IDE Theme : white vs black

Daca aici am discutat despre ce IDE folosim, eu va intreb ce folositi ca tema?

Folositi o tema inchisa la culoare (white-on-black) sau ceva deschis la culoare (black-on-white)?

Eu cat am fost pe Sublime am folosit tema default. Cand am trecut pe phpStorm am folosit o tema dark, dar acum de cateva zile am trecut pe tema standard (black-on-white).

Voi ?

1 Like

Short answer: white-on-black

Adica folosesc asta in combinatie cu asta. Si de cand am trecut la SBT folosesc white-on-black. Pe vremuri cand lucram cu Dreamweaver era invers si sincer nu regret ca am facut trecerea.

Tot fundal închis folosesc și eu.

De-a lungul timpului am avut așa:

  • Alb în Dreamweaver timp de vreo doi ani;
  • Un gălbui în UltraEdit (ceva de genul #f6f3d6) alți doi ani;
  • Albastru (Cobalt) în E-text vreo patru ani;
  • Ce o fi ăsta din Monokai (maroniu cred?) de mai bine de doi ani.

Am încercat să folosesc un fundal negru dar încep să-mi lăcrimeze ochii după doar câteva minute.

Monokai … Monokai … Monokai :slight_smile:

3 Likes

Prefer temele cu background inchis (cele cu background deschis imi obosesc ochii).
Cat am folosit Sublime Text, am avut o tema pe care mi-am facut-o eu. De cand am inceput sa folosesc Brackets a trebuit sa o portez pentru ca ma obisnuisem cu ea.

P.S. Stiu ca nici Brackets si nici Sublime Text nu sunt IDE-uri, dar banuiesc ca topic-ul se refera la tema de editor folosita.

i won’t even bother.

cate saituri de ziare ati vazut white-on-black?

ziar … cod … total irelevant … asta e exact ca tab vs space … sau ca politica …

2 Likes

Ceva ce probabil va scapa: conteaza si restul aplicatiilor folosite e.g. daca folosesc o tema dark si dau alt tab intr-o pagina alba => auch.

Eu am tot oscilat in decursul anilor, dar de vreo 2 ani m-am stabilit la black-on-white. Pentru ca programez in timpul zilei si in diverse conditii de luminozitate, fundalul alb mi se pare universal mi potrivit.

Ma pot obisnui mai usor cu un ecran luminos in intuneric, si credeti-ma la 27" are ceva lumina ecranul meu, decat cu ceva negru pe laptop-ul in conditii de soare sau lumina puternica.