-a putut de mult, proceduri in Confluence, iar rezultatele se vad. Coelgii care sigura on-call ul sunt sunati rar.

In timpul incidentelor am vazut oameni care au stiut sa isi pastreze calmul, oameni evervati ca au fost treziti la 2 dimineata.
Un tip pe care l-am aplicat a fost ca eu si cineva din partea cealalta sa avem un call separat si sa dam update-uri in conferinta cu incidentul.

Din anumite puncte de vedere, oncall-ul pe care l-am facut mi-a testat skill-urile intr-un moment fast paced. In altele, pain in the ass.

Recordul a fost sa fiu suntat de vreo 3 ori pe noapte.

Ca si materiale suplimentare de studiu

2 Likes

Cum ziceam in alt thread poți faci oncall fără sa scoli pe nimeni din somn. Ai oameni pe GMT, GMT - 6,gmt + 6 si ai cam totul acoperit :grin:

Cred ca ai uitat sa adaugi link-ul pentru prezentarea ta :stuck_out_tongue:

Daca as fi fost sunat de 3 ori pe noapte, as fi inceput sa ma gandesc daca sa le pomenesc sau nu de layer 8. :laughing:

Intr-adevar
Si de acolo poate fi problema :slight_smile: