I noticed some disturbing privacy defaults in Windows 10

https://jonathan.porta.codes/2015/07/30/windows-10-seems-to-have-some-scary-privacy-defaults/

1 Like

discutia de pe HN - https://news.ycombinator.com/item?id=9976298

1 Like

Daca am face o categorie HN-Discuss ?

sau am putea sa nu mai postam stuff de pe front-page-ul HN din moment ce 80% din noi il citesc oricum :slight_smile:

1 Like

Corect, doar că eu am găsit link-ul pe twitter :smile:

Oricum, dacă este pe HN nu înseamnă că nu putem avea și noi o discuție separată. Nu?

Agree - insa doar un link este un pic cam light pt. o discutie IMHO, that’s all.

on-topic:

Cand l-am instalat am citit micile detalii legate de sharing stuff si dat disable la most of them
insa ceva imi spune ca trebuie sa fac un full clean-up, partea comica este ca OS X tine datele
private ceva mai bine (pana in limita NSA).

Oricum nu este ceva nou, in Ubuntu oarecum ceva similar - cu Amazon stuff - am instalat ieri 15.04
si optiunea de opt-out nu mi-a sarit in ochi, iarasi comic la Microsoft macar era de la bun inceput
cu on/off desi pareau neimportante UI-wise.

Again ma apuca tragi-comicul cand Mozilla le trimit scrisori deschise la Ms peeps asta in timp ce ei
introduc default in browser third-party crap.

tl;dr: the world is a mess.

1 Like

update - Windows 10 doesn’t offer much privacy by default: Here’s how to fix it | Ars Technica

1 Like

Ce nu (prea) înțeleg eu în toată povestea asta e următoarea: vrem ca PC-urile să ne ajute cât mai mult, să știe ce vrem, dar nu suntem dispuși să dăm acces la comportamentul nostru la PC.

Oare nu așa se face SO-ul mai deștept? Cu colectarea și procesarea datelor astfel încât ce face Average Joe la pc să fie oarecum predictibil și, prin urmare, să îi fie servită informația corectă?

Ce ar trebui să fie îngrijorător însă e altceva: având în vedere că MS se mută pe update-uri constante, fără ca utilizatorii să le poată opri, oare cât va trece până va introduce setări de privacy sau funcționalități care încalcă acest privacy?

Nu știu de tine, dar la firmele la care fac management, am WSUS iar update-urile marcate “critical” si/sau “security” se fac fie ca iti place sau nu.

Si la Win10 ai “defer updates” pentru alea optionale
Rezultatul pe termen lung va fi din ce in ce mai putine masini cu windows infectate

1 Like

poate ceva de genul might help in the future?

o varianta reglementata pt. toti membrii cel putin.

  1. Mie personal mi se pare o direcție foarte bună aceste updateuri constante, un fel de linux rolling release.

  2. fără ca utilizatorii să le poată opri” - A fost o știre pe tema asta (preluată de majoritatea blogurilor de it din românia), apoi a apărut o alta știre ca reacție, că există un utilitar separat pentru a dezactiva updateurile (știrea asta nu a mai fost preluată de prea multe bloguri).
    Microsoft nu a eliminat complet abilitatea de a opri update-urile, doar a făcut acest proces unul puțin mai dificil.

  3. Datorită faptului că la punctul 2 am demonstrat că acea ipoteză este falsă, concluzia la care ai ajuns în acea idee este la fel de falsă: “oare cât va trece până va introduce setări de privacy sau funcționalități care încalcă acest privacy?”.

Eu nu îmi bat capul cu setările de privacy, vreau ca sistemul de operare care îl folosesc să fie smart, să mă ajute să fac ce am nevoie mai ușor.
Nu înțeleg de ce lumea e atât de panicată pe tema asta.

1 Like
1 Like

Apropo de Windows 10:

Si cam asta apare peste tot din ce am verificat eu.
(Microsoft store)

Păi și cine naiba folosește Microsoft Store? Eu cred că am instalat una sau două aplicații, că eram curios cum arată…

Oricum, foarte urât din partea lor. Apple o avea mizeriile proprii, dar am un iPad cu iOS 4.x care încă poate folosi AppStore-ul fără probleme…

<< Windows Phone

Si da, urat mod de a proceda.

Stai așa, că nu înțeleg: în Win Phone Store te invită să faci upgrade la W10? În condițiile în care WP10 încă nu s-a lansat? (și chiar dacă se lansează, ești oarecum la mâna operatorilor să-ți trimită update-uri)

Pe Phone Store e totul ok (momentan).
Doream sa imi instalez si pe pc cateva aplicatii din cele pe care le utilizam pe telefon, pentru a avea totul disponibil mai usor, si am dat de chestia de mai sus.

eu n-am vazut nicaieri chestia aia cu upgrade to windows 10.

well. fuck.

And finally, some traffic seems quite impenetrable. We configured our test virtual machine to use an HTTP and HTTPS proxy (both as a user-level proxy and a system-wide proxy) so that we could more easily monitor its traffic, but Windows 10 seems to make requests to a content delivery network that bypass the proxy.

via Even when told not to, Windows 10 just can’t stop talking to Microsoft | Ars Technica

more updates:

P.S. testing the tool now