How to Run a Ponzi Scheme for Tech People

Și discuția de pe HN e interesantă.

Cred că are legătură cu Bisnitarii programelor de mentorat in IT :slight_smile:

6 Likes

Asta ar fi unul din motivele pentru care am renuntat sa mai fiu trainer la o ‘scoala’ ce oferea astfel de cursuri si am facut un canal de discord si cine e incepator si are dorinta de invatare sunt dispus sa-l ajut gratis. Chiar si-asa(dupa cum banuiam) din vreo 250 oameni de acolo cred ca maxim 30 au pus intrebari. Ceilalti asteapta mura in gura, solutia magica.

3 Likes

Ciudat, eu am încercat să fac (predau) cursuri gratuite remote, acum vreo 8-9 ani.
La vremea aia primeam oferte de lucru zilnic și trebuia să le refuz.
Am vrut să formez o echipă cu care să lucrez la proiecte mai mari.
Din păcate cei pe care am încercat să îi învăț au renunțat după câteva săptămâni și mi-am pierdut și eu interesul.

Interesantă perspectivă.

Eu unul întâmpin dificultăți în a parcurge un curs prea lung pentru simplul motiv că dacă nu aplic ce învăț, uit și mi se pare timp oarecum pierdut.
Și eu prefer mai degrabă mentoratul care nu implică bani.

Pe tema asta, canalul de youtube a lui James Jani, pe care explica diverse scheme, printre care si metoda “fake guru”:

https://youtu.be/L9Gpr7PEnbs

Dpmdv este un simptom al scolli, unde suntem invatati sa ni se predea si noi sa tocim.

da si nu, ma astept sa fie asa atunci cand esti in scoala/facultate. Cand ajungi sa vrei sa inveti ceva, ar trebui sa vina de la tine, daca cu adevarat vrei ceva. Tocmai de aici vine si smecheria cursurilor astea, sunt facute pentru oamenii(majoritatea) ce asteapta ceva din cer, din acest motiv ziceam intr-un post ca nu scot neaparat vinovate scolile pentru ca si oamenii intretin acest business prin ceea ce fac. In fiecare grupa sunt 2-3 care cu adevarat isi doresc sa invete iar restul se incadreaza la cealalta categorie.

Multi nu vor sa invete ceva, ci sa devina programatori sa castige bani multi.

Candidatii la asemenea cursuri vor sa evite scoala pe bune.

Vor o cale pentru regi, sa invete in doua luni cat altii in tspe ani. De preferinta chiar sa nu invete, doar sa dea niste bani si sa le intre in cap prin magie.

3 Likes

nu toti, dar in mare parte da. E si vina celor care fac reclama si bat fix aici ‘in 4 luni poti face o schimbare pe plan profesional, mii de joburi vacante etc etc’

@OvidiuG citind ce ai scris m-a dus cu gândul la o reclamă veche: https://youtu.be/4jVZhtCpZbw

1 Like