Hobby Corner: Muzică și instrumente muzicale

Pentru mine e foarte bine, acum nu mai sunt ‘incepatorul incepatorilor’ cum ziceam mai pe la inceput, sunt doar incepator :slight_smile:

In perioada asta fac tranzitia de la cantat din pozitii prestabilite (cu schimbari de pozitie si extensii, etc - mai mult din pozitii do, re, fa si sol) la cantat ‘fara pozitie’.

Asta - e ceva mai apropiata de faza in care sunt acum - de exemplu are pozitia mainii stangi statica (daca tin bine minte, fa), dar mana dreapta ‘se plimba’ peste mai mult de o octava. Chiar la sfarsit sunt doua cross-over (incepe de la fa sau sol si se termina mai jos pe la#):

Sper ca n-am confundat cu alta :slight_smile:

Pentru cei doritori care n-au experienta cu asa ceva, un avertisment: e mult mai dificil decat pare la o privire superficiala.

Si o mica exprimare stil promisiuni de-alea de cursuri miraculoase: folosind o metoda proprie am intrat in top 1% la acuratete, etc, intre cei care incep sa invete sa cante la pian cu o anumita aplicatie destul de folosita… metoda e deocamdata secreta si o divulg pentru 5000 euroi / cap de fraier :slight_smile:

Poate o sa spun mai incolo care e secretul, pentru ca in realitate sunt cel mult mediocru la capitolul asta :slight_smile:

2 Likes

In fanfara de la biserica. Multe din bisericile protestante au fanfare, unele sunt foarte bune.
Noi suntem cam 15 si cantam mai mult de hobby :smiley:

1 Like

Nu știu dacă ăștia-s protestanți iar eu nu sunt religios.

Dar piesa asta mi se pare foarte mișto:

3 Likes

Da, sunt protestanti…se fac proiecte faine la BBSO…Cred ca in Oradea sunt majoritatea.

Succes pe mai departe! :slight_smile:

Foarte mare probabilitatea sa fie protestanti.

Si mie imi place acea melodie, dar parca asta imi place si mai mult :smiley:

2 Likes

Multumesc frumos :slight_smile:

Salutare!Eu nu pot sa iti zic decat niste lucruri pe partea muzicala:
1.Poti calcula durata unui “beat = timp” pe secunda,dar trebuie sa ai in vedere ca la piese diferite acest “timp” poate avea alte valori.
ex.1 patrime = 200.Sau o patrime cu punct(1 timp jumatate) = 78
2.Si referitor la time signature(cred ca se refera la masura piesei) 3/4 inseamna ca in fiecare masura exista 3 timpi a cate o patrime.Dar vezi ca pot fi si masuri compuse:12/8 sau 3/16…
Dar de curiozitate ,la exemplul tau de 3/4,de ce ai calculat lungimea undei doimi 4 *1/2?Asta ar insemna ca doimea = 4 * jumatate de timp(optime).
Nu e mai simplu 2 ori 1 timp?
Pentru ca,daca nu simplifici calculele,cand unitatea de masura(beat-ul) va fi optime,sau saisprezecime, patrime cu punct sau altele…cred ca da te va incurca putin calculul…
Eu imi spun doar parerea mea de muzician… :slight_smile:
Succes!

1 Like

Da, trebuie neapărat să mă mai uit pe ce înseamnă efectiv măsura/notațiile și cum afectează duratele.

1 Like

S-a implinit cu putin timp in urma un an de cand m-am apucat sa invat sa cant la pian… tot am zis sa scriu niste reviewuri pentru niste aplicatii, dar trebuie sa se alinieze astrele pentru asta :slight_smile:

Cam la nivelul asta am ajuns intr-un an:

https://soundcloud.com/adrian-roman-817728413/perfect-int-iii/s-sQFMB1QuSyb?utm_source=clipboard&utm_medium=text&utm_campaign=social_sharing

https://soundcloud.com/adrian-roman-817728413/kiss-the-rain-int-iii/s-F8SbV1p0Oj2?utm_source=clipboard&utm_medium=text&utm_campaign=social_sharing

https://soundcloud.com/adrian-roman-817728413/my-way-int-iii/s-rxM1SUBnaF7?utm_source=clipboard&utm_medium=text&utm_campaign=social_sharing

Nu stiu daca am ajuns la nivelul pe care il prognozam:

dar eu sunt multumit de rezultate.

3 Likes

Una proaspata:

E mult mai dificila decat pare auditiv (se canta simultan cu ambele maini si sunt multe accidentale).

Se pare ca pot sa ma apuc de ‘Fur Elise’ :slight_smile:

5 Likes

Una dintr-un challenge lansat recent de o aplicatie pe care o folosesc:

Mi-a placut, asa ca am inregistrat-o.

2 Likes

Felicitari!Foarte tare!! :slight_smile:

1 Like

Asta e grea …Felicitari!

1 Like

Nu ma gandeam ca voi gasi pe acest forum pasionati de muzica … :slight_smile:

1 Like

Simply Piano, aplicatia pe care o folosesc cel mai mult, are trei ‘path’-uri de invatare… bineinteles ca merita sa le parcurgi pe toate trei.

Una dintre ele e ‘lead sheets’, ce le combina pe celalalte doua. Recent am inregistrat o melodie de acolo, folosind pedala:

Canti melodia cu mana dreapta si te acompaniezi cu acorduri cu mana stanga.

Un alt path e ‘chords’, se canta acordurile cu mana dreapta, cu stanga nota ‘radacina’ (e un pic mai complicat decat atat, mai este si arpegiere, etc, poti sa canti de fapt si mai mult de o nota cu stanga). Un exemplu:

Celalalt ‘path’ e ‘soloist’, asta ar fi cel mai dificil zic eu. Un exemplu de sezon:

Ok, de alt sezon :stuck_out_tongue:

3 Likes

Ca sa mai schimb un pic sunetul, am inregistrat una cu sunet de orga:

Cam asa suna la pian:

La ambele nu strica un pic de antrenament suplimentar :slight_smile:

2 Likes

Aceeasi melodie cantata in trei game diferite:

Deja ma pregatesc de Craciun :slight_smile:

3 Likes

Salutare!
Ce piese ati mai inregistrat? :slight_smile:

Eu prestez cu spor la ala turca; dacă nu uit, pun o înregistrare mai târziu :grin:

Side quest: am inceput super timid tobe, vedem cum iese.

2 Likes