ICEEfest 9 & 10 iunie 2016

http://www.iceefest.com/speakers/

Prețul unui bilet pleacă de la 30 euro și ajunge până la 200. Studenții au 50% reducere.

Sunt o mulțime de speakeri, tratând tot felul de subiecte, de la eHealth la eCommerce.

Nenea ăsta e destul de entuziasmat :slight_smile:

Eu mi-am calculat fiecare stage la care vreau sa merg a.i. sa ies mai ieftin. (UX-ul agendei este horror). M-au urgentat cu “biletele se vor scumpi” si am pus botul. Am dat 90€ pe o zi. Dupa 2 zile ma trezesc cu newsletter cum ca cu ~60€ ai VIP (reducere de la 300€) pe toata perioada.

Asa, pe stil romanesc. Strategii din astea gen dai si fugi.

Eu voi fi pe 9. Mai vine cineva?

2 Likes

Ca sa folosesc o expresie neaosa, “Te-au facut” :stuck_out_tongue:

Cumpărat online? Dacă da, ai 14 zile să ceri banii înapoi :slight_smile:

1 Like

@iamntz - Cumparat online. Oamenii au avut un bug pe site inca de la inceput, cand am vrut sa cumpar bilet, insa am tot amanat si nu le-am dat feedback atunci. La 15 zile dupa asta nu rezolvasera problema. Butonul de buy tickets disparea dupa ce se incarca tot content-ul. M-am chinuit cu mesaje pe facebook cu ei (english. Bitch, please!), cam vreo 2 ore ca sa le explic problema. Pana la urma am rezolvat-o cu Vivaldi.

Timpul pierdut cu returul banilor este mai scump decat biletul in sine. :slight_smile:

1 Like

Lol, Firebug, Inspect element, display:block, ehh, ce vremuri :slight_smile:

1 Like

Ai dreptate, vox, numai ca eu nu-s developer. Acum ma gandesc ca pret de 15 zile, cat au avut bug-ul asta, doar developerii cu cumparat tickete. :-))

3 Likes

Hehe, se prea poate, acu ca ma gandesc mai bine, poate trimiteau si pretul printr-un input hidden, si puteai sa-ti faci o reducere mai mare daca nu validau datele server-side :slight_smile:

2 Likes

Păi și dacă asta era o strategie de a-i filtra pe participanți? :smiley:

2 Likes

@iamntz - Poate fi si asta. Ar fi o chestie mindfuck si, se pare, contra-productiva din moment ce niciun alt coleg de forum nu a confirmat prezenta. :-))

Ma simt obligat sa va spun ca cei de la festival mi-au transmis ca n-a fost “dai si fugi” ci o strategie de upsell pentru cei care au cumparat deja bilete, iar preturile (vav de urgentare) chiar au crescut, daca ai fi avut ca reper pretul din ianuarie, nu cum am avut eu, din aprilie/mai.

Nice customer service, though…

am si eu o nedumerire
m/am uitat pe lusta de speakeri
in afara de Marius Ghenea, mai vedeti voi pe careva acolo de care sa si stiti ca a facut ceva pana acum? medic rezident? profi de la universitate? seriously? si e pe bani?

2 Likes

Mna, nu sunt vizionari, insa poate functiona ca agregator de informatii sau fastforward news.

In cel mai rau caz poate fi un brunch scumput. (ca la Chopstix) :slight_smile:

ajung si eu pe 10 la health

Mie mi se pare un pret mult umflat peste ce ofera. Inteleg ca trebuie sa varieze topicurile ca sa poata aduce mai multe profiluri de platitori, insa mie personal imi pare o diluare nejustificata a continutului.

Prețurile sunt ridicol de ieftine pentru numărul de vorbitori și firmele pe care le reprezintă. O conferință mai la vest de RO care îți aduce pe aceeași scenă oameni de la Google, Facebook, Netflix, Waze ș.a.m.d. ar avea bilete care încep de la 500 EUR. Să fim sinceri unii cu alții.

Am fost acum 2 ani la această conferință și pot să vă spun următoarele:

  • evenimentul este unul bun pentru RO. Aduce oameni de la companii mari în țara noastră iar printre participanți am văzut foarte mulți bulgari, sârbi, unguri, turci, chiar și cehi. Vin oamenii din apropriere fără nicio problemă.
  • evenimentul nu se adresează doar oamenilor din IT. Și face foarte bine. Am văzut foarte mulți oameni care nu interacționează zilnic cu tehnologia și care au învățat enorm de multe din prezentări.
  • dacă petreci mai mult de 8h/zi pe Internet și citești site-urile mari, nu vei afla prea multe noutăți. Dar am descoperit informații pe care le știam prezentate dintr-un alt unghi și asta a dus la câteva idei.

În final, sper să aibă viață lungă deoarece ajută pe termen lung mai multe categorii de oameni și face viața oamenilor din IT puțin mai ușoară.

2 Likes

Dar nu ar fi si salariile mai mari ca in RO? Zic si eu, asa, ca…

In rest, sunt de acord.

De fiecare dată când aud pe cineva cu tangențe în IT venind cu argumentul salariului diferențiat de alte țări îmi crește tensiunea.

Știi care e treba cu IT-ul? Nu ești legat de glie. Poți oricând să îți iei bocceluța și să te duci în UK, de exemplu și să câștigi corespunzător.

2 Likes

Mie, ca programator, mi se pare aceasta conferinta o mare pierdere de timp.
Daca te ocupi cu marketing sau ceva similar, poate ar fi misto.

2 Likes

Stiu. Vroiam doar sa spun ca evenimentul nefiind strict pentru persoane care lucreaza in IT, pretul biletului este mai mic, pentru a incuraja participarea. Un programator poate si-ar permite 500€ pentru un bilet, insa in acel caz pretul ar fi prea mare pentru alte categorii de persoane. Cat despre participare, se mai mizeaza si pe faptul ca daca nu vin romani, vin straini care ar plati mai putin pe drum si bilet aici decat un bilet la ei in tara.

Case in point.