Idei de aplicatii

Se poate folosi si Tinder pentru a vizualiza momentele semnificative ale vietii. In Romania, o aplicatie smechera ar fi ca cea de la trainline. Numai ca noi nu avem infrastructura pentru asa ceva.

Jucandu-ma cu cele doua telefoane mobile ale mele Samsung si Huawei, am descoperit ca au ceva machine learning fiindca imi invata preferintele, si la cel mai basic mod au un autocomplete cand scriu care se inbunatateste constant, au news feed, health sa faci 5000 pasi pe zi, in firmele mici de webdesign nu poti sa ai pretenti sa faca ceva cu machine learning desi le-ar aduce benefici, leaderi acestor companii apartin unor generatii vechi, chiar ma intreb exista proiecte romanesti pe scara larga care folosesc machine learning, eu am observat ca proiectele de machine learning romanesti sunt de outsourcing si in orase cu centre universitare care fac asa ceva de exemplu Cluj https://en.wikipedia.org/wiki/Rubrikk_Group .

1 Like

Idei de aplicatii pentru Romania:

  1. O implementare “ca la carte” pentru mobil a website-ului meu www.lectii-virtuale.ro. Cred ca ne-ar ajuta foarte mult sa il facem sustentabil financiar.
  2. In dezvoltarea Lectii Virtuale am avut dificultati foarte mari in identificarea unui modul care sa scrie usor, frumos si rapid formule la matematica, fizica si chimie. Scrie unul ca nu exista multe care sa fie bune, usor de implementat si ieftine/cu conditii acceptabile de licentiere. Un asemenea proiect mi se pare scalabil si in afara. Vezi Wiris. Asta nu e o chestie doar pentru mobil dar mi se pare o idee buna si nu am ce sa fac cu ea. Am zis sa o scriu aici.
  3. Piata financiara din Romania este in infancy. Se pot dezvolta multe lucruri in jurul acestei piete. Vezi ShareScope si Robinhood.
  4. Sa angajezi un mester in Romania e dificil. Poate ca un loc unde sa ii gasim usor ar fi de folos. Vezi MyBuilder.
  5. Poate ca si romanii au lucruri prin casa pe care vor sa le dea gratis - haine mici, cabluri, masini de spalat vechi/stricate, carti etc. in loc de a le arunca. Vezi Nextdoor.

Mai doriti idei? Mai am. :slight_smile: Scrieți ce doriți, numa’ scriți!

1 Like

https://www.mathjax.org

\frac{1}{\Bigl(\sqrt{\phi \sqrt{5}}-\phi\Bigr) e^{\frac25 \pi}} = 1+\frac{e^{-2\pi}} {1+\frac{e^{-4\pi}} {1+\frac{e^{-6\pi}} {1+\frac{e^{-8\pi}} {1+\ldots} } } }

Folosit așa:

\frac{1}{\Bigl(\sqrt{\phi \sqrt{5}}-\phi\Bigr) e^{\frac25 \pi}} =
1+\frac{e^{-2\pi}} {1+\frac{e^{-4\pi}} {1+\frac{e^{-6\pi}}
{1+\frac{e^{-8\pi}} {1+\ldots} } } } 

Sigur, nu este chiar definiția „ușor și rapid” dar…

4 Likes

Mulțumesc Ionuț.

Ceva util în domeniul turistic-imobiliar-arhitectural ar fi o hartă interactivă cu case din zona rurală care respectă arhitectura zonei.

Pentru asta ar trebui luat legătura cu Ordinul Arhitecților din România, care a creat un ghid pentru constructii si renovari in diferite zone ale țării.

OAR ar putea colabora pentru a face aplicația cât mai utilă.

Ca functionalitate cred că Berzele României e un model bun.
Utilizatorii descarcă aplicația mobilă și când întâlnesc un cuib de berze îi fac poză și o publică pe site, împreună cu coordonatele geografice.

Asemănător s-ar putea face și cu casele care respectă arhitectura zonei.

As putea, și chiar mi-aș dori, să contribui la o astfel de aplicație, dacă nu aș fi deja implicat în alte proiecte.

  1. cam cati utilizatori au conostinte suficiente de arhitectura pentru a determina daca o casa respecta sau nu conditia?
    cu berzele e ceva mai simplu, ceva mai multi oameni stiu cum arata o barza, desi nici acolo nu e chiar 100%.

  2. care e targetul aplicatiei? cine sunt utilizatorii / beneficiarii?
    cam cata lume o sa descarce aplicatia si mai ales cati or sa plateasca pentru ea?

OAR are un ghid destul de simplu pentru a identifica arhitectura corectă a unei zone.
În plus oferă și modele (fotografii) în sensul ăsta.

Aplicația ar funcționa cam așa:
Observi o casă cu arhitectură tradițională - chiar dacă nu ești sigur că e corectă, deschizi aplicația și ți se afiseaza câteva exemple pentru zona respectivă.
Apoi dacă o găsești ok, faci poza și o trimiți pe site.

În faza următoare se efectuează procesul de peer review, adică se validează sau invalideaza arhitectura de către alți utilizatori.

Cât despre monetizare, nu știu cum, dar nu cred că ar trebui cumpărată de utilizatori.
Dar vad oportunități de monetizare.

1 Like

pana la monetizare… eu am o problema cu a identifica utilizatorul.
cui si cum vezi ca i-ar fi de folos aplicatia?

da, stiu, e foarte probabil sa nu fiu in target si de asta sa nu inteleg, dar chiar incerc.

Utilizatorii sunt pasionații de arhitectură, turiștii, precum și cei care isi construiesc sau renovează casa.
Eu de exemplu vreau sa renovez casa la țară și am consultat ghidul OAR plus vizitat satul pentru a compara casele din zonă.

1 Like

suna interesant si e de apreciat dpdv al ideii / continutului.
totusi, dpdv business sunt destul de convins ca nu se justifica o aplicatie.
un blog / forum / mic site / grup de fb / etc… s-ar putea sa aiba mult mai mult sens.

later edit: poate continutul ar merge integrat si ca o sectiune intr-o alta aplicatie de turism (pe langa alte obiective turistice, pentru a livra turistului optiuni de la inceput pana la final - altfel e greu de crezut ca afla lumea [useri de masa, nu de micro-nisa] de aplicatie sau ca instaleaza o aplicatie dedicata pentru asa ceva).

Depinde de obiectivul aplicatiei. Daca scopul este conservarea arhitecturii rurale si prevenirea kitch-ului, atunci beneficiarul ar trebui sa fie OAR, așa cum pentru berze este SOR.
Si ar fi de nisa in cazul asta.

Insa datele ar putea fi folosite de terțe părți apoi, turism si imobiliare.

Insa fara aplicatie nu ar mai fi posibila contribuția de tip crowdsourcing. Si nimeni nu se va apuca sa cartografieze toată tara.

O idee ar fi o aplicație de Treasure Hunt pe hărți.

Fie pentru team-building-uri, fie pentru alte tururi ghidate. S-ar putea adapta și pentru conservarea arhitecturii rurale. :slightly_smiling_face:

Am văzut ca există destule, încă nu le-am studiat. Google sigur are ceva de genul. :grinning:
Dar se pot folosi și alte servicii pentru hărți, eg. OpenStreetMap.

Cred că ar atrage clienți și ar fi fun de implementat.

O aplicație mobilă care poate citi etichetele de la raft în magazine, după un șablon. În baza ei se pot dezvolta diverse soluții pentru rețelele de retail - verificarea modul în care au fost actualizate, comparații de preț, verificare stoc & preț etc.

Adica un fell de Vivino, Untappd dar pentru toate produsele si sa afiseze preturi comparative cu alte magazine/ supermarketuri?

Nu, nu mă refer la asta. Am văzut câteva soluții de detectare cu opencv a unui dreptunghi deformat. Mai departe, din anumite zone ale dreptunghiului extragi EAN, preț, titlu etc pe care le compari cu datele din baza de date; dacă se pupă prețurile, înverzești dreptunghiul, dacă nu, îl înroșești și-l salvezi într-o listă. O mare problemă a magazinelor (câteva milioane la nivel global) este schimbarea etichetelor la modificările de preț (zilnic au loc).

Că tot a venit vorba de produse, ar fi utilă o aplicație care să afișeze cele mai recente prețuri ale unui produs în funcție de proximitatea față de utilizator, și care să se bazeze pe colaborarea comunității.
Userii să poată adăuga înregistrări, informația să poată fi (in)validată de alți useri, vizualizarea pe hartă, să se afișeze și produsele free.
Acuratețea informațiilor ar depinde de clienții aplicației, dar ăsta ar fi un aspect asumat și s-ar îmbunătăți odată cu creșterea numărului de colaboratori.

Nu o sa ai destui utilizatori

Probabil, nu-i o informație așa motivantă.
Poate ar merge pe ceva nișă unde este nevoie de colaborarea comunității pentru validarea unor date pe zone. Ms de feedback.

Am avut o idee buna cu o aplicatie similara cu WhatsApp unde poti sa vorbesti cu cineva bazat pe nr de inmatriculare. Gen daca a parcat pe locul tau, l-ai lovit sau ceva il poti contacta usor.

Dar mi-a luat-o cineva inainte :slight_smile:

1 Like